روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

رشد اقتصادی آلمان در پایین‌ترین سطح ۶ سال اخیر

رشد اقتصادی آلمان به کمترین سطح خود از سال ۲۰۱۳ رسید.

رشد اقتصادی آلمان در پایین‌ترین سطح 6 سال اخیر

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور در سال 2019 تنها 0.6 درصد بوده است که در این بین تنها رشد بخش صادرات و مخارج مصرف‌کننده مثبت بوده است و در بخش‌های دیگر نظیر سرمایه گذاری کسب و کارها و ماشین آلات رشد منفی شده است.

پایین‌ترین سطح رشد نیز در بین بخش‌های مختلف بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سال 2019 مربوط به تولیدات صنعتی بوده که رشد آن به منفی 0.5 درصد کاهش یافته است.

کلاوس فیستسن، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه " ماکرو اکونومیکس" گفت: نرخ رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال احتمالا بین 0.1 درصد تا 0.2 درصد بوده است و این رشد درکنار رشد ضعیف سه ماهه قبل نشان می دهد که اقتصاد با مشکلات زیادی مواجه شده است.

آلمان پس از چین و آمریکا سومین صادرکننده بزرگ کالا و خدمات در جهان است و برخی از کارشناسان نسبت به کاهش بیشتر رشد اقتصادی این کشور در صورت آغاز جنگ تجاری بین اروپا و آمریکا هشدار داه اند. رشد بخش صادرات آلمان در سال 2019 تنها 0.9 درصد بوده که فاصله زیادی با ارقام ثبت شده در سه سال قبل داشته است.

متوسط رشد اقتصادی آلمان در بازه زمانی 1971 تا 2019 معادل 1.99 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد 7.2 درصدی سه ماهه نخست سال 1973 و کمترین رشد نیز رشد منفی 6.9 درصدی سه ماهه نخست سال 2009 بوده است.

علاوه بر رشد ضعیف اقتصادی، نرخ تورم آلمان نیز سال گذشته نتوانست به سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور برسد و در نهایت رقم 1.5 درصد را به ثبت رساند.

کاسترن برزسکی، کارشناس اقتصادی در بانک " ای ان جی" گفت: مساله مهم این است که روند کاهش رشد اقتصادی آلمان که از تابستان شروع شد، بیش از آنچه انتظار می‌رفت به طول انجامیده است. تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و بریگزیت نیز بر روی اقتصاد آلمان اثرگذار بوده‌اند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان