تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

آیا معافیت‌های نفتی مشتریان ایران بعد از اردیبهشت ماه هم ادامه خواهد داشت؟

دولت میزان درآمد‌های نفتی در لایحه بودجه ۹۸ را ۱۴۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی نمود که این رقم در مقایسه با قانون بودجه ۹۷، ۴۰ درصد رشد داشت

تابناک اقتصادیدولت میزان درآمد‌های نفتی در لایحه بودجه 98 را 142 هزار میلیارد تومان پیش بینی نمود که این رقم در مقایسه با قانون بودجه 97، 40 درصد رشد داشت. سپس در بررسی‌های بودجه 98 توسط مجلس درآمد‌های نفتی به 152 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. این افزایش درآمد‌های نفتی برای سال آینده در حالی رخ داده است که گفته می‌شود دولت آمریکا معافیت‌های تحریمی خرید نفت از ایران را در اردیبهشت ماه به دو کشور کاهش خواهد داد.

به گزارش تابناک اقتصادی، رئیس جمهور آمریکا در هجدهم اردیبهشت ماه سال جاری، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد. وی در سخنرانی خود بعد از خروج آمریکا از برجام وعده داد که تحریم‌های ایران در مدت 90 روزه و 180 روزه باز خواهند گشت. تحریم‌هایی که به ترتیب از 16 مرداد و 14 آبان اجرایی شدند. تحریم نفتی ایران در مدت 180 روزه گنجانده شده بود. یعنی از تاریخ 14 آبان 1397 هر گونه معامله با شرکت نفت ایران، شرکت ملی نفت کش ایران، شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) و خریداری نفت، محصولات نفتی و محصولات پتروشیمی از ایران ممنوع شد. دونالد ترامپ با وضع این تحریم‌های نفتی به دنبال آن بود که فروش و صادرات نفت ایران را به منظور کاهش درآمد‌های دولت ایران، به صفر برساند.

آمریکا علیرغم تمام تلاش‌های خود هرگز نتوانست فروش نفت ایران را در مهلت 180 روزه به صفر برساند و به همین دلیل در آبان ماه سال جاری اعلام کرد که هشت کشور چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، اسپانیا، یونان و ایتالیا از تحریم‌های نفتی ایران به مدت شش ماه معاف هستند. برایان هوک، نماینده مخصوص آمریکا در امور ایران طی مصاحبه‌ای در مورخه 19 آبان ماه سال جاری پیرامون این معافیت‌ها گفت: ما در مورد اعمال حداکثر فشار اقتصادی بر ایران، بدون بالا رفتن قیمت نفت دقیق هستیم و این کار را با موفقیت انجام داده ایم. وی افزود: ما این راه را تا صفر کردن صادرات ایران ادامه می‌دهیم. ما مصمم هستیم به حداکثر فشار بدون صدمه زدن به دوستان و متحدانمان برسیم و نمی‌خواهیم قیمت نفت را بالا ببریم و به خوبی آن را سنجیده ایم.

هر چند که این هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران معاف شدند، اما بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت طی مصاحبه‌ای در مورخه 16 بهمن ماه 1397 اعلام کرد که بعد از تحریم فقط کشور ترکیه است که از جمع کشور‌های اروپایی از ما نفت می‌خرد و اروپایی‌ها به هیچ عنوان نفت از ایران برداشت نمی‌کنند با این که دو کشور اروپایی (یونان و ایتالیا) عملاً مجوز خرید نفت از ایران را دارند و ما بار‌ها با آن‌ها تماس گرفته ایم، اما جواب تماس ما را نمی‌دهند.

با این وضعیت، حالا پرسش اساسی این است که آیا بعد از پایان مهلت شش ماهه معافیت نفتی این هشت کشور از تحریم ها، باز هم این معافیت‌ها برای هشت کشور تمدید خواهد شد؟

الیزابت روزنبرگ، مدیر برنامه انرژی در مرکز امنیت جدید آمریکا و مشاور ارشد پیشین امور تحریم‌ها در وزارت خزانه داری امریکا در حاشیه کنفرانس سراویک هیستون به این پرسش پاسخ داد و اعلام کرد که آمریکا حداقل برای 2 کشور چین و هند معافیت از تحریم‌های نفتی را خواهد داد و این کشور‌ها می‌توانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند. او این اقدام را فقط در راستای حفظ قیمت نفت در محدوده کنونی برشمرد و گفت: تشدید تحریم‌های ایران بر قیمت نفت تأثیر دارد و زمانی‌که دولت آمریکا باید تصمیم بگیرد، این تأثیر بیشتر نیز می‌شود. بازار انتظار خواهد داشت که قیمت‌ها برای این دولت، مهم باشد.

با این اوضاع و احتمالاً عدم تمدید معافیت‌های نفتی برای هشت کشور، دولت و مجلس درآمد‌های نفتی برای سال 1398 را در مقایسه با سال 1397 بیشتر پیش بینی کرده اند. در ابتدا دولت این درآمد‌ها را در لایحه تقدیمی به مجلس با رشدی 40 درصدی در مقایسه با قانون بودجه سال 97، 142 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرد و سپس مجلس در بررسی‌های خود پیرامون لایحه بودجه سال 98 این درآمد‌ها را به 152 هزار میلیارد تومان افزایش داد. شایان ذکر است که هر مقدار از این درآمد‌ها تحقق نیابد سال آینده دولت با کسری بودجه مواجه خواهد شد و این موضوع می‌تواند عواقب اقتصادی، چون استقراض از بانک‌ها و چاپ پول و متعاقب آن افزایش نرخ تورم را به همراه داشته باشد.
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر