روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

مذاکرات ترکیه و روسیه درباره لیبی آغاز شد

مسکو - ایرنا - سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: مذاکرات روسیه و ترکیه در سطح وزرای خارجه و دفاع دو کشور درخصوص بحران لیبی در مسکو آغاز شده است.

مذاکرات ترکیه و روسیه درباره لیبی آغاز شد

ماریا زاخارووا روز دوشنبه در فیس بوک نوشت: مذاکرات سرگئی لاوروف و سرگئی شایگو با مولود چاووش اوغلو و خلوصی آکار وزیران امور خارجه و دفاع روسیه و ترکیه در فرمت 2+2 برای بررسی اوضاع لیبی آغاز شد و مطابق برنامه هیات‌های لیبی نیز به آن می‌پیوندند.

وی خاطرنشان کرد که هیات‌های طرف‌های درگیر در لیبی نیز در ساختمان ضیافت‌های رسمی وزارت امور خارجه روسیه حضور دارند. 

فائز السراج رئیس دولت وفاق ملی و خلیفه حفتر، رئیس ارتش شرق لیبی قرار است بعد از آنکه طرفین جنگ قدرت در لیبی روز شنبه پذیرفتند که از ادامه جنگ دست بکشند، امروز برای رسمیت بخشیدن به این آتش بس، یک توافقنامه رسمی امضاء کنند.

در همین راستا فائز السراج، رئیس دولت وفاق ملی مورد تایید سازمان ملل و نیز ژنرال خلیفه حفتر رئیس ستاد ارتش و رئیس تشکیلات شرق لیبی وارد مسکو شده‌اند.

بنظر می‌رسد بعد از رایزنی‌هایی که دیروز میان ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری روسیه و ترکیه درباره لیبی صورت گرفت طرفین دعوا پذیرفتند در مسکو پشت یک میز نشسته و آتش بس مورد نظر را رسمیت ببخشند.

لیبی اینک به کشوری دوپاره تبدیل شده که نیمی از آن را دولتی تحت حمایت سازمان ملل اداره می‌کند و نیمه دیگر آن در دست نیروهایی است که تصرف پایتخت و تسلط کامل بر لیبی را دنبال می‌کنند.

لیبی از سال 2011 میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو با هدف برکناری «معمر قذافی» حاکم وقت این کشور، تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیاری را شاهد بود. این کشور در نهایت به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به «دولت وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» بر سرکار آمده که مورد تایید و حمایت سازمان ملل متحد است و در بخش شرقی «خلیفه حفتر» ژنرال بازنشسته ارتش کنترل امور را در دست گرفته است.

فایز السراج از پشتیبانی ترکیه، قطر و برخی کشورهای اروپایی برخوردار است. ژنرال حفتر هم خود را تحت حمایت عربستان، مصر، امارات و برخی دیگر از کشورها می‌بیند. درگیری‌ها در این کشور طی روزهای اخیر به دنبال تصمیم حفتر فرمانده نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» برای به کنترل در آوردن طرابلس پایتخت و سرنگونی دولت وفاق ملی وارد فاز جدیدی شده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر