تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

عمارت خوانساری

عمارت خوانساری مربوط به دوره پهلوی اول است و در تهران، خیابان انقلاب اسلامی، ما بین میدان فردوسی و خیابان استاد نجات الهی، کوچه نیایی، پ ۵ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۰۱۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

عمارت خوانساری مربوط به دوره پهلوی اول است و در تهران، خیابان انقلاب اسلامی، ما بین میدان فردوسی و خیابان استاد نجات الهی، کوچه نیایی، پ 5 واقع شده و این اثر در تاریخ 17 تیر 1387 با شمارهٔ ثبت 23011 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این بنا که در مرکز شهر و در منطقه 6 شهرداری تهران خیابان انقلاب، مابین میدان فرودسی و خیابان استاد نجات اللهی واقع شده در سال 1316 به نام آقای حسام‌الدین انصاری جابری به ثبت رسیده است.

سال 1317 آقای انصاری سه دانگ مشاع از شش دانگ مورد ثبت را به آقای دکتر ولی الله نصر واگذار می‌‌کند و در سال 1330 قطعه شمالی آن توسط مالک وقت آقای منوچهر انصاری جابری به آقای سیدجعفر خوانساری واگذار می‌شود. سرانجام آقای خوانساری در سال 1347 این ملک را به بانو اشرف لیمونادی واگذار می‌کند و در حال حاضر ، عمارت در مالکیت ورثه آن مرحومه است.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

عمارت خوانساری توسط آقای انصاری بین سالهای 1318 تا 1320 ساخته شده و معمار بنا آقای کاتوزیان است. از جمله این ویژگی‌ها موقعیت‌ قرارگیری این اثر درنزدیکی خیابان های فرودسی، انقلاب و میدان فردوسی است که از گذشته تاکنون دارای ارزش خاصی به دلیل ارتباط و نزدیکی با فضاهای شهری، اداری، تجاری بوده است. طبق اسناد مربوط به ملک و هم‌چنین گفته‌های خانم فاطمه خوانساری (نماینده وارث ملک) این عمارت از ابتدا کاربری مسکونی داشته‌ و مالکین بنا در ان زندگی کرده‌اند در حال حاضر نیز این خانه جهت سکونت استفاده می‌شود و تغییر کاربری نداشته است .

عمارت خوانساری بنا طبق برخی خصوصیات معماری برای کاربری مسکونی درسه طبقه با پلانی نسبتا مشابه ساخته شده که ورودی آن در ضلع شمال غربی بناست. هم‌چنین ساختمان به خاطر استفاده از تلفیق مصالح آجر و سیمان در نما فرم‌های مدور و منحنی در پلان ساخت مجسمه‌های بتنی، ارتفاع بلند وبه کار بردن مصالح نوین چه در دوره خود سال 1314 هجری شمسی و چه در حال حاضر منحصربه فرد است.»عمارت خوانساری تهران به مشاره 23011 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسیر اتوبوس برای استفاده از اتوبوس می توانید از خطوط brt خط یک استفاده کرده و در ایستگاه میدان فردوسی پیاده شوید.
مسیر مترو ایستگاه فردوسی واقع در خط چهار مترو تهران در نزدیکی این عمارت قرار دارد.
آدرس : تهران – میدان فردوسی – خیابان انقلاب – نرسیده به خیابان استادنجات اللهی ( ویلا)

عمارت خوانساری
عمارت خوانساری
عمارت خوانساری
عمارت خوانساری

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر