روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

سکوت مسئولان بهزیستی در قبال عدم اجرای یک بخشنامه

با گذشت بیش از ۴ ماه از ابلاغ بخشنامه اجرایی منع پذیرش یا قبول منافع متعارض در بهزیستی، بسیاری از معاونین و مدیران بهزیستی حاضر به استعفا یا واگذاری مراکز نگهداری به سایر موسسات نیستند و در این مسیر مسئولان بهزیستی سکوت کرده‌اند.

سکوت مسئولان بهزیستی در قبال عدم اجرای یک بخشنامه

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ "بخشنامه اجرایی منع پذیرش و یا قبول منافع متعارض در بهزیستی" در  تاریخ  14 مهرماه 98 از سوی وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی ابلاغ شد، در متن بخشنامه آمده است:

از تاریخ ارسال این بخشـنامه، از صدور هرگونه موافقت اصولی، پروانه فعالیت و پروانه تأسـیس مراکز بهزیستی برای اشخاصی از جمله رئیس و معاونین سازمان، مشاوران رییس و مشاوران معاونین سازمان، مدیران کل ستادی و استانی، معاونین و مشاورین مدیران کل ستادی و استانی، روسای بهزیستی شهرستانها و معاونین ایشان، کارشناسان ناظر و کارشناسان مسئول، مدیرکل حراست، معاون و کارشناسان مربوطه، مـدیرکل مـدیریت عملکرد، معاون و کارشـناسان مربوطه، روسای واحـدهای اداری مالی و اشـتغال، مسئولان و کارشـناسان مدیریت عملکرد، مسئولان و کارشناسان حراست، مدیرکل حقوقی و کارشناسان مربوطه و مسئولان امور حقوقی و کارشناسان آنها در بهزیستی سراسر کشور خودداری شود.

در بخش دیگری از این بخشنامه آمده است: در صورتیکه افراد فوق الذکر در حال حاضـر مجوز فعالیت از بهزیستی اسـتان مربوطه و یا بهزیستی کشور را دارند، باید نسـبت به واگذاری امتیاز مرکز در حال فعالیت خود، حداکثر ظرف مدت 3 ماه، به مؤسسات خیریه‌ای که قبل از تاریخ ابلاغ این بخشنامه به ثبت رسیده‌اند، اقدام کنند. عضویت افراد مورد اشاره در بند (1) در مؤسسات خیریه در قالب هیئت امنا، هیئت مدیره و مدیرعامل ممنوع بوده و چنانچه در هیئت امناء، هیئت مدیره و یا مدیرعامل مؤسسه یا مؤسسات خیریه عضویت دارند باید از عضویت مذکور کناره‌گیری کنند.

همچنین افراد مورد اشاره  باید از هرگونه فعـالیت (تخصصـی، اداری، خـدماتی و ...) در مراکز غیردولتی (مراکز حقیقی یا حقوقی) سازمان بهزیستی تحت عنوان مسئول فنی، به صورت تمام وقت و یا پاره‌وقت خودداری کنند. صدور مجوز برای بستگان درجه یک افراد ذکر شده  شامل پدر، مادر، خواهر، برادر، پسر، دختر و همسر ممنوع است.

در این بخشنامه تاکید شده است که کمیته‌ای به سـرپرستی مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان و متشـکل از مدیر دفتر مرکزی حراست و معاون مشارکت‌های مردمی، توانمنـدسازی و امور مجلس سازمان، مسـئولیت نظارت عالی بر اجرای مفاد این بخشـنامه را بر عهـده خواهنـد داشت و ضروری است مدیران کل محترم استانی گزارشی از روند اجرای این بخشنامه را در دوره‌های سه ماهه به کمیته مذکور ارسال کنند.

به گزارش تسنیم پس از ابلاغ این بخشنامه از سوی رئیس سازمان بهزیستی، کاظم نظم‌ده؛ مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگویی در تاریخ 20 مهر با اشاره به بخشنامه اجرایی منع پذیرش و یا قبول منافع تعارض اظهار کرد: از 42 هزار مجوز صادر شده در سازمان بهزیستی، یک هزار و 297 مرکز در تملک مسئولان و کارکنان بهزیستی و یا بستگان درجه یک آنها ( پدر، مادر، خواهر، برادر، پسر، دختر و همسر) است که البته در گذشته این روال معمولی بوده و مشکلی نداشته است اما با بخشنامه اشاره شده از این پس مسئولان بهزیستی نمی‌توانند مدیریت مرکزی را به عهده داشته باشند و  با توجه به بخشنامه‌ای که از سوی ریاست سازمان بهزیستی کشور ابلاغ شد، مدیران مراکز در صورتی که در سازمان مسئولیت داشته باشند 3 ماه فرصت دارند که از این مسئولیت کناره گیری کنند و در غیر این صورت بر اساس قوانین و مقررات برخورد خواهد شد.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بخشنامه اجرایی منع پذیرش یا قبول منافع تعارض در راستای شفاف‌سازی به معاونین و مدیران ستادی و استانی است، عنوان کرد: در مدیریت تعارض افراد نباید در پست‌هایی مستقر شوند که در این سمت‌ها تعارضی بین منافع شخصی آنها و منافع ملی وجود داشته باشد. لذا طبق این مجوز اگر مسئولان و کارکنان بهزیستی بخواهند مرکز داشته باشند باید از سمت خود کناره‌گیری کنند.

نظم‌ده گفت: از این پس نیز به هیچ عنوان به مسئولان و کارکنان بهزیستی مجوز مرکز اعم از سالمندان، معلولان و ... صادر نخواهد شد. ضمن اینکه یک هزار و 297 مسئول و پرسنل بهزیستی که هم اکنون در مراکز مشغول به فعالیت هستند باید طی 3 ماه آینده یا از سازمان و یا از مرکز کناره گیری کنند.

به گزارش تسنیم، با گذشت بیش از 4 ماه از ابلاغ بخشنامه اجرایی منع پذیرش و یا قبول منافع متعارض در بهزیستی، همچنان بسیاری از مدیران، معاونین و روسای بهزیستی در شهرستان‌های مختلف در مراکز نگهداری مسئولیت دارند و حاضر به استعفا از مسئولیت خود در سازمان بهزیستی و یا واگذاری مرکز نگهداری به سایر موسسات نیستند.این در حالیست که مسئولان سازمان بهزیستی نیز در این زمینه شفاف سازی نمی‌کنند و سکوت اختیار کرده‌اند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر