تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

"رادیو اربعین" شروع به کار کرد / شاه آبادی: رادیو اربعین با توسعه زبان های عربی، اردو و هندو فعال می‌شود

معاون رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به توسعه سه زبان عربی، اردو و هندو در رادیو اربعین، گفت: رادیو اربعین از امروز فعال شده و تا دو روز بعد از بازگشت راهپیمایان اربعین حسینی به کشور، این فعالیت ادامه خواهد داشت.

"رادیو اربعین" شروع به کار کرد / شاه آبادی: رادیو اربعین با توسعه زبان های عربی، اردو و هندو فعال می‌شود

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم راه اندازی رادیو اربعین امروز (چهارشنبه هجدهم مهر) با حضور حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، معاون صدا، مدیران سازمان صدا و سیما، برخی مسئولان کشوری و خانواده‌های معظم شهداء، جانبازان و ایثارگران در استودیو شماره یک ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

رادیو اربعین که چهارمین سال راه اندازی فصلی خود را پشت سر می‌گذارد روی موج 95:5 مگاهرتز قابل دریافت خواهد بود.

رادیو اربعین آبان سال  94 با هدف پاسداشت راهپیمایی بزرگ اربعین در کربلای معلی و با هدف اطلاع‌رسانی از این مراسم بزرگ شکل گرفت و هر سال به کیفیت و تنوع برنامه‌های آن افزوده می‌شود.

حمید شاه آبادی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به راه اندازی رادیو اربعین در چهارمین دوره، تصریح کرد: با آغاز ماه صفر وارد حال و هوای اربعین حسینی می شویم برای تداوم بخشیدن به راه ولایتمداری و صدور و انتشار پیام عاشورا و ما برای چهارمین بار این توفیق را پیدا کردیم از کنار قدم های جابر این نهضت حسینی را ادامه بدهیم.

وی با اشاره به اینکه رسانه ملی یگانه پرچمدار حقیقت‌گویی و مانع تداوم دروغ پردازی‌های رسانه‌های بیگانه است، تاکید کرد: برخی از رسانه‌های بیگانه با انتشار مفاهیم نادرست و تحقیر شده‌ای از حقیقت‌های عاشورا و کربلا می‌کوشند تا اعتقادات زیبا و منحصر به فرد تشیع را آلوده به انحراف کنند اما رسانه ملی به عنوان یگانه پرچمدار حقیقت‌گویی و شفاف‌نگاری با راه‌اندازی رادیو اربعین و برنامه‌سازی در جهت انتشار فراگیر پیام عاشورا دنیا را با قیام حسینی و نهضت حسینی بیش از پیش آشنا می‌کند.

شاه‌آبادی اضافه کرد: قیام حسینی یکی از مهمترین نمادها و حرکتهای ارزشمند وبزرگ اربعین حسینی است که قدمتی 1400 ساله دارد. خوشبختانه تعامل و همکاری دو دولت ایران و عراق یکی از ابزار اصلی این راهپیمایی عظیم شده که نمی‌گذارند هیچ انشقاق و نفاقی از سوی دشمنان باعث مانع پیشرو و تداوم این حرکت بزرگ باشد.

معاون صدای سازمان صدا و سیما با اشاره به تلاش دشمنان برای جدایی پیوند دو دولت ایران و عراق افزود: واقعیت این است علی‌رغم این همه تلاش و جنگ افروزی که 8 سال بر دولت ایران و عراق تحمیل شد و افراد ناصالحی شرایطی را فراهم کردند که ملت‌ها درگیر شوند، اما خون امام حسین(ع) عامل پیوند این دو دولت شد و امروز حرکت اربعینی یکی دیگر از اسباب آشتی فراگیر این دو کشور است و از هیچ کوششی برای جلوگیری از اختلاف‌افکنی‌ها میان این دو کشور دریغ ندارند چرا که همین چند وقت اخیر بود که موضوع توریسم را به میان آوردند تا فضای تشنجی برای دو کشور ایران و عراق پدید آورند اما آنقدر هوشمندانه عمل شد که ایران و عراق دوست ماندند و دوست خواهند ماند.

وی در بخش دیگری از این مراسم به محتوای رادیو اربعین اشاره کرد و گفت: محتوای رادیو اربعین هم در روزیکرد اطلاع‌رسانی برگرفته از نیازهای زائرین برای سفر ایمن و معنوی است که انشاءالله در این رادیو که هم اکنون کار خود را آغاز کرد تا دو روز بعد از اربعین حسینی که راهپیمایان به کشور باز می‌گردند فعالیت خودش را ادامه خواهد داد.از طرفی دیگر به خاطر اقبال عمومی با تقویت 3 زبان عربی، اردو و هندو رادیو اربعین را در معرض مخاطبین بین‌المللی هم قرار می‌دهیم که البته در این مسیر دولت عراق هم مشارکتهایی داشته که فرستنده‌های سه‌گانه‌ای در نجف، کربلا و میان راه مستقر شده است.

در ادامه این مراسم ضمن پخش پیام آیت‌الله نوری همدانی و آیت‌الله علوی گرگانی  زنگ آغاز فعالیت رادیو اربعین با حضور مسئولین، خانواده‌های معظم شهدا، و مدیران رادیو و تلویزیون، استاندار خوزستان، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و مداحان و واعظین کشور به صدا درآمد.

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی واعظ و استاد دانشگاه بعد از افتتاح رادیو  اربعین با اشاره به اینکه امروز چگونه می‌توانیم اهل‌بیت را یاری کنیم، تاکید کرد: جامعه خصوصا جوانان ما باید بدانند به واسطه نصرت علمی، نصرت منت، نصرت مالی، نصرت اخلاقی، نصرت اجتماعی، نصرت زبانی، و نصرت هنری می‌توانند اهلبیت را یاری کنند. در این بین نصرت هنری بیش از اقسام دیگر یاری‌دهنده می‌تواند به دین و اطلاع اسلام کمک کند. صداوسیمای ما امروز می‌تواند نقش عمده‌ای را در این تجلی اسلام ایفا کند چرا که آنقدر سوژه و فهم دینی و معرفتی وجود دارد که با یک رویکرد جدید و نوآورانه می‌توانیم آگاهی و بصیرت بیشتری در جامعه ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه رادیو اربعین وارد کلیشه و تکرار نشود خاطرنشان کرد: انتظار داریم که رادیو اربعین با صلابت و همیت بیشتر و حاکم کردن یک رویکرد جدید و خلاقانه راهپیمایان و حتی کسانی که توفیق حضور در جمع زائرین حسینی را ندارند نسبت به تعظیم شعائر و شرح زیارت اربعین آگاهی بیشتری پیدا کنند. رادیو اربعین بایستی با ظرفیت علمی و عملی که دارد ضمن تاکید بر شود تکیه بر عقلانیت، شعور و فهم دینی داشته باشد.

حجت‌الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت با اشاره به محتوای یکدست عاشورا و اربعین ابراز امیدواری کرد: امیدواریم صدا و سیما همچون گذشته تریبون رسای آرمانها و ارزشهای اسلامی بوده امروز هم در ائتلای شعار هیهات من الذله، آزادگی و مبارزه با ظلم و ستم کماکان بلندگوی رسایی باشد، چرا که جوان ما باید بداند فرهنگ شهادت و جانبازی یکی از پیامهای اصلی عاشوراست و همین ویژگی‌های متمایز عاشورا و کربلاست که این راهپیمایی عظیم را در اربعین حسینی فراهم می‌آورد که مسیحی، ارامنه، تشیع و اهل سنت در کنار هم آزادگی را فریاد می‌زنند.

وی افزود: امیدواریم این جلوه‌ها به برادری و مودت تبدیل شود و هیچگاه نگذارند نفاق و چالش مانع اعلامیه استکبارستیزی مسلمانان شود. زیرا دشمن درصدد است تا از این شور و حلاوت در میان راهپیمایان اربعین حسینی بکاهد؛ این مقصد شوم یا به طریق حاشیه‌پراکنی در موضوع توریسم اتفاق می‌افتد و یا یادآوری جنگ تحمیل شده 8 سال دفاع مقدس که آن روز هم یک عده ناصالح و طرفدار باطل این دو کشور را وارد جنگ کردند و امروز با صمیمیت و حمیت در کنار هم می‌کوشند تا نام حسین و حماسه حسین برای همیشه ماندگار بماند.

پیام آیت‌الله نوری همدانی به رادیو اربعین: چاره‌اندیشی مسئولان برای کاهش هزینه‌های راهپیمایی

در مراسم افتتاحیه رادیو اربعین که ظهر امروز -چهارشنبه 18 مهرماه- در استودیو شماره یک ساختمان شهدا برگزار شد، پیام آیت الله نوری همدانی توسط مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی قرائت شد که متن کامل آن به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
﴿وَمَنْ یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ﴾﴿الحج،32﴾
در باب زیارت حضرت سید الشهداء (ع) در کربلا احادیث فراوانی از اهل بیت علیهم السلام نقل گردیده است که تعداد کثیر این روایات نشان از اهمیت پاسداشت نهضت عاشورا دارد.
پیامبر اکرم (ص) فرمودند:{إنّ لِقَتلِ الحُسینِ حَرارَةً فی‌ قُلوبِ المُؤمِنینَ لاتَبرُدُ اَبَداً}یعنی حقیقتاً کشته شدن امام حسین (ع) چنان حرارتی در دلها و قلوب مومنین ایجاد کرده است که هیچگاه به سردی نمی گراید و یا در توصیف بقعه آن حضرت در کربلا می فرمایند:   {هِیَ أَطْهَرُ بِقَاعِ الْأَرْضِ وَ أَعْظَمُهَا حُرْمَةً وَ إِنَّهَا لَمِنْ بَطْحَاءِ الْجَنَّة} یعنی کربلا پاکترین بقعه روی زمین و از نظر حرمت واحترام از بزرگترین بقعه هاست و حقیقتاً کربلا از بوستان های بهشت است.
در وسائل الشیعه از امام صادق (ع) منقول است که فرمودند:{فِی طِینِ قَبْرِ الْحُسَیْنِ (علیه السلام) شِفَاءٌ مِنْ کُلِّ دَاءٍ وَ هُوَ الدَّوَاءُ الْأَکْبَرُ}یعنی در تربت قبر امام حسین شفای هر دردی است و بزرگترین دارو همان است.
در کامل الزیارات از حضرت امام جعفرصادق (ع) منقول است که فرمودند: { مَنْ خَرَجَ مِنْ مَنْزِلِهِ یُرِیدُ زِیَارَةَ قَبْرِ اَلْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ عَلَیْهِ السَّلاَمُ إِنْ کَانَ مَاشِیاً کُتِبَ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حَسَنَةٌ وَ مُحِیَ عَنْهُ سَیِّئَةٌ فَإِنْ کَانَ رَاکِباً کَتَبَ اَللَّهُ لَهُ بِکُلِّ حَافِرٍ حَسَنَةً وَ حَطَّ بِهَا عَنْهُ سَیِّئَةً حَتَّى إِذَا صَارَ فِی اَلْحَائِرِ کَتَبَهُ اَللَّهُ مِنَ اَلْمُفْلِحِینَ اَلْمُنْجِحِینَ حَتَّى إِذَا قَضَى مَنَاسِکَهُ کَتَبَهُ اَللَّهُ مِنَ اَلْفَائِزِینَ حَتَّى إِذَا أَرَادَ اَلاِنْصِرَافَ أَتَاهُ مَلَکٌ فَقَالَ لَهُ إِنَّ رَسُولَ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ یُقْرِئُکَ اَلسَّلاَمَ وَ یَقُولُ لَکَ اِسْتَأْنِفِ اَلْعَمَلَ فَقَدْ غَفَرَ اَللَّهُ لَکَ مَا مَضَى}
یعنی کسی که از منزلش بیرون آید و قصدش زیارت قبر حسین بن علی علیه السلام باشد، اگر پیاده رود خداوند به هر قدمی که بر می دارد یک حسنه می نویسد و یک گناه از او محو می کند تا زمانی که به حائر حسینی برسد خداوند او را از جمله مصلحین و رستگاران و برگزیدگان می نویسد و هنگامی که اعمال زیارت و مناسکش تمام می شود خداوند او را از جمله فائزین محسوب می فرماید و هنگامی که بخواهد مراجعت کند فرشتگان نزد او آمده و ابلاغ سلام رسول خدا (ص) را می کنند و می گویند که پبامبر به شما پیام داد که اعمال زندگی خود را از نو شروع کن چرا که تمام گناهان گذشته ات آمرزیده شده است.
از این گونه روایات در فضائل زیارت امام حسین (ع) مخصوصا در ایام اربعین آن حضرت در بحار الانوار و دیگر کتب حدیثی فراوان است و به حدی بر آن تأکید شده که در بعضی از روایات از وجوب و فرض بودن زیارت آن حضرت یاد شده و حتی برخی از فقهاء مانند علامه محمد تقی مجلسی و علامه محمد باقر مجلسی رضوان الله علیهما نظر مبارکشان بر این بوده است که برای کسانی که استطاعت این سفر را دارند زیارت حضرت سید الشهداء (ع) در کربلا در عمرشان حداقل یکبار واجب است.
در حدیث مشهوری هم از حضرت امام حسن عسگری (ع) علامات مومن پنج چیز شمرده است که یکی از آنها زیارت اربعین امام حسین (ع) است.
زیارت اربعین حسینی از اولین اربعین که اهل بیت (ع) در بازگشت از سفر شام در سال 61 هجری قمری به کربلا رسیدند و سر های مطهر شهداء را در کنار پیکرهای مطهر آنان دفن کردند و از طرفی اولین زائر حسینی یعنی جابر بن عبدالله انصاری از صحابی پیامبر اکرم (ص) از مدینه به همراه عطیه کوفی هم به کربلا آمدند، تاکنون ادامه داشته است و خداوند در این جنبش و شور و شوق حسینی فوایدی را برای عالم اسلام قرار داده است که قابل شمارش نیست.
بعضی اشکال می کنند که امروزه با وجود وسایل نقلیه مختلف چه لزومی بر پیاده روی برای اربعین هست؟ که باید در جواب گفت این پیاده روی یک نوع احترام است و باعث خود سازی و خشوع و خضوع انسان می شود، کما اینکه امام حسن و امام حسین علیهما السلام بارها برای تشرف به بیت الله از مدینه با پای پیاده حرکت می کردند و در حالی که محمل ها و کجاوه ها روی اشتران همراه آنان در حرکت بودند و می توانستند بر مرکب سوار شوند ولیکن به احترام خانه خدا با پای پیاده برای حج رهسپار می شدند.

راهپیمایی ایام اربعین از قدیم الایام در بین علماء و طلاب حوزه نجف مرسوم بوده و خاطرات زیادی از این سفر ها در کتابها آمده است ولیکن پس از سقوط رژیم بعثی صدام که ملت عراق فرصتی برای تنفس پیدا کرد و راه ورود ایرانیان نیز به کربلا باز شد،هر ساله خیل عظیم و میلیونی زائران حسینی در اربعین را شاهد هستیم و بحمد الله روز به روز بر عظمت و ابهت آن افزوده می شود کما اینکه در سال گذشته بیش از بیست میلیون نفر به این فیض بزرگ نائل شدند و از جمله زوار اربعین گشتند.
امروزه راهپیمایی اربعین علاوه بر همه کمالات معنوی که در بر دارد،پیام سیاسی بزرگی  برای جهانیان  نیز دارد. در عاشورای امسال همگان شاهد بودید که در یک روز ندای ((هیهات من الذله)) توسط میلیونها مسلمان همزمان در بیروت پایتخت لبنان، در صنعا پایتخت یمن و مناطق شیعه نشین عربستان، در سر تا سر عراق، ایران اسلامی، هند  و پاکستان و افغانستان  و آسیای دور و آذربایجان و قفقاز و استانبول و بسیاری از نقاط جهان حتی اروپا و آمریکا طنین انداز شد و این یعنی امام حسین (ع) زنده است و نهضت ظلم ستیز او نیز تمامی عرصه سرزمین های اسلامی را فرا گرفته است و انشا الله یکی از فواید بزرگ راهپیمایی اربعین همین معرفی امام مظلوم ما حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به جهانیان است و روزی فرا رسد که همه عالم او را و راه اورا بخوبی بشناسد و الگو بگیرند.
در روایات آمده است که در عصر ظهور یکی از ندا هایی که امام زمان (عج) خطاب به همه جهانیان می فرمایند این است که {یَا أَهلَ الْعالَم إِنَّ جَدِّیَ الْحُسَین قتل عَطشاناً} یعنی آن حضرت خود را به واسطه جد بزرگوارشان امام حسین (ع) معرفی می کنند  و این بدان معناست که در زمان ظهور آن حضرت، همه جهانیان امام حسین (ع) را به خوبی می شناسند. به هر حال در این زمان راهپیمایی اربعین به مانوربزرگ سیاسی مسلمانان و شیعیان در مقابل اسرائیل و آمریکا و دیگر اذناب آنها در منطقه تبدیل شده و روز به روز باید بر شکوه و عظمت آن افزوده شود.
در این سالها ملت عراق با بذل مال و با عشق وافر به حضرت ابا عبدالله خالصانه در خدمت زائران آن حضرت بوده اند و از هیچ کمکی دریغ ندارند، غذای خود را به زائران می دهند، وسیله نقلیه خود را برای خدمت رسانی زائرین قرار می دهند و منازلشان  را مسکن زائران کرده و امتحان خود را بخوبی پس داده و باید از این ملت عراق برای این میزبانی مخلصانه حقیقتاً تشکر کرد، البته بسیاری از مردم و نهادهای انقلابی جمهوری اسلامی نیز در این سالها به خدمت زائرین همت گمارده و با ایجاد موکب هایی چه در داخل ایران و چه در کشور عراق سعی بر همیاری و همکاری با مردم عزیز عراق داشته اند ولیکن اینها کفایت نمی کند و مخصوصاً امسال که ملت ایران گرفتار تنزل ارزش پول خود شده، بیم آن می رود که بسیاری از ضعفا که فقط در همین اربعین ها به علت کمی هزینه ها  سفر کربلا برایشان میسر می شد دیگر نتوانند با این هزینه های سنگین خود را به عراق برسانند و مسؤلین باید برای حل این موضوع بیش از پیش چاره اندیشی کنند.
همگان شاهد بودید که در یک مقطع زمانی برای کسانی که سفرهای خارجی اروپایی و یا تفریحی مانند تایلند را داشتند مبلغ یک هزار یورو ارز مسافرتی به نرخ هر یورو 5400تومان عرضه می کرد و آنقدر ما به التفاوت آن با نرخ آزاد زیاد بود که بعضی از آژانس های مسافرتی مردم را مجانی و رایگان به مسافرت می بردند تا از ما به التفاوت ارز اختصاصی آنها استفاده کنند و حال آنکه در همان مقطع حتی یک دلار و یا یک یورو به زائران عتبات عالیات اختصاص نمی دادند!
گرچه کل این سیاست ارزی آنها غلط بود و میلیاردها پول ارز ذخایر بانک مرکزی را چند ماهه هدر دادند و ادعای تخصص اقتصادی هم می کنند!
مسئولان بانک مرکزی به خاطر سیاست های غلط اقتصادی که منجر به کاهش ارزش پول ملی شد باید مواخذه بشوند تا دست افراد خیانتکار به کشور و منافع ملت رو شود و ملت ایران از این حقی که از حقوق آنان ضایع شده است و هنوز هم جبران نشده، نمی گذرد.
اما مسئولان دولتی بدانند تمام رفتار های آنان از چشم مردم مسلمان می گذرد و روز حساب هم می رسد، حتی همین الان هم به مسافران کشور های خارجی ارز مناسب اختصاص می دهند ولی برای سفر های زیارتی نباید ارزی اختصاص داده شود! مسئولان بانک مرکزی باید در برابر این سیاست های یک بام و دو هوای خود پاسخگو باشند.
ازجمله کارهای خوب برای اربعینی ها همین راه اندازی رادیو اربعین است که کمک مهمی برای خبر رسانی زائران کربلا و عموم هموطنان می تواند داشته باشد و این عمل صدا و سیما در خدمت به زائرین حسینی مأجور هست انشاالله.
از خدای متعال مسئلت داریم که این اربعین ها را مقدمه ظهور موفورالسرور قطب عالم امکان و واسطه غیب و شهود امام زمان مهدی موعود قرار دهد و انقلاب اسلامی ملت ایران و این شور حسینی آنان را وصل به ظهور حضرتش بگرداند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر