روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

شاخ به شاخ ماشین تیوولی و رنو داستر

ماشین تیوولی، ماشین محصول کمپانی سانگ یانگ کره جنوبی است که ظاهر شیک و زیبایی دارد و دارای طرفداران زیادی در ایران است. ماشین رنو داستر نیز محصول شرکت رنوو یک دو رگه فرانسوی رومانیایی، خودرویی شاسی‌بلند و ارزان‌قیمت است.

ماشین همیشه یکی از وسایل مهم و مورد نیاز زندگی انسان بوده است و البته باید گفت که یکی از جذاب‌ترین آن‌ها هم هست. روزانه میلیون‌ها ماشین در سراسر جهان خریدوفروش می‌شود. هرکدام از این ماشین‌ها ساخته یک کمپانی خاص است و ویژگی‌ها منحصربه‌فرد خودش را دارد.

ماشین تیوولی، ماشین محصول کمپانی سانگ یانگ کره جنوبی است که ظاهر شیک و زیبایی دارد و دارای طرفداران زیادی در ایران است. ماشین رنو داستر نیز محصول شرکت رنوو یک دو رگه فرانسوی رومانیایی، خودرویی شاسی‌بلند و ارزان‌قیمت است. این ماشین هم در ایران طرفداران بسیاری دارد. در این مطلب می‌خواهیم تا به مقایسه ویژگی‌های این دو ماشین بپردازیم تا با اطلاعات و آگاهی بیشتر نسبت به این دو خودرو اقدام به خرید کنید. با ما همراه باشید.

ظاهر بیرونی ماشین

در مورد طراحی بیرونی و ظاهر ماشین باید گفت که رنو داستر هیچ حرفی برای گفتن در مقابل سانگ یانگ تیوولی ندارد. ظاهر تیوولی بسیار زیباتر و جوان‌پسند تر است و هرکسی می‌تواند این موضوع را تشخیص دهد. ظاهر  جلو و عقب ماشین تیوولی بسیار زیباتر از رنو داستر طراحی‌شده و به‌طورکلی باید گفت که تیوولی ازاین‌جهت یک سرو گردن از رنوی فرانسوی بالاتر است.

تنها نکته مثبت رنو داستر این است که این غول فرانسوی شیشه جلویی بزرگ و ظاهر عضلانی تری دارد و همین تا حدودی باعث جذابیت آن شده است. به‌طورکلی اما این ماشین در طراحی و زیبایی در مقابل تیوولی نمره پایین‌تری خواهد گرفت.

فضای داخلی

دیگر نیازی به گفتن نیست که فضای داخلی سانگ یانگ تیوولی عالی است و علاوه برداشتن فضای مناسب در عقب و جلو، طراحی زیبایی هم دارد. داشبورد به شکل زیبایی طراحی ‌شده است و امکانات داخل خودرو در چیدمانی دل‌نشین قرارگرفته‌اند. برعکس آن اما رنو داستر طراحی داخلی ساده‌ای دارد که چندان چنگی به دل نمی‌زند.

البته باید به این نکته اذعان کرد که کیفیت مواد بکار رفته در رنو داستر بالاتر از تیوولی است. تیوولی از مواد باکیفیت پایینی در طراحی داخلی خود استفاده کرده است و این موضوع یکی از دلایل ارزانی آن نیز هست.

رنگ‌بندی صندلی‌ها و داشبورد و فرمان در تیوولی بسیار دل‌نشین‌تر از رنو داستر است و باید گفت که طراحی رنگ و چیدمان رنو داستر بسیار عادی است.

چیزی که باید مدنظر داشته باشید این است که هرچند صندوق‌عقب تیوولی مناسب است اما چندان بزرگ نیست و اگر اهل سفر کردن زیاد با خانواده هستید و معمولاً بار زیادی حمل می‌کنید پس رنو داستر گزینه بهتری برای حمل بارهای شما خواهد بود.

موتور ماشین

درست است که رنو داستر چندان از لحاظ طراحی داخلی و بیرونی چندان موفق نیست اما ویژگی‌های فنی خوبی دارد. قدرت و گشتاور موتور رنو داستر از سانگ یانگ تیوولی بالاتر است اما از لحاظ مصرف سوخت و جعبه‌دنده نسبت به تیوولی ضعیف‌تر است.

مصرف سوخت ماشین چیزی است که برای خیلی‌ها مهم است چون با جیب آن‌ها در ارتباط است. از این لحاظ سانگ یانگ تیوولی بسیار بهتر عمل می‌کند چون تیوولی در هر 100 کیلومتر 5.7 لیتر می‌سوزاند اما رنو داستر در هر 100 کیلومتر 8.2 لیتر می‌سوزاند. با توجه به گران‌تر شدن بنزین در ایران پس تیوولی در این مورد گزینه بسیار بهتری خواهد بود. البته در این مورد پیشنهاد می کنیم که برای انتخاب اول مشخص کنید که کدامیک از  حجم سفرهای درون شهری یا برون شهری شما بیشتر خواهد بود . در این راستا اگر حجم سفرهای درون شهری شما زیاد است خودروی تیوولی نیز گزینه منلسبی است اما در صورتی که اهل سفر هستید رنو داستر را می توان گزینه بهتری دانست. در صورتی که اهل آفرود باشید که هم نیازی به گفتن ندارد که تیوولی حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

جعبه‌دنده رنو داستر، 4 سرعته اتوماتیک است و این در حالی است که جعبه‌دنده تیوولی 6 سرعته اتوماتیک است. شتاب و سرعت این دو ماشین تفاوت چندانی با هم ندارند و هر دو از پیشرانه های چهار سیلندر بهره می برند..

ایمنی

باید گفت که تیوولی و رنو داستر از لحاظ ایمنی در سطح نسبتاً یکسانی قرار دارند. تیوولی توانسته نمره بسیار خوبی را از لحاظ ایمنی دریافت کند و این به خاطر آپشن‌هایی است که روی این ماشین قرار دارد.

کمپانی سانگ یانگ از 6 کیسه هوا استفاده کرده و آن‌ها را در 10 منطقه ماشین قرار داده است تا در صورت تصادف به سرنشینان خودرو آسیب کمتری برسد و این در حالی است که رنو داستر تنها دو کیسه هوا برای سرنشینان جلو دارد.

فرمان برقی ، سیستم ضد لغزش خودرو، سیستم ضد هرز گردی و مه شکن ازجمله آپشن‌هایی هستند که جهت ایمنی روی ماشین تیوولی سوار شده‌اند و این وسیله متحرک را به وسیله‌ای ایمن تبدیل کرده‌اند.

رنو داستر نیز دارای آپشن های ایمنی مناسبی است و خوب عمل کرده است اما در مقایسه با تیوولی کمی ضعیف‌تر است. به‌طورکلی این دو خودرو از لحاظ ایمنی در سطح خوبی قرار دارند و خیال شما می‌تواند از بابت راحت باشد.

تجربه رانندگی

زمانی که پای راحتی رانندگی با ماشین وسط می‌آید دیگر تیوولی چندان حرفی برای گفتن ندارد. تیوولی با توجه به تمام مزایایی که دارد اما از لحاظ تجربه رانندگی عملکرد ضعیف‌تری نسبت به رنو داستر دارد. رنو داستر در پستی‌وبلندی‌های جاده و یا دست‌اندازها به شکلی نرم و راحت شمارا عبور می‌دهد و رانندگی با آن خسته‌کننده نیست. تیوولی اما برعکس رنو داستر نمی‌تواند به شکل نرم از دست‌اندازها و جاهای ناهموار جاده عبور کند و به خاطر سیستم تعلیق خشک آن شمارا زودتر خسته می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید از رانندگی کردن لذت بیشتری ببرید و در جاده‌های ناهموار و با شرایط آفرود راحت برانید، خودروی رنو داستر برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

سخن آخر

در مقایسه این دو خودرو باید گفت که تیوولی از لحاظ ظاهر بیرونی و داخلی، شیک بودن، داشتن آپشن های مناسب‌تر و مصرف سوخت از رنو داستر بسیار بهتر است. در این میان اما تجربه رانندگی با داستر لذت‌بخش‌تر است و قدرت و پیشرانه موتور آن هم بالاتر است. سلیقه افراد متفاوت است اما می‌توان گفت که درمجموع، خودروی سانگ یانگ تیوولی به‌خصوص برای قشر جوان که به زیبایی ماشین اهمیت بیشتری می‌دهند موردپسندتر و دل‌پذیرتر است البته ۹ عیب تیوولی نیز موضوعی است که قبل از خرید باید به آن توجه کرد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر