تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

تاثیر ژنتیک در مبتلاشدن به سرطان چیست؟

ژن ها روش کار سلول ها را کنترل می کنند و به ویژه اینکه چگونه رشد کنند و تقسیم شوند. هنگامی که تغییرات اشتباهی در یک یا چند ژن سلول رخ می دهد، می تواند منجر به سرطان شود. بنابراین وراثت می تواند در سرطان تاثیرگذار باشد.

ژن ها روش کار سلول ها را کنترل می کنند و به ویژه اینکه چگونه رشد کنند و تقسیم شوند. هنگامی که تغییرات اشتباهی در یک یا  چند ژن سلول رخ می دهد، می تواند منجر به سرطان شود. چنین تغییراتی معمولا به عنوان جهش شناخته می شود. گرچه سرطان عمدتا نتیجه انتخاب سبک زندگی است و وابستگی به مجموعه های ژن های خانوادگی ندارد، اما این جهش ها عاملی برای ایجاد سرطان خواهد بود. در نتیجه، سرطان را می توان از والدین و پدربزرگها به ارث برده و به نسل های آینده منتقل کرد.

 

ژنتیک و سرطان

 

تغییرات ژنتیکی چگونه منجر به سرطان می شود؟

سلول باید به طور معمول حاوی شش نقص یا بیشتر باشد تا سرطانی شود. چنین کاستی هایی باعث می شود که عملکرد طبیعی سلول متوقف شود، تبدیل به سرطانی شود و به صورت غیر قابل کنترل رشد کرده و تقسیم شود. این ممکن است در افراد مسن رخ دهد. این تغییرات نیز می تواند به علت قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا رخ دهد. این می تواند شامل دود سیگار یا نور خورشید باشد.

اگر چه به طور بالقوه این تغییرات ژن در تمام سلول های بدن تاثیر نمی گذارد، به ارث برده نمی شود و نمی تواند به فرزندان منتقل شود. سرطان یک بیماری شایع است که بسیاری از خانواده ها دارای چندین عضو هستند که سرطان دارند. بعضی از انواع سرطان به نظر می رسد در برخی از خانواده ها رایج است، اما تنها بخش کوچکی از سرطان ها به ارث برده می شوند.

 

خطر ابتلا به سرطان چگونه منتقل خواهد شد؟

ژن های معیوب هستند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند و می توانند از والدین به کودک منتقل شوند. چنین ژنهایی ژنهای سرطانی ارثی هستند. آنها زمانی رخ می دهند که یک اشتباه یا خطا در ژن های موجود در یک سلول تخمک یا اسپرم وجود داشته باشد.

ژن هایی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند به عنوان ژن های حساس به سرطان شناخته می شوند. شغل عادی آنها صدمه زدن به DNA است که به طور طبیعی هنگام جدا شدن سلول ها و محافظت از افراد در برابر سرطان به وجود می آید.

کپی برداری از یک ژن معیوب به معنای آن است که قادر به تعمیر DNA آسیب دیده در سلول ها نیست. در نتیجه سلول ها ممکن است سرطانی باشند.

افراد، ژن های خود را هم از  پدر و هم از مادر خود به ارث می برند. اگر یک نقصان ژن در هر یک از پدر یا مادر اتفاق بیفتد، یک فرزند دارای احتمال 1 از 2 در ارث بردن است. در حالی که برخی از کودکان ژن معیوب دارند و خطر ابتلا به سرطان در آن ها زیاد است، اما شاید در دیگران اینگونه نباشد.

 

آزمایش ژنتیک سرطان

 

کدام سرطان های ارثی هستند؟

سرطان های ناشی از ژن های معیوب ارثی بسیار کمتر از سرطان های ناشی از تغییرات ژنی به علت پیری یا سایر عوامل هستند. اکثر سرطان ها از طریق ترکیبی از شانس و محیط زیست به جای به ارث بردن یک ژن سرطانی مشخص توسعه می یابد. با این حال، حدود 5 تا 10 درصد از موارد سرطان در افرادی به وجود می آید دارای جهش های ژنتیکی بوده و خطر ابتلا به سرطان را به ارث برده اند.

جهش ها و سندرم هایی که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند عبارتند از:

  • جهش های ژنتیکی BRCA1 و BRCA2 - خطر ابتلا به سرطان سینه، تخمدان و پروستات را افزایش می دهد.
  • سندرم کاودن - خطر ابتلا به سرطان سینه، رحم و تیروئید را افزایش می دهد.
  • سندرم لی فرامنی - خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را افزایش داده است.
  • سندرم لینچ - خطر ابتلا به سرطان کولورکتال، برخی از سرطان های پوست و تومورهای مغزی است.
  • نئوپلاسی از چندین غدد درون ریز - خطر ابتلا به سرطان های غدد درون ریز را افزایش می دهد.
  • سندروم فون هیپل لیندو - خطر ابتلا به سرطان کلیه و سایر سرطان ها را افزایش می دهد.

 

آزمایش ژنتیکی برای سرطان

در حال حاضر آزمایشات برای نقص های ژنی موجود است که خطر ابتلا به سرطان سینه، روده، تخمدان، رحم و پروستات را افزایش می دهد. آزمایشاتی نیز برای نقص های کمیاب ژن وجود دارند که می توانند خطر ابتلا به سرطان کلیه، پوست و تیروئید را افزایش دهند و حتی یک نوع سرطان چشم.

تست ژنتیک پیش بینی کننده به نوع آزمایش بر روی ژن هایی است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. آنها معمولا پاسخ دقیقی به بیماری های ارثی نمی دهند. این آزمایش ها تنها نشان می دهد که جهش ژن خاصی وجود دارد، نه اینکه آیا وجود سرطان وجود دارد.

یک نتیجه مثبت بدین معنی است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد اما به این معنا نیست که سرطان وجود دارد یا در حال توسعه است. به عنوان مثال، جهش ژن خاص ممکن است از طریق آزمایشات پیدا شود، اما ممکن است مشخص نشود که این خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

به طور خلاصه، آزمون می تواند نشان دهد که چه اتفاقی افتاده است، اما نمی تواند نشان دهد که چه اتفاقی خواهد افتاد. نتیجه منفی این بدان معنا نیست که خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد. این خطر می تواند با توجه به دلایل غیر ژنتیکی، مانند انتخاب شیوه زندگی یا پیرتر شدن، تغییر کند.

تست های ژنتیکی ممکن است ناقص باشند و نتایج آزمایش را اشتباه تفسیر می کنند. اگر چه این شایع نیست، آزمایشگاه های مختلف ممکن است روش های مختلفی برای تفسیر تغییرات داشته باشند.

 

چه کسی باید آزمایش ژنتیکی انجام دهد؟

تست های ژنتیکی ممکن است نادرست باشد و نتایج را می توان نادرست تفسیر کرد. اگر یک فرد سابقه خانوادگی سرطانی داشته باشد و متخصص ژنتیک فکر می کند که می تواند یک ژن معیوب را به ارث برده باشد، آن فرد آن را آزمایش ژنتیکی خواهد کرد.

با توجه به تحقیقات سرطان انگلستان، سناریوهای زیر نشان می دهند که چه افرادی سابقه خانوادگی قوی برای سرطان دارند:

  • اگر بیش از دو تن از بستگان نزدیک خانواده در معرض سرطان باشند.
  • بستگان سرطان های مشابه یا متفاوتی دارند که می تواند به علت نقص ژن باشد.
  • سرطان در زمان زیر سن 50 سال ظاهر شده است.
  • یکی از بستگان دارای نقص ژن در آزمایشات ژنتیکی است.
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر