روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران

در حال حاضر می‌توان با بودجه 250 تا 400 میلیون تومان در محله‌هایی همچون یافت‌آباد، شادآباد، ولیعصر و خلیج فارس واقع در منطقه 18 تهران آپارتمان خریداری کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، ارزان‌ترین قیمت‌ها در بازار مسکن به ترتیب متعلق به مناطق 18، 19، 17، 20، 16، 12 و 15 شهر تهران است. میانگین قیمت مسکن این مناطق در شهریورماه امسال 6.6 میلیون تومان بود که ارزان‌ترین قیمت‌ها به منطقه 18 با میانگین 5.6 میلیون تومان و گران‌ترین قیمت‌ها در این محدوده به منطقه 15 با 7.6 میلیون تومان تعلق داشت. به طور کلی آمار نشان می‌دهد در 17منطقه از تهران قیمت‌ها پایین‌تر از میانگین کل و در 5 منطقه شامل 1، 3، 2، 6 و 5 قیمت‌ها بالاتر از متوسط شهر یعنی 12 میلیون و 720 هزار تومان بر اساس شاخص دفتر اقتصاد مسکن است.

منطقه 18 ارزان‌ترین محدوده تهران

منطقه 18 به عنوان ارزان‌ترین محدوده شهر تهران شامل محله‌های بهداشت، تولید دارو، خلیج فارس، رجایی، شادآباد، شهرک امام خمینی، صاحب‌الزمان، ولیعصر (عج) و یافت‌آباد است. قیمت آپارتمان نوساز در محله یافت‌آباد متری 6 تا 7 میلیون تومان و قیمت واحدهای 5-6 ساله در این محله 5.5 تا 6 میلیون تومان است. گشتی در دفاتر املاک نشان می‌دهد با بودجه کمتر از 300 میلیون تومان می‌توان در این محدوده خانه خرید.

در محله خلیج فارس نیز برای خرید آپارتمان به نقدینگی 300 تا 500 میلیون تومان نیاز دارید؛ هرچند مشاهدات حاکی از آن است که هنوز در این محله آن‌طور که باید و شاید در مقایسه با برخی دیگر از مناطق تهران که طی سه ماه اخیر روند کاهشی داشته‌اند قیمت‌ها پایین نیامده است. در این منطقه یک واحد 53 متری 10 ساله واقع در طبقه سوم با پارکینگ و انباری، بدون آسانسور به قیمت 365 میلیون تومان فروخته می‌شود. یک آپارتمان 52 متری 6 سال ساخت فول امکانات با نورگیر مناسب نیز 410 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

هم‌چنین در محله شادآباد میانگین قیمت آپارتمان‌های نوساز با توجه به موقعیت و شرایط بین 7 تا 9 میلیون تومان در هر متر مربع است. یک واحد 57 متری 7 ساله در طبقه چهارم با پارکینگ، انباری و آسانسور به مبلغ 480 میلیون تومان در محله شادآباد فروخته می‌شود. آپارتمان 105 متری نوساز با تراس، انباری، آسانسور و پارکینگ به مبلغ 765 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

مناطق جنوبی تهران نرخ رشد بیشتری داشته‌اند

روند رشد قیمت آپارتمان از آذرماه 1396 در مناطق شمال و شمال غرق تهران آغاز شد و به تدریج از نیمه دوم سال 1397 به مناطق جنوبی سرایت کرد. بر این اساس مناطق جنوبی که طی این مدت رشد کمتری نسبت به شمال پایتخت داشتند در ماه‌های اخیر پیشتاز تورم ملکی شده‌اند. آمار نشان می‌دهد در شهریورماه امسال بالاترین میزان رشد قیمت نسبت به شهریور سال قبل به منطقه 11 با 89 درصد تعلق داشته و بعد از آن مناطق 16، 17، 12، 15 و 20 به ترتیب با رشد 85، 74، 74، 73 و 71 درصد قرار داشتند. این در حالی است که متوسط افزایش قیمت مسکن شهر تهران در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل 57 درصد گزارش شده است.

قیمت خانه‌های 40 متری در تهران

شهریورماه امسال واحدهای کمتر از 40 متر مربع با 75 درصد رشد قیمت، بالاترین میزان تورم را در بازار مسکن شهر تهران داشته‌اند.

فشار تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ که از افزایش شدید قیمت مسکن نشأت گرفته، نرخ تورم آپارتمان‌های کمتر از 40 متر مربع را به سطح بالاتری نسبت به دیگر گروه‌های متراژی رساند؛ هرچند قیمت هر متر مربع این گروه از آپارتمان‌ها با توجه به منطقه قرارگیری آن که بیشتر در محدوده جنوب تهران است پایین‌تر از سایر واحدها است.

در شرایطی که میانگین قیمت مسکن شهر تهران در شهریورماه 1398 به 12 میلیون و 667 هزار تومان در هر متر مربع رسیده، جزئیات ارایه شده از معاملات نشان می‌دهد واحدهای با متراژ کمتر از 40 متر بیشترین رشد قیمت را به میزان 75.4 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند. این در حالی است که میانگین رشد قیمت در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال گذشته 57 درصد گزارش شده است.

گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که آپارتمان‌های کمتر از 40 متر مربع سهم چندانی از بازار را در اختیار ندارند اما نسبت به دیگر واحدها زودتر به فروش می‌رسند؛ چراکه افزایش بیش از 200 درصدی قیمت مسکن در تهران طی دو سال اخیر، متقاضیان را به سمت واحدهای کوچک متراژ و البته قدیمی سوق داده است. مشاوران املاک می‌گویند در شرایطی که از دو ماه اخیر مالکان واحدهای بزرگ متراژ نرخ‌های پیشنهادی را بعضا تا 30 درصد پایین آورده‌اند، کاهش قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های 40 تا 50 متر، اندک بوده و معمولا مالکان این واحدها کمتر تخفیف می‌دهند.

با وجودی که تعداد قراردادهای خرید و فروش در شهریورماه 1398 با 2787 فقره 73 درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش داشته، حرکت طرف تقاضا به سمت واحدهای قدیمی و کوچک متراژ از نمایه‌های اصلی بازار مسکن در ماه‌های اخیر بوده است. رسیدن تعداد معاملات به کمتر از 3000 فقره در شرایطی که 2 میلیون و 650 هزار واحد مسکونی در پایتخت وجود دارد به این معناست که معاملات تقریبا قفل شده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان