تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

ممنوعیت تبلیغات علیه نامزدهای انتخابات مجلس در رسانه‌ها

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگونه تبلیغات علیه نامزدهای انتخابات مجلس در رسانه‌ها را ممنوع کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگونه تبلیغات علیه نامزدهای انتخابات مجلس در رسانه‌ها را ممنوع کردند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(دوشنبه، 26 فروردین) پارلمان، ماده (37) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را تصویب کردند.
 
نمایندگان مجلس در این جلسه، از مجموع 207 نماینده حاضر،  با 143 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع ماده (37) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را تصویب کردند.
 
طبق مصوبه مجلس، ماده (37) این طرح، جایگزین ماده (64) قانون انتخابات مجلس می شود:
 
ماده 64- درج آگهی یا مطلب علیه نامزدهای انتخاباتی یا اعلام خلاف واقع انصراف نامزدها توسط رسانه‌های دیداری، شنیداری، مکتوب، الکترونیکی و سایر شبکه‌های مجازی ممنوع است و در این صورت، ضمن معرفی مرتکب به مراجع مربوط، نامزدها حق دارند، پاسخ خود را به رسانه مربوط اعلام کنند و رسانه یاد شده طبق قوانین و مقررات مربوط موظف به چاپ یا نشر فوری آن حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت و قبل از اتمام زمان تبلیغات انتخابات می‌باشد. عدم رعایت مفاد این ماده جرم است و مرتکب به مجازات درجه شش قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.
 
تبصره 1- در صورت وقوع جرم موضوع این ماده، علاوه بر اعمال مجازات نسبت به مرتکب، نامزدها حق دارند پاسخ خود را از طرق مذکور در صدر این ماده منتشر کنند و مرتکب مکلف به انتشار فوری آن طبق قوانین و مقررات مربوط می‌باشد. در صورتی که امکان انتشار از طریق رسانه مرتکب وجود نداشته باشد، مسؤل آن باید با هزینه خود، پاسخ نامزد را به رسانه مشابه دیگری ارسال کند و آن رسانه مکلف به انتشار آن در اولین نشر خود می‌باشد.
 
تبصره 2- مطبوعات و نشریات در انتشار هرگونه مطلب درباره نامزدها مکلفند به نحوی اقدام کنند که در صورت لزوم، فرصت پاسخگویی برای نامزد در مهلت مجاز تبلیغاتی فراهم باشد.
 
تبصره 3- مجازات تخلف از احکام تبصره (1) و (2) این ماده، تعطیلی نشریه یا سایت خبری یا مرکز ارسال پیامک و شبکه‌های مجازی از یک تا سه ماه است.
 
تبصره 4- هرگونه اعلام انصراف نامزدها و انتشار آن در رسانه‌ها صرفا با اعلام هیئت اجرایی حوزه انتخابیه و تأیید هیئت نظارت استان می‌باشد.
 
براساس این گزارش، بهارستان‌نشینان در این جلسه و در مصوبه دیگری، در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ماده (44) این قانون را نیز اصلاح کردند.
 
طبق مصوبه مجلس، ماده (44) قانون انتخابات مجلس را از مجموع 203 نماینده حاضر، با 136 رأی موافق، 26 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع تصویب کردند. 
 
طبق ماده (44) اصلاحی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس: صدا و سیمای استان و دستگاه‌های اجرایی در ارائه برنامه‌ها و امکانات خود به نامزدها، مکلف به رعایت تصمیمات کمیسیون بررسی تبلیغات استان می‌باشند، تخلف از حکم این ماده جرم است و مرتکب به مجازات درجه 6 قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر