روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

درآمد مالیات بر مستغلات خالی کجا می‌رود؟

مالیات بر مستغلات خالی، یکی از انواع مالیات بر درآمد املاک است که براساس آن، واحدهای مسکونی خالی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل بر اجاره خواهند شد و معادل ۵۰ درصد درآمدهای حاصل شده از این مالیات، به حساب خزانه دولت و ۵۰ درصد دیگر به عنوان سهم شهرداری‌ها به حساب شهرداری شهرهای محل اخذ مالیات واریز ...

درآمد مالیات بر مستغلات خالی کجا می‌رود؟

به گزارش ایسنا، مالیات بر مستغلات خالی یکی دیگر از انواع مالیاتی است که در بخش املاک تعیین شده و طرز محاسبه آن بدین قرار است که واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل بر اجاره خواهند شد.

گفتنی است که از سال دوم معادل یک دوم مالیات بر اجاره، در سال سوم معادل مالیات بر اجاره و از سال چهارم به بعد معادل یک و نیم برابر مالیات اجاره، واحدهای مسکونی خالی به میزان‌های اعلام شده مشمول مالیات می‌شوند.

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده مستغلات

برای تشکیل پرونده مستغلات، مدارکی همچون تصویر سند مالکیت و بنچاق، تصویر شناسنامه و کارت ملی مالک یا  مالکین، تصویر پایان کار، تصویر صورت مجلس تفکیکی، تصویر اسناد اجاری (رسمی یا عادی)، تصویر گواهی حصر وراثت (در صورت ورثه‌ای بودن ملک) و تصویر وکالت‌نامه در صورت مراجعه وکیل باید آماده کنید.

لازم به ذکر است که براساس جدیدترین مصوبه کمیسیون تلفیق، شهرداری‌های کشور موظفند واحدهای مسکونی خالی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر در سال‌های 1397، 1398 و 1399 را شناسایی و مالیات درنظر گرفته شده را از مالکان اخذ کنند.

معادل 50 درصد از درآمد حاصل از این مالیات به حساب خزانه دولت و مقدار باقیمانده به عنوان سهم شهرداری‌ها به حساب شهرداری شهرهای محل اخذ مالیات واریز می‌شود.

لازم به ذکر است که هر واحد مسکونی با احتساب عرصه و اعیان با ارزش روز معادل 100 میلیارد ریال و بیشتر به نرخ‌های نسبت به مازاد 100 میلیارد ریال تا 150 میلیارد ریال معادل یک در هزار، نسبت به مازاد 150 میلیارد ریال تا 250 میلیارد ریال معادل دو در هزار، نسبت به مازاد 250 میلیارد ریال تا 400 میلیارد ریال معادل سه در هزار، نسبت به مازاد 400 میلیارد ریال تا 600 میلیارد ریال معادل چهار در هزار و نسبت به مازاد 600 میلیارد ریال به بالا معادل پنج در هزار مشمول مالیات بر دارایی می‌شوند.

علاوه براین، براساس جدیدترین مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال 99، در محاسبه مالیات موضوع این بند هر واحد مسکونی یک مستغل محسوب و جداگانه مشمول مالیات می‌شود. همچنین کلیه مشمولان حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی را حداکثر تا پایان بهمن ماه پرداخت کنند.

طبق این مصوبه اخذ مالیات بر خانه‌های خالی از واحدهای مسکونی مشمول، مانع از اخذ مالیات این بند نخواهد بود و آئین‌نامه اجرایی این ماده توسط سازمان امور مالیاتی حداکثر تا پایان خرداد ماه سال 1399 تهیه و ابلاغ خواهد شد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان