تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

اقتصاد در گذر زمان

از امضای موافقتنامه اقتصادی ایران و ژاپن تا انتقاد وزیر اقتصاد از برخورد سیاسی نهادهای مالی بین المللی با ایران

موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی نوزدهمین روز مهر ماه پرداخته می شود که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است.موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی نوزدهمین روز مهر ماه پرداخته می شود که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است. 

 

19 مهر 1339، ایران و ژاپن موافقتنامه بازرگانی و اقتصادی امضا کردند.

19 مهر 1340، اورل هریمن وزیر کشاورزی آمریکا در راس یک هیات 12 نفری برای مطالعه در امور کشاورزی ایران وارد تهران شد.

19 مهر 1343، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) ایران را دومین کشور از لحاظ میزان تولید نفت خام در خاورمیانه معرفی کرد.

19 مهر 1347، جمشید آموزگار وزیر دارایی، سپهبد بازنشسته اسکندر آزموده را به سمت معاون وزیر دارایی و سرپرست کل گمرک تعیین کرد.

19 مهر 1374، «پیتر کانوف» مدیرکل وزارت خارجه آمریکا و «جان گنین» معاون اطلاعاتی سازمان «سیا» در جلسه ای با حضور «آلفونس داماتو» طراح تحریم نفتی ایران تصریح کردند ادامه تحریم اقتصادی ایران عمدتاً به زیان آمریکا است و تأثیری در صادرات نفتی ایران و اوضاع اقتصادی این کشور ندارد.

19 مهر 1389، سخنگوی طرح تحول اقتصادی از اعلام قریب ‌الوقوع قیمت ‌های جدید حامل ‌های انرژی از سوی رییس ‌جمهور خبر داد؛ همزمان، بهروز مرادی، مدیرکل سازمان هدفمندی وزارت رفاه و تامین اجتماعی از واریز منطقه ‌ای یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار تا پایان مهر خبر داد و اعلام کرد که مجموعه استان ‌های کشور به 5 منطقه تقسیم شده ‌اند و طی 5 مرحله یارانه نقدی به حساب مردم واریز خواهد شد.

19 مهر 1390، محمود احمدی ‌نژاد پیشنهاد تازه‌ ای را در رابطه با یارانه‌ های نقدی به مردم ارائه کرد و خواهان تشکیل صندوق ‌های سرمایه‌گذاری با استفاده از‌ این یارانه ‌ها شد.

19 مهر 1391، بانک مرکزی در بخشنامه ‌ای به بانک ‌ها سیاست جذب دلارهای خانگی را کلید زد که به اعتقاد رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در حد 14میلیارددلار برآورد می‌ شود. این بخشنامه که جنبه تاکیدی دارد بانک‌ ها را ملزم به تضمین بازپرداخت «سپرده‌ های ارزی» سپرده‌ گذاران به صورت «ارز» می‌ کرد.

19 مهر 1393، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی با انتقاد از برخورد سیاسی نهادهای مالی بین ‌المللی مانند بانک جهانی گفت: تحریم ‌های ظالمانه و غیرقابل توجیه کنونی که در واقع ملت ایران را نشانه گرفته ‌اند، هنوز لغو نشده است.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر