تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

اخذ مالیات از برخی مصرف‌کنندگان آب!

دولت ازبکستان در نظر دارد از مورخ یک اکتبر سال جاری برای شرکت‌های صنعتی و کارواش‌ها مالیات مضاعفی بر مصرف آب اعمال کند.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از ترند، برخی رسانه‌های ازبک اعلام کردند دولت ازبکستان در پی افزایش مالیات بر مصرف آب برای شرکت‌های صنعتی و کارواش‌ها است، در همین راستا، شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهوری ازبکستان در مورخ 2 جولای تصمیمات مربوط به این موضوع را به‌منظور اعمال اقدامات برای ارتقاء بهره‌وری استفاده از منابع آبی به امضا رساند.

طی این رویه‌های جدید به‌ویژه کارواش‌ها، بدون توجه به نظام مالیات‌گذاری عمومی که مالیات را در روال‌های عادی و فرایند‌های ساده اعمال می‌کند، موظف به پرداخت مالیات مضاعفی خواهند بود. پیش‌تر این فرایند تنها بر تولیدکنندگان نوشیدنی‌های غیرالکلی اعمال می‌شد.

بر این اساس، تا مورخ 1 اکتبر سال 2018 شرکت‌های صنعتی و نیز بنگاه‌های اقتصادی شاغل به شست‌وشوی وسائل نقلیه به‌ازای هر یک مترمکعب آب مصرفی از منابع سطحی 98.2 صوم، و به‌ازای مصرف آب از منابع زیرزمینی، 124.8 صوم مالیات مضاعف پرداخت می‌کنند. اما از بعد این تاریخ (1 اکتبر 2018)، شرکت‌های صنعتی به‌ازای مصرف هر مترمکعب از منابع آب سطحی 300 و به‌ازای منابع زیرزمینی می‌بایست 360 صوم مالیات پرداخت کنند. کارواش‌ها نیز از این تاریخ به‌ازای مصرف هر مترمکعب آب از منابع سطحی، 1000 و برای منابع زیرزمینی مالیات سنگین 1250 صومی را موظف‌اند پرداخت کنند. بر اساس نرخ رسمی بانک مرکزی ازبکستان امروز هر 7846 صوم معادل یک دلار محاسبه می‌شود، بر این اساس به‌ازای هر 1000 مترمکعب آب زیرزمینی، کارواش‌های ازبکستان موظف به پرداخت حدود 160 دلار مالیات خواهند بود.

به‌عقیده تحلیل‌گران بحران آب یکی از اصلی‌ترین بحران‌های بالقوه آسیای مرکزی برای آینده‌ای نزدیک در این منطقه خواهد بود. یکی از اصلی‌ترین ریشه‌های این بحران سیاست‌های غلط دوران اتحاد جماهیر شوروی در این منطقه برای کشت پنبه، ایجاد سیستم‌های انتقال آب بدون توجه به آثار و پیامد‌های زیست‌محیطی و تداوم برخی از این سیاست‌ها توسط دولت‌های این جمهوری‌ها پس از استقلال است. در حال حاضر دو جمهوری کوچک تاجیکستان و قرقیزستان با وجود اینکه کمتر از 20 درصد جمعیت آسیای مرکزی و کمتر از 10 درصد مساحت این منطقه را تشکیل می‌دهند، اما بخش عمده منابع آبی آسیای مرکزی را در اختیار دارند. این مسئله باعث شده سه کشور ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان سیاست‌های ویژه‌ای را در قبال تأمین و منابع آب و مدیریت مصرف آن اتخاذ کنند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر