تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان برای اولین بار

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان که متعلق به شرکت هواپیمایی استارتولانچ می باشد برای نخستین بار انجام شد

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان که متعلق به شرکت هواپیمایی استارتولانچ می باشد برای نخستین بار انجام شد. بر اساس گزارش ایسنا و به نقل از سی نت، شرکت آمریکایی استراتولانچ (Stratolaunch)  که در سال 2011 توسط فردی به نام پل آلن (Paul Allen) پایه‌گذاری شد. در آزمایش اولیه استراتولانچ، این هواپیما توانست با سرعت 74 کیلومتر بر ساعت روی باند فرودگاه حرکت کند. روز 9 ژانویه و در طول دومین آزمایش این هواپیما موفق به حرکت با سرعت 126 مایل بر ساعت (202 کیلومتر بر ساعت) روی باند فرودگاه پایگاه هوایی و فضایی موهاوی (Mojave Air & Space Port) گردید. در طول این آزمایش سرعت این هواپیما توانست تا میزان 110 گره افزایش یابد. گره (knot) که به آن گره دریایی نیز گفته می شود واحدی برای سنجش سرعت بوده که هر گره برابر با 1852 متر در ساعت است. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این خبر بیشتر بخوانیم.

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

روز گذشته پرواز بزرگترین هواپیمای جهان برای اولین با انجام شد. اولین پرواز این هواپیما 2 و نیم ساعت به طول انجامیده که طی آن توانست در ارتفاع 17 هزار فوتی صحرای مجاوه (Mojave desert) پرواز کرد و حداکثر سرعت هواپیما تا میزان 189 مایل در ساعت (304 کیلومتر بر ساعت) افزایش یافت. پرواز بزرگترین هواپیمای جهان برای اولین بار در ساعت 7 صبح به وقت منطقه زمانی اقیانوس آرام (6:30 شب به وقت تهران) در روز 13 آوریل انجام شد. این هواپیمای 6 موتوره که با شکلی خاص طراحی شده است دارای 2 مخزن سوخت بوده که برای پرتاب موشک به مدار زمین ساخته شده است. وزن این هواپیما نیز به میزان 500 هزار پوند بوده و هواپیمای استراتولانچ طوری طراحی شده است تا بتواند تا میزان 3 موشک متصل به مرکز بال‌ های عظیم خود را به فضا پرتاب کند. طول بال ‌های بزرگترین هواپیمای جهان 117 متر بوده که می تواند موشک‌ های فضاپیما را از ارتفاع 35 هزار فوتی به فضا پرتاب کرده و موتورهای خود را روشن نماید.

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

پیش از در دوره های قبلی موتورهای شش موتوره توربوفن این هواپیمای غول پیکر که از دو هواپیمای بویینگ 747 سری 400 باز شده بودند با موفقیت در پایگاه فضایی موهاوی کالیفرنیا مورد آزمایش گردید. هدف شرکت آمریکایی استراتولانچ از ساخت و پرواز بزرگترین هواپیمای جهان این است که بتواند موشک ‌های فضایی را به دومین لایه اتمسفر منتقل کرده تا سپس به فضا پرتاب شوند. استراتولانچ قصد دارد تا در ابتدا برای پرتاب راکت ‌های پگاسوس ایکس ‌ال ساخت شرکت هوافضای Northrop Grumman از این هواپیما استفاده کند. هواپیمای استراتولانچ در هر پرواز می‌تواند سه راکت را حمل کرده که بر روی پایه ‌های بال بین بدنه‌ دوقلوی هواپیما نصب خواهند شد.

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

با این ‌حال، شرکت در حال ساخت پرتابگرهای اختصاصی خود بوده که امکان حمل توسط هواپیما برای آن ها وجود داشته باشد. استراتولانچ در اواخر ماه اوت گذشته اعلام کرد که وسیله‌ پرتاب متوسط (Medium Launch Vehicle) با توانایی قرار دادن 3400 کیلوگرم محموله در مدار نزدیک زمین که قرار است برای اولین بار در سال 2022 پرتاب شود. این شرکت در اندیشه‌ ساخت مدل‌ های مفهومی از یک هواپیمای فضایی سرنشین‌ دار و همچنین مدلی سنگین ‌تر از وسیله‌ پرتابش است تا بتواند محموله ‌ای با وزن 6 هزار کیلوگرم را در مدار زمین قرار دهد. این وسایل پرتاب مجهز به موتوری به ‌نام PGA خواهند بود که خود شرکت استراتولانچ در حال توسعه‌ آن می باشد. این موتور که از پیشرانه‌ های اکسیژن مایع و هیدروژن مایع استفاده می‌ کند، 200 هزار پوند نیروی رانش تولید خواهد کرد.

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان برای اولین بار که شاید بتواند نقطه شروعی برای فصلی تازه در صنعت هوا فضا باشد با وجود یکی از غول پیکرترین هواپیماهای جهان تولید شده در شرکت استراتولانچ تاکنون از آزمایشات خود توانسته به خوبی و سربلند خارج شود. این هواپیما که وزنی معادل 227 تن را دارا می باشد قادر است وزنی بیش از دو برابر وزن خود را از طریق موشک های فضاپیما حمل کند. استراتولانچ توانسته همه این وزن بسیار سنگین‌ را بر روی 28 چرخ و محموله موشک خود را نیز با استفاده از 6 موتور بزرگ خود حمل کند. اما قبل از اینکه استرتولانچ قادر به پرتاب موشک به فضا باشد، بایستی آزمایش‌ های فراوانی برای پرواز بزرگترین هواپیمای جهان را خود پشت‌ سر بگذارد. در اولین نمایش این هواپیما که در روز دهم خرداد سال گذشته بود قصد بر این بود که هواپیما آشیانه خود را ترک کرده و چرخ‌ های این هواپیمای غول پیکر وزن 227 تنی آن را تجربه نماید.

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

شرکت استرتولانچ نیز در وبسایت خود این ‌طور بیان کرده بود که خروج این هواپیمای غول ‌پیکر از آشیانه خود برای آزمایش زمینی، آزمایش موتورها، آزمایش حرکت هواپیما بر روی باند و در نهایت اولین پرواز خود، گامی بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. حال که نزدیک به یکسال از آن موقع می گذرد استراتولانچ توانسته تا پرواز بزرگترین هواپیمای جهان که ساخته دست او می باشد را برای اولین بار مشاهده نماید. با توجه به روند برنامه های این شرکت قرار است تا در سال 2022 این هواپیما بتواند اولین پرتاب موشک خود را از لایه دوم اتمسفر به انجام رسانده که امیدوارم آن نیز با موفقیت انجام شده و فصلی جدید در صنعت هوانوردی و فضاپیماهای جهان ایجاد گردد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر