روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

درگذشت آهنگساز فیلم‌های کلینت ایستوود

سازنده آهنگ فیلم «نابخشوده» کلینت ایستوود که در ۲۰ فیلم با این کارگردان همکاری کرده بود، در ۹۰ سالگی درگذشت. به گزارش مهر به نقل از ورایتی، لنی نیهاوس که در مسیر حرفه‌ای ۶۰ ساله خود در عرصه موسیقی از همراهی کردن استن کنتون هنرمند جاز و پاپ آمریکایی به آهنگسازی فیلم‌های کلینت ایستوود رسید، در ۹۰ سالگی در کالیفرنیا از دنیا رفت.

درگذشت آهنگساز فیلم‌های کلینت ایستوود

سازنده آهنگ فیلم «نابخشوده» کلینت ایستوود که در 20 فیلم با این کارگردان همکاری کرده بود، در 90 سالگی درگذشت.
به گزارش مهر به نقل از ورایتی، لنی نیهاوس که در مسیر حرفه‌ای 60 ساله خود در عرصه موسیقی از همراهی کردن استن کنتون هنرمند جاز و پاپ آمریکایی به آهنگسازی فیلم‌های کلینت ایستوود رسید، در 90 سالگی در کالیفرنیا از دنیا رفت.

نیهاوس آهنگساز بیش از 20 فیلم ایستوود بود. از جمله آثار سینمایی او می‌توان به موسیقی متن اوریجینال فیلم وسترن «نابخشوده» اشاره کرد که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال شده بود. او همچنین سازنده وسیقی متن فیلم بیوگرافیکی «پرنده» درباره چارلی پارکر و فیلم درام «پل‌های مدیسون کانتی» بود.

نیهاوس و ایستوود یکدیگر را سال 1953 در کالیفرنیا در حالی دیدند که هر دو طی دوران تنش‌های کره در ارتش حضور داشتند. نیهاوس در یکی از کلوب‌های پایگاه نظامی موسیقی جاز می‌نواخت و آنجا با ایستوود آشنا شد.

پیش از ارتش او مدت‌ها ساکسیفون آلتو می‌نواخت و بعدها به ساختن موسیقی روی آورد و به این ترتیب همراه استن کنتون معروف شد. او سال 1951 به بند کنتون ملحق شد و بعد از مدتی جدایی دوباره در سال 1954 به آن پیوست. او خودش تخمین می‌زد که بیش از 100 آهنگ برای گروه موسیقی کنتون نوشته است.

وی همچنین با گروه خودش شش آلبوم ضبط کرد که در دهه پنجاه میلادی از موسیقی جز مدرن بهره می‌برد. در اواخر آن دهه او با جری فیلدینگ آهنگساز فیلم و تلویزیون آشنا شد و با او شروع به کار کرد که از جمله آثارش می‌توان به موسیقی سریال‌های تلویزیونی از جمله «قهرمانان هوگان» و «مک‌میلان و همسر» اشاره کرد.

چند سال پس از مرگ فیلدینگ در سال 1980 نیهاوس شروع به کار با ایستوود کرد که نخستین پروژه مشترک آن‌ها برای فیلم سال 1984 یعنی «طناب سفت» بود. بعد از آن وسترن «سوارکار سفید» و درام نظامی «هارت‌بریک ریج» از راه رسیدند.

نیهاوس همچنین آهنگساز چند پروژه تلویزیونی از جمله «ونسا در باغ» ایستوود برای «داستان‌های فوق‌العاده» ساخته استیون اسپیلبرگ، مینی سریال دو قسمتی «تایتانیک» محصول سال 1996 و «ماه کومانچی» بود. او برای فیلم جز «زندگی لوکس» سال 1994 برنده جایزه امی شد و در سال 2008 هم برای یکی از آخرین پروژه‌هایش یعنی «برای یک روز دیگر» نامزد دریافت این جایزه شد.

اشتراک گذاری در:

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر