تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا

پیمانه اقتصادی؛

افزایش سرمایه بانک مرکزی به ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان

این پیمانه تیتر‌هایی همچون تقویت قیمت نفت با اقدام حمایتی چین از اقتصاد این کشور، چین نرخ بهره اصلی خود را کاهش داد، ثبات نرخ دلار و یورو در صرافی‌های بانکی، کاهش قیمت سکه در آخرین روز هفته، طلای جهانی نزدیک به بالاترین رکورد هفت ساله ایستاد، صادرات نفت خام عربستان کاهش یافت و قیمت خودرو‌های موجود در بازار را در بر دارد.

افزایش سرمایه بانک مرکزی به 5 هزار و 800 میلیارد تومان/ استفاده از یک ابزار جدید مالی در فرابورس از 4 اسفند/ مرکز آمار: عقب نشینی نرخ تورم برای پنجمین ماه متوالیتابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون تقویت قیمت نفت با اقدام حمایتی چین از اقتصاد این کشور، چین نرخ بهره اصلی خود را کاهش داد، ثبات نرخ دلار و یورو در صرافی‌های بانکی، کاهش قیمت سکه در آخرین روز هفته، طلای جهانی نزدیک به بالاترین رکورد هفت ساله ایستاد، صادرات نفت خام عربستان کاهش یافت و قیمت خودرو‌های موجود در بازار را در بر دارد.

تقویت قیمت نفت با اقدام حمایتی چین از اقتصاد این کشور

دیروز در بازار‌های جهانی قیمت نفت برنت با 27 سنت افزایش نسبت به چهارشنبه به قیمت 59 دلار و 39 سنت به فروش رفت. نفت وست‌تگزاس آمریکا هم رشد 59 سنتی داشت و بشکه‌ای 53 دلار و 88 سنت معامله شد. در گروه سایر فرآورده‌های پالایشگاهی هم بنزین رشد 1.39 دلاری داشت و گالونی 167 دلار و 72 سنت معامله شد. رویترز نوشت: روز پنج‌شنبه قیمت نفت با خبر حمایت چین از اقتصاد کشورش رشد یافت. اقدام کشور چین در کاهش نرخ تسهیلات به افت نگرانی‌های تقاضای نفت در دومین کشور بزرگ مصرف‌کننده نفت خام جهان کمک کرد. چین بزرگترین واردکننده نفت جهان به حساب می‌آید و هر گونه کاهش تقاضا در این کشور در معادلات نفت خام بازار‌های جهانی تأثیرگذار است.

افزایش سرمایه بانک مرکزی به 5 هزار و 800 میلیارد تومان

اسحاق جهانگیری، تصویب نامه هیات وزیران در 27 بهمن امسال در خصوص افزایش 300 میلیارد تومانی سرمایه بانک مرکزی از محل اندوخته احتیاطی را به عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ابلاغ کرد. بر اساس این تصویب نامه، سرمایه بانک مرکزی از محل اندوخته احتیاطی از 5 هزار و 539 میلیارد و 500 میلیون تومان به 5 هزار و 839 میلیارد و 500 میلیون تومان افزایش یافت

افزایش سرمایه بانک مرکزی به 5 هزار و 800 میلیارد تومان/ استفاده از یک ابزار جدید مالی در فرابورس از 4 اسفند/ مرکز آمار: عقب نشینی نرخ تورم برای پنجمین ماه متوالی

چین نرخ بهره اصلی خود را کاهش داد

روز پنج‌شنبه، همان‌طور که انتظار می‌رفت، چین نرخ بهره اصلی خود (پرایم رِیت) را کاهش داد تا اقتصاد این کشور را که در حال دست‌وپنجه نرم کردن با تأثیرات منفی شیوع ویروس کروناست، تقویت کند. این اقدام بانک مرکزی چین باعث شد اکثر شاخص‌های سهام آسیا رشد کنند. چین نرخ بهره اصلی وام‌های یک ساله خود را 10 صدم درصد کاهش داد و از 4.15 به 4.05 درصد رساند و نرخ بهره وام‌های 5 ساله خود را 5 صدم درصد پایین آورد و از 4.80 به 4.75 درصد رساند. نیکی ژاپن 0.34 درصد رشد کرد. در بازار چین، کامپوزیت شانگهای 1.86 درصد جهش کرد. اما هانگ‌سنگ هنگ‌کنگ 0.15 درصد افت کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا 0.25 درصد رشد کرد اما کوسپی کره‌جنوبی 0.67 درصد پایین آمد. در بازار ارز، نرخ یوآن چین در برابر دلار آمریکا 0.24 درصد دیگر در بازارهای خارجی تضعیف شد و به 7.0146 واحد رسید. دلار 0.14 درصد در برابر ین ژاپن هم تقویت شد و نرخ برابری خود را به 111.51 واحد رساند.

ثبات نرخ دلار و یورو در صرافی های بانکی

روز گذشته هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ 14100 تومان از مردم خریداری و به قیمت 14200 تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد که نسبت به روز چهارشنبه و سه شنبه تغییری نداشت. این در حالی است که دلار در بازار آزاد، به رقم 14390 تومان رسید. همچنین در این صرافی ها، هر اسکناس یورو به نرخ 15300 تومان از مردم خریداری و به قیمت 15400 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که همانند دلار، بدون تغییر بوده است.

کاهش بهای سکه در آخرین روز هفته

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز پنجشنبه با افت حدود 36 هزار تومانی به بهای پنج میلیون و 336 هزار تومان فروخته شد و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز پنج میلیون و 312 هزار تومان به فروش رسید. همچنین نیم سکه نیز دو میلیون و 803 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 703 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 952 هزار تومان داد و ستد شد. علاوه بر این، هر گرم طلای خام 18 عیار 548 هزار و 100 تومان و هر مثقال طلا نیز دو میلیون و 374 هزار تومان به فروش رسید.

استفاده از یک ابزار جدید مالی در بورس تهران از چهارم اسفند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد نمادهای جدید در بازار سرمایه گفت: از روز یکشنبه چهارم اسفندماه ابزار جدید فروش تعهدی بر روی پنج نماد در بورس تهران عملیاتی می‌شود. وی گفت: نحوه فروش تعهدی این است که مثل فروش استقراضی مرسوم در بورس‌های دنیاست، اما با این تفاوت که با عقد وکالت طوری تنظیم شده است، این معامله از نظر شرعی قابل قبول باشد و کمیته فقهی سازمان بورس این ابزار فروش تعهدی را طراحی کرده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد اینکه چرا به ابزار دید فروش تعهدی می‌گوییم، اظهار داشت: در فروش تعهدی یک نفر متعهد می‌شود که سهامی را که فروخته است از بازار بخرد و در واقع قرض نمی‌گیرد، بلکه متعهد به خرید و برگرداندن آن سهام از بازار می‌شود و از نظر عقد وکالت این قابل‌ قبول‌ترین شکل برای فروش تعهدی می‌تواند باشد.

محمدی افزود: ابزار فروش تعهدی از روز یکشنبه چهارم اسفند در پنج نماد بورس تهران عملیاتی می‌شود. وی در پاسخ به این که اگر ضرری در فروش تعهدی بر عهده چه کسی خواهد بود، گفت: سازوکارها طوری طراحی شده که سهام وارد زیان نمی‌شود، چون می‌تواند از حساب ودیعه صاحب سهام جبران شود.

طلای جهانی نزدیک به بالاترین رکورد هفت ساله ایستاد

قیمت طلا در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر اقدامات محرک اقتصادی چین برای تعدیل پیامدهای منفی اپیدمی کرونا اندکی کاهش پیدا کرد؛ اما همچنان نزدیک به بالاترین رکورد خود در هفت سال اخیر قرار دارد. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز پنجشنبه بازار سنگاپور 0.1 درصد افت کرد و به 1609 دلار و 59 سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه تا مرز 1612 دلار و 62 سنت پیش رفته بود که بالاترین رکورد از 25 مارس سال 2013 بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ثابت بود و در 1612 دلار و 20 سنت ایستاد.

صادرات نفت خام عربستان کاهش یافت

میزان صادرات نفت عربستان در سال 2019 به میزان 11 درصد کاهش یافت. آمار‌های سازمان‌های مشترک (JODI) نشان می‌دهد که میزان صادرات نفت عربستان در سال 2019 به میزان 10.75 درصد افت داشته است. بر اساس آمارها، مجموع صادرات نفت عربستان شامل نفت خام و محصولات نفتی میانگین 8.339 میلیون بشکه در روز در سال 2019 بوده که نسبت به رقم 9.344 میلیون بشکه در روز سال 2018 کاهش 10.75 درصدی داشته است. آمار‌هایی که توسط JODI منتشر می‌شود جمع‌آوری آمار‌ها از 114 کشور است که نشان می‌دهد صادرات نفت خام روسیه در ماه دسامبر بدون تغییر روی رقم 7.37 میلیون بشکه در روز ایستاده است. در کل سال 2019 هیچ ماهی صادرات نفت عربستان از 7.4 میلیون بشکه در روز تجاوز نکرده است. در ماه سپتامبر صادرات نفت خام عربستان به کمترین میزان 22 ماه گذشته رسید و رقم 6.67 میلیون بشکه در روز را ثبت کرد. در این ماه حملات پهپادی به شرکت نفتی آرامکوی عربستان صورت گرفت که باعث شد، هفته‌های متمادی عرضه نفت در بازار‌های جهانی 5 درصد کاهش یابد. در سال گذشته صادرات نفت خام عربستان کمتر از سال 2018 و کمتر از میانگین 2014 تا 2018 بوده است.

مرکز آمار: عقب نشینی نرخ تورم برای پنجمین ماه متوالی

نمودار زیر روند نرخ تورم در 23 ماه گذشته را نشان می‌دهد. همان گونه که ملاحظه می‌شود، نرخ تورم در 23 ماه گذشته، در اردیبهشت ماه 1397 و قبل از خروج آمریکا از برجام در کمترین مقدار خود (8 درصد) و در شهریور ماه 1398 در بیشترین مقدار خود (42.7 درصد) قرار داشته است. نکته حائز اهمیت نمودار زیر این است که نرخ تورم سالانه برای پنجمین ماه متوالی کاهشی بوده و شیب این کاهش نیز تندتر شده است، به گونه‌ای که در ماه‌های گذشته این کاهش به ترتیب به این صورت بوده است، 0.7، 0.9، 1.1، 1.4 و هم اکنون این کاهش نرخ تورم در بهمن ماه سال جاری در مقایسه با ماه گذشته 1.6 درصد بوده است.

افزایش سرمایه بانک مرکزی به 5 هزار و 800 میلیارد تومان/ استفاده از یک ابزار جدید مالی در فرابورس از 4 اسفند/ مرکز آمار: عقب نشینی نرخ تورم برای پنجمین ماه متوالی

مطابق با گزارش جدید مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه هم که در اردیبهشت ماه سال جاری به رقم بی سابقه 52.1 درصد رسیده بود، روند کاهشی خود را از خرداد ماه سال جاری آغاز کرد و این روند کاهشی تا آبان ماه 98 ادامه یافت، اما در آذر ماه سال جاری با اندکی افزایش نسبت به ماه قبل به 27.8 درصد رسید. نرخ تورم نقطه به نقطه دوباره در دی ماه 1398 به مسیر نزولی خود بازگشت به گونه‌ای که در این ماه نرخ تورم نقطه به نقطه 26.3 درصد گزارش شد. حالا در گزارش بهمن ماه نیز دوباره نرخ تورم نقطه به نقطه یک گام دیگر به عقب نشسته و این نرخ 24.4 درصد گزارش شده است.

افزایش سرمایه بانک مرکزی به 5 هزار و 800 میلیارد تومان/ استفاده از یک ابزار جدید مالی در فرابورس از 4 اسفند/ مرکز آمار: عقب نشینی نرخ تورم برای پنجمین ماه متوالی

خودروهای موجود در بازار چه قیمت‌هایی را به خود دیده‌اند

بازار خودرو از اوایل هفته جاری روند صعودی قیمت را تجربه کرد. به اعتقاد فعالان بازار، عامل اثرگذار در این زمینه افزایش نرخ ارز بود. به این ترتیب در شرایطی شاهد صعودی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو هستیم که دو هفته پیش با انتشار اخبار مربوط به مالیات‌ستانی از نقل و انتقالات خودرو بسیاری از فروشندگان ترجیح دادند، محصولات خود را به بازار عرضه کنند که همین مساله منجر به کاهش قیمت‌ها شد، اما این اقدام چندان دوام نداشت. آنچه مشخص است، بازار خودرو بعد از اعمال تحریم‌ها به شدت متاثر از دیگر بازارها بخصوص ارز پیش رفته است.

بنابراین، ابتدا سراغ پژو 206 در بازار می‌رویم. 206 تیپ 2 (فول) در بازار با قیمت 106 میلیون تومان داد و ستد می‌شود. همین خودرو در تیپ 5 (فول) به قیمت 132 میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. پراید 111 نیز روند صعودی به خود دیده و در بازار 67 میلیون تومان قیمت خورد. دیگر پراید حاضر در بازار یعنی مدل 131 نیز در قبال پرداخت 63 میلیون تومان قابل خریداری است. سری هم به بازار تیبا بزنیم. در حال حاضر، تیبا با دو مدل صندوق دار و هاچ بک در بازار موجود است. تیبا صندوق‌دار 77 میلیون تومان قیمت دارد این در حالی است که تیبا 2 با قیمت 78 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. پژو پارس 124 میلیون تومان قیمت خورد و سمند EF7 نیز وارد محدوده 120 میلیون تومانی شد. ساینا با گیربکس معمولی با قیمت 79 میلیون تومان در بازار موجود است. از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد این خودروی پرتیراژ در حال حاضر با قیمت 113 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر