روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

پشت پرده اتهام آمریکا به دولت سوریه در مورد استفاده از سلاح شیمیایی!

آمریکا که تاکنون بارها دولت سوریه را به استفاده از سلاح های شیمیایی متهم کرده است و حتی با این بهانه حملاتی را به خاک سوریه صورت داده است، بامداد چهارشنبه نیز در ادعایی دیگر، دمشق را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده است. حال باید بدین پرسش پاسخ داد که هدف آمریکا از اتهام جدید علیه دمشق چیست؟

آمریکا که تاکنون بارها دولت سوریه را به استفاده از سلاح های شیمیایی متهم کرده است و حتی با این بهانه حملاتی را به خاک سوریه صورت داده است، بامداد چهارشنبه نیز در ادعایی دیگر، دمشق را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده است.

به  گزارش تابناک، وزارت خارجه آمریکا در ادامه تنش‌آفرینی در سطح منطقه، این بار سراغ سوریه رفت و مدعی شد نشانه‌هایی مبنی بر تمایل دولت دمشق برای استفاده مجدد از تسلیحات شیمیایی وجود دارد.

آمریکا همچنین مدعی شد در حمله‌ای که یکشنبه گذشته در شمال غرب سوریه انجام شده؛ از گاز کلر استفاده شده است.

به ادعای مورگان اورتاگس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این نهاد همچنان در حال جمع‌آوری اطلاعات پیرامون این موضوع است.

وی همچنین بار دیگر با تکیه بر ادعاهای واهی تهدید کرد چنانچه دولت دمشق از تسلیحات شیمیایی استفاده کند؛ با پاسخ سریع و درخوری از سوی آمریکا و متحدانش مواجه خواهد شد.

به ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، حمله شیمیایی که ادعا می‌شود روز یکشنبه انجام گرفته در راستای نقض آتش‌بس در ادلب تدارک دیده شده است.

چرا آمریکایی ها بار دیگر دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده اند؟

دولت واشنگتن 2 بار در آوریل 2017 و آوریل 2018، با طرح ادعای مشابه، نیروهای دمشق را هدف حمله موشکی قرار داد.

ادعاهای آمریکا در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته، «ویکتور کوپچیشین» رئیس مرکز صلح روسیه اظهار داشت که تروریست‌ها در سوریه در حال برنامه‌ریزی برای آغاز یک حمله شیمیایی به روستای جرجناز و شهر سراقب هستند.

وی افزود که در اختیار تروریست‌هایی که در ناحیه مسکونی ادلب فعالیت می‌کنند مقدار قابل توجهی مواد سمی قرار دارد و تروریست‌ها در نظر دارند از این مواد شیمیایی برای ساخت سلاح‌های شیمیایی و استفاده از آنها علیه غیر نظامیان استفاده کنند.

گفتنی است که سراقب یک منطقه مسکونی در سوریه است که در شهرستان ادلب واقع شده است.

حال باید بدین پرسش پاسخ داد که هدف آمریکا از اتهام جدید علیه دمشق چیست؟

نخست: تحرک جدید آمریکایی ها برای متهم کردن دولت سوریه، ریشه در تلاش های اخیر واشنگتن برای فعال شدن در پرونده سوریه دارد. در واقع، این بخشی از تلاش دولت آمریکا برای افزایش نقش آفرینی در موضوع سوریه است. به ویژه آنکه در ماه های اخیر از نقش و نفوذ آمریکا در این بحران به شدت کاسته شده است. تا جایی که روز گذشته حدود 400 تن از اعضای کنگره با ارسال نامه‌ای به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار تداوم حضور نظامی این کشور در سوریه و مقابله با گروه‌های تروریستی شدند که تهدیدی برای متحدان منطقه‌ای واشنگتن محسوب می‌شوند. در نسخه‌ای از این نامه که در صفحه رسمی «مایکل مک‌کول» نماینده ایالت تگزاس منتشر شد، می‌خوانیم: از آنجایی که برخی از نزدیک‌ترین متحدان منطقه‌ای ما با تهدید مواجه هستند؛ رهبری و حمایت آمریکا همچون همیشه ضروری می‌نماید.

در این نامه که با ابتکار عمل سناتورها «جیمز ریچ» و «باب منندز» و همچنین نمایندگان «الیوت انگِل» و «مایکل مک‌کول» نوشته شده، ادعا می‌شود که بحران سوریه پیچیده است و راه‌حل‌های سیاسی موجود کافی نیست. به همین دلیل تنها گزینه آمریکا پیشبرد سیاست‌هایی است که مانع از تهدیدهای فزاینده علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌شود و چنین راهبردی رهبری آمریکا را می‌طلبد.

دوم: نکته دیگر این که تمامی اتهام‌های مطرح شده از سوی آمریکا علیه ارتش سوریه در استفاده از این نوع تسلیحات، همزمان با پیشروی‌های جدید نیرو‌های ارتش سوریه در مناطق تحت سلطه گروه‌های تروریستی یا همزمان با پیشرفت‌های قابل توجه در روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه مطرح می‌شود. کما اینکه در دوران پیشروی های ارتش سوریه در حلب و عملیات ارتش سوریه در حماه نیز چنین اتهاماتی نیز مطرح شده بود.

سوم: در راستای هدف دوم، آمریکایی ها به دنبال فرسایشی کردن بحران سوریه و جلوگیری از اعاده حاکمیت ارتش سوریه بر تمامی مناطق این کشور هستند. کما اینکه با تحرکات ارتش سوریه برای بازپسگیری ادلب به عنوان آخرین دژ گروه های تروریستی، بار دیگر این اتهامات مطرح شده است تا در صورتی که احساس خطر کنند به بهانه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی، حملاتی را برای جلوگیری از پیشروی میدانی راه اندازی کنند.

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر