روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

برگزاری نشست جنبش عدم تعهد در سکوت خبری رسانه های غربی

تهران- ایرنا- نشست وزرای دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد ۲۷ تا ۳۰ تیر برابر با (۱۸ تا ۲۱ جولای) در کاراکاس با عنوان «ترویج و تثبیت صلح از طریق احترام به حقوق بین‌الملل» در حالی برگزار شد که رسانه های خبری جهان این نشست را پوشش ندادند.

برگزاری نشست جنبش عدم تعهد در سکوت خبری رسانه های غربی

"محمد جواد ظریف" وزیر امورخارجه کشورمان بعد از پایان سفر کاری اش از نیویورک عازم کاراکاس پایتخت ونزوئلا شد تا در نشست وزرای جنبش عدم تعهد سخنرانی، دیدار و گفت وگوهای دوجانبه با تعدادی از همتایان خود داشته باشد. ونزوئلا رئیس این دوره جنبش عدم تعهد بود و جمهوری آذربایجان رئیس بعدی این جنبش است.

ظریف با نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری، و دیگر مقامات ونزوئلا همچون وزیر امور خارجه و رئیس مجلس این کشور دیدار دوجانبه و جداگانه داشت.

جنبش عدم تعهد از کشورهایی تشکیل شده است که در فضای نظام دوقطبی سربرآورد و با تاکید بر عدم تعهد به دو ابرقدرت آن زمان یعنی اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا، امروز نیز بر اساس همین رویکرد ادامه مسیر می دهد.

نکته ای که در نشست این دوره خودنمایی می کرد عدم پوشش این نشست توسط رسانه های بین المللی و غربی بود. به نظر می رسد این رسانه ها بیشتر تحت تاثیر حوادث منطقه از یک سو و حوادث ونزوئلا از سوی دیگر بودند.

شبکه خبری سی ان ان به مصاحبه مطبوعاتی وزیر امور خارجه کشورمان در ونزوئلا اشاره کرد که در آن ظریف گفت که ایالات متحده در خاورمیانه و آمریکای لاتین ایجاد نا امنی می کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز بخشی از سخنان وزیر امور خارجه را پوشش داد و نوشت که محمد جواد ظریف از جلسه افتتاحیه جنبش عدم تعهد روز شنبه در ونزوئلا برای حمله به سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ استفاده کرد. او گفت: «موج جدیدی از ماجراجویی افراطی یک طرفه که از سوی ایالات متحده آغاز شده است، چالشی است که همه ما با آن مواجه هستیم. این امر صلح و ثبات را در سراسر جهان به روش های مختلف تهدید می کند.»

روزنامه هایی چون نیویورک تایمز نیز سخنان محمد جواد ظریف در مورد آمریکا را پوشش دادند.

بخش مهمی از سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان در مورد فلسطین بود، ظریف با اشاره به وضعیت نامطمئن و بی ثباتی که مردم فلسطین در آن به سر می برند، گفت: «پیگیری سیاست یکجانبه گرایانه افراطی و نادیده انگاری حقوق بین الملل توسط دولت کنونی آمریکا مساله فلسطین را تشدید کرده است.»

محمد جواد ظریف این سیاست آمریکا را دارای اثری سه گانه دانست و گفت: «اول اینکه دولت آمریکا با تمام توان در پی آن است تا موضوع فلسطین را به حاشیه رانده و مرکزیت و ربط آن به عنوان مسأله محوری در خاورمیانه را کاهش دهد… دوم اینکه دولت آمریکا اکنون پرده از چهره فریبکارانه اسلاف خویش بر افکنده و با تمامی قوا درصدد برآمده است تا حقوق مردم فلسطین به ویژه حق تعیین سرنوشت آنان را به محاق برده و لگدمال نماید… سوم اینکه تلاش‌های ساده لوحانه و ناشیانه در زمینه تحمیل به اصطلاح معامله قرن بر فلسطینی‌ها و منطقه نمایان گر آن چیزی است که آمریکا برای فلسطین در انبان خویش دارد. آنان در توهم این اندیشه قرار دارند که صلح و رفاه اقتصادی می‌تواند بدون پرداختن به موضوع اشغال که در مرکزیت مسأله فلسطین قرار دارد، محقق گردد.»

سخنان و مواضع دیگر وزرای حاضر در نشست جنبش عدم تعهد در رسانه های مهم جهان انعکاسی نداشته است و می توان گفت که نشست این دوره این جنبش در سکوت خبری برگزار شد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر