تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

جزییات افزایش وام ازدواج در سال ۹۸

سقف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال 98 در حالی برای هر یک از زوجین 30 میلیون تومان در نظر گرفته شده که در سال آینده شرایط دریافت این وام نیز تسهیل شده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه یکی از سیاست‌های دولت در حمایت از ازدواج جوانان از سال‌های ابتدایی دهه 80 تاکنون بوده است. از انتهای سال 87 همزمان با افزایش مبلغ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از 10 به 20 میلیون ریال، پرداخت این تسهیلات در قالب سامانه متمرکز تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پیگیری شده است. تعداد، مجموع و میزان تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده در سال‌های اخیر در جدول زیر آمده است:

جزییات افزایش وام ازدواج در سال 98

میزان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از سال 91 تا 94 با وجود افزایش هزینه‌های ازدواج، تغییر چشمگیری نکرده بود که این موضوع در تبصره «29» قانون بودجه سال 95 مورد توجه قرار گرفت و بر اساس آن، مبلغ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از 30 به 100 میلیون ریال و دوره بازپرداخت آن از سه به چهار سال افزایش پیدا کرد. این حکم در بند «ج» تبصره «16» قانون بودجه سال 96 نیز تکرار شد. در سال 97 نیز با موافقت رئیس‌ جمهور سقف پرداخت وام ازدواج به جوانان از 10 میلیون به 15 میلیون تومان افزایش یافت؛ پس از آن، این موضوع در مجلس نیز تصویب شد و مدت زمان بازپرداخت تسهیلات به پنج سال افزایش یافت.

در سال 98 نیز با تصویب نمایندگان، مبلغ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها 300 میلیون ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته در نظر گرفته شده است.   بر این اساس بازپرداخت وام ازدواج در سال 98، 60 ماهه بوده یعنی زوجین باید طی پنج سال اقساط این وام را پرداخت کنند. شرایط ضامن نیز در پرداخت وام ازدواج تسهیل شده به گونه‌ای که اخذ یک ضامن معتبر و سفته کفایت می‌کند که علاوه بر آن بانک مرکزی نیز می‌تواند کارت یارانه زوجین را به عنوان تضمین دریافت کند.

لازم به ذکر است، وام ازدواج در سال 98، به زوجینی پرداخت می‌شود که تاریخ عقد آنها پس از ابتدای فروردین سال 96 است و اولویت پرداخت با زوجینی بوده که تاریخ عقد آنها زودتر است.

 

 
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر