تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا

آثار تمدنی مشترک در آذربایجان شرقی و ترکیه زمینه تعاملات را بیشتر می کند

وجود قرابت فرهنگی، تاریخی، طبیعی و آثار تمدنی مشترک در این استان و جمهوری ترکیه زمینه مناسبی را برای تعاملات و استفاده از ظرفیت‌های مشترک فراهم کرده است.

آثار تمدنی مشترک در آذربایجان شرقی و ترکیه زمینه تعاملات را بیشتر می کند

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار  در دیدار با حسین گونگور سرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز برای بررسی راهکارهای همکاری مشترک در خصوص بازار تاریخی این شهر و روستای کندوان که در خانه حیدرزاده برگزار شد با تاکید بر اهمیت تعامل در زمینه تجارب مشترک در حوزه میراث فرهنگی افزود: با توجه به وجود آثار تاریخی شاخص با بافت مشابه همچون بازارهای تاریخی تبریز و استانبول و نیز روستاهای تاریخی کندوان و کاپادوکیه، این امکان وجود دارد که در مدیریت این جاذبه‌ها از تجربیات مشترک استفاده شود.

وی اظهار داشت: با تعریف سرفصل‌های عملیاتی در زمینه صیانت از این آثار با ارزش و مدیریت آن‌ها باید اقدامات راهبردی مناسبی از سوی این استان و جمهوری ترکیه انجام شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: آمادگی کامل داریم تا در تفاهم‌نامه‌های مشترک مابین اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و شهرداری‌های استانبول و «اوچ حصار» ترکیه با مشارکت هیات‌ امنای بازار تاریخی تبریز و دهیاری روستای کندوان نسبت به عملیاتی شدن مفاد این جلسه اقدام کنیم.

آبدار ادامه داد: در سال‌های اخیر ارتباطات بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف از جمله مقاوم‌سازی ابنیه تاریخی و باستان‌شناسی با مؤسسات و دانشگاه‌های دیگر کشورها از جمله موسسه باستان‌شناسی آلمان و جایکا ژاپن ایجاد شده و نتایج ارزشمندی نیز به همراه داشته است.

بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود چنج هزار و 500 باب حجره، مغازه و فروشگاه، 40 گونه شغل، 35 باب سرا، 25 باب تیمچه، 30 باب مسجد، 20 باب راسته و راسته‌بازار، 11 باب دالان، 5 باب حمام و 12 باب مدرسه، به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.

در سال 2010 نیز این مجموعه با شماره ثبت 1346 به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی) به معنی بازار سرپوشیده یا (بویوک چارشی)  به معنی بازار بزرگ در استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده در جهان است این بازار دارای 60 راه‌رو و بیش از 3000 مغازه بوده و روزانه حدود 250هزار تا 400هزار بازدیدکننده اعم از توریست‌ها یا ساکنین محلی برای خرید به این بازار مراجعت می‌کنند. بازار بزرگ در سال 1455 به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد و در قرن 16 گسترش پیدا کرد.

کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی در شهرستان اسکو است که پیشینه تاریخی آن به قرن هفتم هجری می رسد این روستای تاریخی و باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌ در 18 کیلومتری شهر اسکو بهدلیل شکل خانه‌های آن که به‌ مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند مورد علاقه گردشگران است.

 این اثر در تاریخ 15 اردیبهشت 1376 با شمارهٔ ثبت 1857 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

کاپادوکیه نام سرزمین باستانی پهناوری در ترکیه است. نام کاپادوکیه پس از روزگار باستان در زمان چیرگی مسیحیت بر این بخش پایدار ماند و امروزه هم در زمینه گردش‌گری بدین بخش تاریخی کاپادوکیه گفته‌می‌شود.

46

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر