تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

با ۴ علت و ۵ نشانه نارسایی کبد آشنا شوید

مشکل داشتن کبد ناسالم یا دارای نارسایی این است که علائم آن فقط زمانی ظاهر می شود که ممکن است برای درمان دیر شده باشد. به همین دلیل است که شما باید نسبت به دلایل و علائم نارسایی کبدی اگاهی لازم را داشته باشید.

نارسایی کبدی زمانی اتفاق می افتد که کبد شما توانایی عملکرد منظم و صحیح خود را از دست می دهد.  این مشکل تا زمانی پیش می رود که باعث آسیب جدی به کبد بشود. توسعه نارسایی کبدی به سرعت اتفاق نخواهد افتاد و حتی ممکن است ماه ها و سال ها طول بکشد. به طور کلی نارسایی کبدی شامل دو نوع حاد و مزمن است که در شکل حاد، عملکردهای کبد به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند. اما در نارسایی مزمن کبدی قبل از اینکه متوجه شوید، زمان زیادی طول می کشد. در ادامه با دلایل و علائم نارسایی کبد آشنا خواهید شد.

 

نارسایی کبد

 

علل نارسایی کبد

همانند اکثر بیماری های جدی، نارسایی کبدی نیز علل بسیاری دارد. اما به موارد اصلی و فاکتورهای خطر توجه لازم را داشته باشید.

 

1. وجود ویروس های خاص

در طول روز، ما با مقدار زیادی از عناصر و سموم تماس می گیریم که می تواند به کبد ما آسیب برساند. برخی از این عناصر، ویروس هستند که می توانند از منابع مختلف وارد بدن ما شوند. ویروس هایی که باعث انواع هپاتیت ها می شوند، می توانند آسیب های جدی به کبد شما وارد نمایند.

 

2. استفاده بیش از حد از دارو

بدون شک، اگر داروهای مناسب در زمان مناسب مصرف شوند، بدن ما را سالم نگه خواهند داشت. با این حال، استعمال بیش از دوز مناسب یا مصرف داروهایی که نیازی به آن ندارید، ممکن است به نارسایی کبدی منجر شود. در میان داروهایی وجود دارند که باید آن ها را با احتیاط مصرف کنید:

  • داروهای ضد التهابی
  • داروهای ضد انعقاد
  • آنتی بیوتیک ها
  • داروهای ضد بارداری

پیش از آنکه تصمیم بگیرید دارویی را مصرف نمایید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

نارسایی کبد

 

3. خوردن غذاهای مضر

برخی از غذاهایی که ما به طور معمول می خوریم می تواند حاوی مقادیر کمی از سم برای کبد باشد. به این ترتیب باید توجه داشته باشید که سعی کنید رژیم متعادل را حفظ نمایید. غذاهای اماده و کنسروشده و دارای چربی های اشباع شده از این دست غذاها هستند که در صورت مصرف بیش از حد می تواند به کبد شما آسیب های جدی وارد کند.

 

4. مصرف بیش از حد الکل

آخرین علت نارسایی کبدی، مصرف بیش از حد الکل است. اگرچه ما قبلا می دانستیم که بهتر است خوردن این نوع نوشیدنی ها را کنار بگذاریم، اما با درک این واقعیت باید حتما این کار را انجام دهید. کسی که چندین بار در هفته الکل مصرف می کند، بدون شک، کبد خود را در معرض خطر قرار می دهد. به جای نوشیدن الکل، بهترین کار این است که از نوشیدنی ها طبیعی مثل آب، چایی و ... بهره بگیرید.

 

علائم نارسایی کبد

 

علائم نارسایی کبد

اکنون که شما با شایعترین علل نارسایی کبدی آشنا شدید، باید علائم نارسایی کبد را نیز بدانید. مهم است که به خاطر داشته باشید که علائم زمانی ظاهر می شوند که کبد به طور قابل توجهی آسیب دیده است. بنابراین، تشخیص مشکل در مراحل اولیه آن معمولا مشکل است. 

 

1. تغییر رنگ پوست

هنگامی که نارسایی کبدی دارید، پوست شما به رنگ زرد روشن تبدیل می شود. این به خاطر انباشت بیش از حد بیلی روبین در پوست است. از آنجا که کبد نمی تواند بیلی روبین را تصفیه کند، آن در خون و در رنگدانه زیر پوست انباشته می شود.

 

2. درد شکمی

صرف نظر از علت آسیب، یکی از شایع ترین علائم آن درد شکم است. این معمولا به علت التهاب کبد و حساسیت آن ایجاد خواهد شد.

 

علائم نارسایی کبد

 

3. سوء هاضمه

هنگامی که آسیب کبدی شروع به رشد می کند و باعث آسیب جدی به کبد می شود، تولید صفرا را متوقف می کند. این نکته بسیار مهم است زیرا صفرا نقش اساسی در روند گوارش دارد. هنگامی که صفرا به درستی تولید نمی شود، غذاها هضم نمی شوند.

 

4. دفع مدفوع

صفرا به سیستم گوارش مرتبط است و همچنین رنگ قهوه ای مدفوع را می دهد. بنابراین مدفوع طبیعی باید رنگ قهوه ای داشته باشد. پس اگر مدفوع شما به رنگ سفید یا رنگی دیگر باشد، باید بررسی کنید که کبد شما به درستی کار می کند یا خیر. هنگامی که کبد شما دارای مسائل و محدودیت تولید این مایع است، تغییرات رنگ مدفوع شما دیده می شود.

 

5. زردی

هنگامی که شما این بیماری را تجربه می کنید، رنگ پوست شما زرد می شود و سفیدی چشمان شما نیز کم کم زرد خواهد شد. به محض اینکه می دانید که از آن رنج می برید، باید از نارسایی کبد مطلع شوید.


 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر