روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

اصطلاحات متداول مربوط به سایت ها

قصد داریم در خصوص اصطلاحات متداول مربوط به وب سایت ها اطلاعاتی مفید را ارائه نماییم. در زیر مجموعه عباراتی که بیشترین کاربرد را دارند عنوان و توضیحاتی در خصوص آن ارائه می شود.

اصطلاحات سایت ها

قصد داریم در خصوص اصطلاحات متداول مربوط به وب سایت ها اطلاعاتی مفید را ارائه نماییم. در زیر مجموعه عباراتی که بیشترین کاربرد را دارند عنوان و توضیحاتی در خصوص آن ارائه می شود.

هاست : فضایی است اختصاصی که سایت ها برای قرار دادن محتوا به آن نیاز دارند. هاست ها انواع مختلفی دارند که از اصلی ترین آنها می توان به هاست ویندوز و هاست لینوکس اشاره نمود.

دامنه : دامنه یا دامین به عنوان آدرس سایت می باشد که پسوندهای مختلفی را شامل می شود. دامنه ها برای استفاده می بایست ثبت شوند و توسط عاملی تحت عنوان DNS به هاست متصل شوند.

دی ان اس : عاملی است که از سمت شرکت هاستینگ ارائه شده و با قرار دادن آن مقادیر در پنل دامنه، هاست و دامین با یکدیگر ست شده و در دسترس قرار می گیرند.

هویز : با هویز می توان فهمید دامنه برای ثبت، آزاد است یا خیر. همچنین می توان اطلاعات تماس مالک دامنه را بدست آورد.

ساب دامین : زیر دامنه سایت است که به شکل sub.domain.com می باشد.

ادان دامین : قابلیت اضافه کردن دامنه مجزا در هاست را ادان دامین می گویند.

ترافیک هاست : مجموعه ترافیک هاست و سایت در بازه زمانی ماهانه میلادی که در ابتدای ماه میلادی ریست می شود.

آی پی : به عنوان شناسه اینترنت می باشد که مسیریاب ها بتوانند به شبکه جهانی وب متصل شوند.

سیستم مدیریت محتوا : سایت ساز یا سیستم مدیریت محتوا، نرم افزار تحت وبی می باشد که می توان به واسطه آن اقدام به راه اندازی و طراحی سایت نمود. از سایت سازهای محبوب می توان به وردپرس و جوملا اشاره نمود.

دیتابیس : بانک اطلاعاتی یا دیتابیس در سایت های پویا مورد استفاده قرار می گیرد. سایت های پویا سایت هایی هستند که توسط سیستم مدیریت محتوا کنترل و مدیریت می شوند. در این سایت ها اقدامات به واسطه محیط مدیریتی صورت می گیرد.

کنترل پنل : ابزاری با رابط کاربری گرافیکی که امکان انجام اقدامات مرتبط با مدیریت سایت را برای ما فراهم می نماید. از کنترل پنل های محبوب می توان به سی پنل، پلسک و دایرکت ادمین اشاره نمود.

منابع هاست : منابعی نظیر منابع سخت افزاری و نرم افزاری که نقش ویژه ای در تعیین قیمت هاست دارد.

آپتایم : به درصدی گفته می شود که در بازه مشخصی مثلا ماهانه یک سرویس در دسترس باشد. برای مثال آپتایم 99 درصد ماهانه در طول یکماه تنها حدود 4 ساعت در دسترس نبوده است.

وب سرور : سیستم تعامل و تفسیر درخواست ها که از کاربر گرفته و به سرویس های مخصوص می رساند. همچنین وب سرور وظیفه بازگشت درخواست را به مبدا درخواست کننده دارد.

گواهی امنیتی : گواهی امنیتی یا گواهی SSL امکان رمزنگاری شدن درخواست ها و اطلاعات را برای ما فراهم می نماید. در این صورت امنیت بیشتری برای استفاده کنندگان از سایت ها فراهم می شود.

بکاپ : پشتیبان گیری از اطلاعات سایت که یکی از اصلی ترین اقدامات برای نگهداری اطلاعات وب سایت ها می باشد.

موقعیت هاست : به موقعیت جغرافیایی سرور میزبان گفته می شود. برای مثال هاست ایران ، هاست آلمان و ...

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر