تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا

مردم توکیو بیشتر از تهرانی‌ها از مترو استفاده می‌کنند

سرپرست معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران گفت: توکیو با داشتن ۳۰۰ کیلومتر مترو سالانه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مسافر را به وسیله مترو جابه‌جا می‌کند؛ این آمار به این معناست که مردم توکیو بیشتر از تهرانی‌ها از مترو استفاده می‌کنند.

مردم توکیو بیشتر از تهرانی‌ها از مترو استفاده می‌کنند

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزای تسنیم؛ یوسف حجت در نشست تشریح جزئیات هجدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی حمل و نقل در تهران که قرار است از ششم تا هشتم اسفندماه در نمایشگاه بین‌المللی برگزار شود، اظهار کرد: این کنفرانس در حوزه علمی یکی از بهترین و مرجع‌ترین کنفرانس‌هاست و برای نخستین بار است که در حاشیه آن نمایشگاه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: هجدهمین کنفرانس بین‌المللی با همکاری وزارت کشور و شهرداری‌های سراسر کشور اجرا می‌شود و موضوعاتی مانند حمل و نقل پاک، مهندسی ترافیک، سیستم‌های حمل و نقل هوشمند، اقتصاد حمل و نقل و  TOD بررسی خواهد شد.

سرپرست معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران  تصریح کرد: در حاشیه این کنفرانس پنل‌های تخصصی برگزار خواهد شد و برای نخستین بار به موضوع استارتاپ‌ها در حمل و نقل عمومی توجه می‌شود و یک پنل تخصصی به آن اختصاص خواهیم داد همچنین در این کنفرانس اساتید و کارشناسان زیادی مقاله‌هایشان اکران خواهد شد. در این خصوص 517 مقاله دریافت شده که 137 مورد از آنها به صورت پنل و باقی آنها به صورت پوستر اکران می‌شوند. انتقادی که درسالهای گذشته به برگزاری این کنفرانس می‌شود که به سمت اقدامات لوکس سوق داده شده بود براین اساس در سال گذشته انی کنفرانس برگزار نشد و تلاش کردیم با کاهش تشریفات آن را در سالجاری اجرایی کنیم.

حجت افزود: برخی‌ها انتقاد می‌کنند که چرا به جای بررسی این کنفرانس، اتوبوس و واگن مترو خریداری نشده است؛ این کنفرانس پشتوانه علمی خوبی برای ما است و هزینه‌ای ندارد ضمن آنکه یک پنجم قیمت اتوبوس را صرف برگزاری آن کردیم که عدد قابل توجهی نیست. این در حالی است که توسعه مترو و اتوبوس در اولویت کار ما قرار دارد البته مترو به دلیل پاک بودن و داشتن ایمنی بیشتر نسبت به اتوبوس ارجحیت دارد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره استفاده از تاکسی هوایی گفت:‌ تحقیق و برنامه مشخصی در این زمینه نداریم؛ خیابان‌ها پر از آهن شده و نگرانیم که آسمان را علاوه بر زمین از دست بدهیم!

سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه سخنان خود گفت: در تهران 230 کیلومتر مترو وجود دارد اما سالانه 700 میلیون سفر در پایتخت انجام می‌شود این در حالی است که توکیو با داشتن 300 کیلومتر مترو سالانه 2 میلیارد و 700 میلیون مسافر را به وسیله مترو جابه‌جا می‌کند؛ این آمار به این معناست که مردم توکیو بیشتر از تهرانی‌ها از مترو استفاده می‌کنند.

وی در ادامه این نشست در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا با وجود افزایش ترافیکی که طرح کاهش آلودگی هوا در رینگ دوم اجرا کرده تغییر در سال آینده ندارد گفت: علت افزایش تردد در این محدوده این بود که مردم می‌توانستند 20 روز رایگان در هر فصل تردد کنند و استفاده از روزهای رایگان باعث شد بعضا از خودرو بیشتری استفاده شود.

وی افزود: همچنین ارزانتر شدن ورود به محدوده زوچ و فرد سابق باعث بالا رفتن تعداد خودروها شد و تخفیف‌هایی که ارائه کردیم مزید بر علت شد. البته ما پیشنهاد کردیم نرخ ورود به حلقه دوم افزایش یابد اما شورای شهر آن را نپذیرفت و تغییری که برای طرح ترافیک سال آینده ایجاد کردیم این است که برای ورود خودروها به محدوده کاهش سقف تعیین کرده‌ایم تا محدودیت ایجاد شود اما این امر نیز نیازمند بررسی و تصویب شورای عالی ترافیک است که هنوز تعداد آن مشخص نشده است.

سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در سال 96 درآمدمان از محل فروش مجوزهای طرح ترافیک 360 میلیارد تومان و در سال 97، 300 میلیارد تومان بود که درآمدهای حاصل آن را به نوسازی تاکسی‌ها اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: یک ایستگاه مترو آماده افتتاح است و احتمالا 30 دستگاه اتوبوس و همچنین تعدادی مینی‌بوس تا پایان سال به چرخه حمل و نقل عمومی افزوده خواهد شد.

سرپرست معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران همچنین در پاسخ به سوالی درباره کمبود پارکینگ در سطح شهر گفت: شهرداری برای پارکینگ‌‌ها یارانه سنگینی اختصاص می‌دهد و این امر با شعار انسان محوری در تضاد است این در حالی است که درآمد حاصل از راه‌اندازی یک پارکینگ به سختی هزینه‌های آن را تامین می‌کند در صورتی که در هیچ کجای دنیا پارکینگ‌ها در این حد ارزان نیستند. وقتی یک پارکینگ احداث می‌‌شود برای آن تعرفه‌ای وجود دارد که برای سرمایه‌گذار به صرفه نیست در حالی که در کنار مراکز تجاری و پرتردد ساخت پارکینگ بسیار مناسب است اما به دلیل اینکه درآمدهایش قابل قبول نیست کسی وارد سرمایه‌گذاری نمی‌شود.

حجت همچنین در خصوص پرداخت یارانه سوخت از وزارت نفت به شهرداری اظهار کرد: پرداخت وزارت نفت به حمل و نقل عمومی به دلیل کاهش مصرف سوخت است در واقع هر چه تعداد مسافران را افزایش دهیم خودرو کمتری استفاده می‌شود و براین اساس در مصرف انرژی و سوخت صرفه‌جویی به وجود می‌آید. وزارت نفت نیز براساس قانون باید مبلغی را به شهرداری بپردازد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر