تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

علت به یاد آوردن و یا فراموشی خواب هایتان چیست؟

توانایی به یادآوردن رویاهای شبانه در همه ی مردم شبیه به هم نیست و می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. یادآوری رویا به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه این مطلب در مورد اینکه چرا شما می توانید بعضی از رویاهایتان را به یاد آورید و بعضی را نمی توانید، بیشتر توضیح خواهیم داد.

علت به یاد آوردن و یا فراموشی خواب هایتان چیست؟

خواب دیدن، فیلسوفان و روانشناسان و متخصصان طب خواب را برای چندین دهه گیج کرده است. چرا ما خواب می بینیم؟ رویاهای ما به چه معناست؟ و آیا می توانیم خود را برای یادآوری رویاها آموزش دهید؟

آیا شما رویایی که شب گذشته دیده اید را به یاد می آورید؟ ممکن است که صبح روز بعد بعضی از صحنه ها را به طور واضح به یاد بیاورید اما در بعد از ظهر ممکن است که خوابهایتان را دیگر به یاد نیاورید. بعضی از مردم تمایل ندارند که خواب ها و رویاهای خود را به طور کامل به یاد آورند. شما ممکن است تعجب کنید: آیا شما می توانید داستان های شب گذشته را به یاد آورید قبل از اینکه چیزهایی در مورد کیفیت خوابتان بگویید؟

دکتر شلبی هاریس، دانشیار کالج پزشکی آلبرت انیشتین و مدیر برنامه ی طب خواب در مرکز اختلالات خواب نیویورک می گوید: همه می توانند خواب ببینند، اما همه نمی توانند آن را به یاد آورند. به نظر می رسد دلیل کمی برای اینکه چرا شما می توانید رویاهای شبانه ی خود را به یاد آورید یا توانایی یادآوری آنها را ندارید، وجود دارد.

بسیاری از رویاهای ما در طول خواب REMاتفاق می افتد

زمانیکه در مورد اینکه چرا ما خواب می بینم سوال می شود، تحقیقات طب خواب حقایقی را آشکار می کند که شگفت آور است. کارشناسان بر این باورند که هدف از دیدن خواب ممکن است، کمک به ما برای رویارویی با مشکلات عاطفی زندگی روزمره، برای بالا بردن حس خلاق بودن و یا چیدن و مرتب کردن از طریق خاطرات و افکار و نظریه های دیگر با توجه به اساس خواب است. همچنین تحقیقات انجام شده، اطلاعات بیشتری را در مورد مکانیزم خوابیدن و اینکه چرا ما گاهی اوقات توانایی به یاد آوردن خواب های شبانه را داریم و گاهی اوقات نداریم، نشان داده است. یک دکتر متخصص طب خواب می گوید: بیشتر خواب هایی که می بینیم، در طول قسمت حرکت چشمی سریع خواب (REM) رخ می دهد، مرحله ای از خواب که اکثر ما حدود 20 درصد از شب را صرف آن می کنیم. در حالی که یادآوری خواب ها نشان دهنده ی این است که شما در یک لحظه در طول شب به چرخه ی خواب REM رسیده اید، این لزوما به این معنی نیست که شما چه اندازه بیشتر و یا کمتر از خوابتان را در این مرحله بوده اید.

دکتر دبوراه گیوان متخصص خواب در بیمارستان ایندیاناپولیس می گوید: اگر شما رویایتان را به یاد آورید، ممکن است به دلیل بیدار شدن در بین رویا باشد، بنابراین در ذهن شما تازه مانده است. و یا یادآوری می تواند به این معنی باشد که شما در حال به یاد آوردن آخرین رویایتان به جای کامل کردن خوابتان هستید. او توضیح می دهد که مردم تمایل دارند، بیشتر در نیمه ی دوم شب، رویا در خواب ببینند.

اگر میزان خواب REM شما، 20 درصد خواب 7 ساعته شما را شامل شود، این در مجموع کمی کمتر از یک ساعت و نیم خواب است که ممکن است شما فقط 10 دقیقه ی آخر را به طور واضح به یاد آورید.

اضطراب، دارو و یا تیپ شخصیتی شما می تواند بر روی خواب دیدن و یا یادآوری خواب تاثیر گذار باشد

دکتر هاریس می گوید: به یاد آوردن خواب، لزوما هیچ ارتباطی با چگونگی خواب آرام شما ندارد. در عوض یادآوری خواب ها، به احتمال زیاد به تعدادی عوامل از میزان استرس فعلی شما تا مصرف انواع داروها، بستگی دارد. عوامل زیر می توانند در یادآوری رویاهای شبانه ی شما تاثیر گذار باشند.

سطح استرس شما قبل از خواب

دکتر هریس می گوید: احتمال بیشتری دارد که مردم زمانیکه استرس و یا افسردگی دارند، رویای شبانه ی خود را به یادآورند و دلیل این امر ممکن است این باشد که آنها زمانی که مضطرب هستند، بیشتر در بین رویاهای مختلف بیدار شوند.    

مصرف داروها و یا مشکلات سلامتی

مصرف برخی از داروها از جمله داروهای ضد افسردگی، می تواند بر وضعیت خواب شما تاثیر گذار باشد و یا آپنه ی خواب نیز می تواند زمان خواب شما را به حد اقل برساند.

جنسیت و تیپ شخصیتی

تحقیقات منتشر شده در مجله ی سلامت نوجوانان، نشان داده که احتمال یادآوردی رویای شبانه در دختران نوجوان نسبت به نوجوانان پسر بیشتر است. همچنین در این مطالعه ارتباطی بین خلاقیت و یادآوری خواب، پیدا شده است که در آن شرکت کنندگانی که از قدرت یادآوری خواب بالاتری برخوردار بودند، احتمال بیشتری دارد که خود را به عنوان فردی خلاق نسبت به سایر افراد، ببینند.

آیا می توانید قدرت یادآوری رویاهای شبانه ی خود را افزایش دهید؟

اگر آرزو دارید که خواب شب گذشته ی خود را بیشتر به یاد آورید، شما این شانس را دارید که قدرت یادآوری خود را بالا ببرید. لاوری لوونبرگ نویسنده می گوید: شما می توانید آگاهی از رویای خود را بهبود ببخشید. مهمترین چیز این است که به رویای خود زمان و توجه بدهید. بهترین زمان برای یادآوری رویای خواب در 90 ثانیه اول پس از بیدار شدن و قبل از دور شدن حافظه است.

منبع: الو دکتر

به چه دلیلی خواب بد می بینیم؟!

5 حقیقت مهم درباره خواب دیدن

دانستی های جالب درباره خواب و خواب دیدن!

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر