روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

توان عملکرد باغ‌های زیتون ۱۲ تن در هکتار است

تهران - ایرنا - معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به نتایج تحقیقات انجام شده، عملکرد محصول زیتون در واحد سطح در مناطق پر آب می تواند به ۱۰ تا ۱۲ تن در هکتار افزایش یابد.

توان عملکرد باغ‌های زیتون 12 تن در هکتار است

به گزارش دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «محمدعلی طهماسبی » با اشاره به پیشرفت کشور در فرآوری محصول زیتون افزود: این محصول در تولیدات پزشکی، آرایشی بهداشتی و دمنوش‌ها مورد استفاده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، ضعف اصلی باغ‌های زیتون در عملکردشان را تغذیه نامناسب، هرس نشدن باغ‌ها و نبود نور و هوای مناسب دانست و اظهار داشت: امروزه در دنیا به جای آبدهی 10 مترمربع ریشه این محصول، آبیاری تنها به سه متر مربع ریشه این گیاه محدود شده است.

وی تصریح کرد: ایجاد باغ‌های متراکم با شیوه محدودیت ریشه در کشور، بکارگیری یافته های جدید ضروری است و باید ساختار گیاه و تغذیه مورد نیاز آن شناسایی شود.

تشکیل باشگاه زیتون گامی برای توسعه باغات

طهماسبی با بیان اینکه در گذشته تنها یک ایستگاه تحقیقاتی در زمینه زیتون در لوشان وجود داشته است، افزود: اکنون ایستگاه‌های تحقیقاتی، محققان و کارشناسان زیادی در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تشکیل باشگاه زیتون برای «تولیدکنندگان زیتون بیش از پنج تن در هکتار» را گامی مؤثر برای توسعه باغ های زیتون کشور برشمرد و گفت: زیتون می‌تواند یکی از اقلام اساسی محصول باغبانی باشد و لازم است در آینده برای صادرات این محصول نیز برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس آمارها، امسال تولید 120 هزارتن میوه زیتون و تولید حدود 9 هزارتن روغن استحصالی پیش بینی شده بود که بخش عمده ان محقق شده است.

سال گذشته 102 هزارتن میوه زیتون در کشور تولید شد که از این میزان هفت هزار و 140 تن روغن زیتون استحصال شده بود.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر