روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

مستند کوله نارنجی برای نوجوانان عشق سفر است

مستند «کوله نارنجی» با هدف معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران به نوجوانان ساخته شده است.

مستند کوله نارنجی برای نوجوانان عشق سفر است

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مجموعه مستند «کوله نارنجی»، مستندی با موضوع ایرانگردی است که در نوروز 98 از شبکه مستند و سپس از دیگر شبکه‌های صداوسیما پخش شد. این مستند روایتی نوجوانانه از ایرانگردی است. دانیال و پسر خاله‌اش با پیدا کردن یک دفترچه سفرنامه که از پدر بزرگشان به یادگار باقی مانده است، راه جدیدی را در پیش می‌گیرند و به گشت و گذار در جاذبه‌های گردشگری ایران می‌پردازند.

پدرام بهرامی کارگردان این مجموعه مستند در گفتگو با خبرنگار تسنیم از اهمیت مستندسازی برای نوجوانان سخن گفت.

تسنیم: سوژه‌ای که در کوله نارنجی انتخاب کردید تا چه اندازه واقعی بود؟ آیا چنین دفترچه‌ سفرنامه‌ای وجود داشت؟

ایده ساخت این مستند واقعی بود. چنین سفرنامه‌ای را پیدا کردیم اما متعلق به پدربزرگ دانیال نبود بلکه او انتخاب شد تا این ایده را جلوی دوربین ببرد. افرادی که این سفرنامه را پیدا کرده بودند، نمی‌توانستند جلوی دوربین بروند.

تسنیم: یکی از نکات مهمی که در این مجموعه دیده می‌شد، به تصویر کشیدن ایرانگردی ویژه نوجوانان بود. تا چه اندازه بر روی این موضوع تمرکز داشتید؟ آیا انتخاب شخصیت اصلی بر اساس همین ایده بود؟

کوله نارنجی ویژه کودکان و نوجوانان ساخته شده و قصد داشتیم که موضوع ایرانگردی را برای این قشر به تصویر بکشیم. هدف ابتدایی ما از این کار آشنایی بیش‌تر نوجوانان با جاذبه‌های گردشگری ایران بود. بر همین اساس، از هر شهر مکان‌های مختلفی را انتخاب کردیم. علاوه بر این، می خواستیم که در قالبی متفاوت، موضوع ایرانگردی را تبلیغ کنیم تا مخاطب بیش‌تری جذب شود.

 

تسنیم: نوجوانان به تنهایی نمی‌توانند از جاذبه‌های گردشگری که شما معرفی کردید، بازدید کنند و باید همراه با خانواده‌های خود به آن مکان سفر کنند. آیا به این موضوع فکر کردید که علاوه بر ترغیب نوجوانان، پای خانواده‌هایشان را به این موضوع باز کنید؟

اگر یک برنامه تلویزیونی بتواند با قشر نوجوان ارتباط برقرار کند، توجه پدر و مادر او را نیز به خود جلب می‌کند. خود ما نیز زمانی که نوجوان بودیم، اگر از برنامه‌ای خوشمان می‌آمد آن قدر از آن تعریف می‌کردیم تا پدر و مادرمان نیز آن را دنبال کنند. علاوه بر این، کودکان و نوجوانان هر خانواده نقش پر رنگی در انتخاب محل سفر خانواده دارند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر