تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهوری برای برداشت از صندوق توسعه ملی

طراحی هواپیما وپهپاد درراس لیست اختراعات ستاد فناوری های فضایی

طراحی هواپیما وپهپاد درراس لیست اختراعات ستاد فناوری های فضایی
به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کمیته هوایی بیان داشت: 30 درصد اختراعات ارسال شده به ستاد مربوط به حوزه طراحی هواپیما و سامانه ها و 23 درصد مربوط به طراحی پهپادها است.
براساس این آمار، بخش «الکترونیک، اویونیک و ناوبری» و «موتور پیشرانه» با 16 درصد اختراعات ارسال شده به ستاد به صورت مشترک در رتبه سوم قرار دارند، بخش «بالگرد و سامانه ها» نیز با 11 درصد در جایگاه چهارم قرار گرفته است.
گروه هوایی ستاد، ازابتدای سال 95 به‌عنوان مرجع استعلام ارزیابی اختراعات هوافضا همکاری خود را با سازمان ثبت‌اسناد آغاز کرد و در این ‌بین اختراعات مختلفی را مورد بررسی قرارداده است که از آن جمله می توان به «ارابه‌های اضطراری پنهان فرود و توقف خودکار هواپیما بدون دخالت انسان»، «جت عمودپرواز باقابلیت هیبریدی - الکتریکی»، «کابین پرنده (جنگنده و هلیکوپتر) برای بازیابی خلبان طی مأموریت با استفاده از جداشونده هوشمند»، «چراغ فرود و تاکسی هواپیما با تکنولوژی LED»، «بالگرد هم‌محور با سیستم دم مستقل»، «پهپاد تلفیقی بال ثابت و مولتی روتور الکتریکی» اشاره کرد.
با توجه به جذابیت وهمچنین گستردگی کاربردی دو محور طراحی هواپیما و پهپاد، اظهارنامه‌های ارائه‌ شده به ستاد در این دو حوزه، فراوانی بیشتری دارد که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب و با جلب مشارکت بخش‌های صنعتی و دانشگاهی، این ایده ها را به سمت رفع نیازهای صنعت، جهت‌دهی کرد.
با توجه به اینکه هراختراع و ابتکاری با یک ایده نو وخلاق همراه است، می توان گفت که در صورت ورود این ایده ها و اختراعات به صنعت هوایی، جانی تازه به این صنعت پیچیده و پرکاربرد دمیده خواهد شد، جانی که از نفس جوانان ایرانی و مخترعان توانمند داخلی برمی آید و به رونق اقتصادی کشور می انجامد.
علمی ** 9340**1485
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر