روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

صادرات حدود ۳۶میلیون دلار محصولات شیلاتی مازندران

ساری- ایرنا- شیلات مازندران اعلام کرد که طی سال گذشته با تلاش بهره برداران شیلاتی استان حدود ۱۱هزار و ۲۴۰ تن انواع محصولات شیلاتی به ارزش اقتصادی ۳۵ میلیون و ۸۷۶ هزار دلار به خارج از کشورصادر شد.

صادرات حدود 36میلیون دلار محصولات شیلاتی مازندران

گزارش روز یکشنبه روابط عمومی شیلات مازندران نشان می دهد که صادرات آبزیان سال گذشته به لحاظ وزنی 60 درصد و به لحاظ ارزشی 21درصد نسبت به سال 1397 رشد داشته است.

بنابر این گزارش سال 97  حدود هفت هزارو 20 تن به ارزش  29 میلیون و 662 هزارودلار انواع محصولات شیلاتی از مازندران صادر شد. 

بر اساس آمار شیلات مازندران سال گذشته یک هزارو 253کیلو گرم خاویار پرورشی ، 54 تن گوشت خاویاری ، 9هزارو 875 تن ماهی پرورشی تازه ، 54تن ماهی قزل الای منمد ، یک هزارو 250 تن خورام آبزیان و پنج تن نیز کنسرو ماهی صادر شده است.

بنابر این گزارش مقصد محصولات شیلاتی مازندران به کشورهای  آلمان، انگلیس ،امارات متحده عربی ،عراق ،افغانستان ،آذربایجان وترکمنستان بوده است.

شیلات بدون ذکر دلیل ، صادرات سال گذشته ماهی کیلکا  منجمد را صفر اعلام کرد درحالی که طبق اعلام رسمی سال 97  حدود 18تن این محصول آبزی ازاستان مازندران صادر شده بود.

طبق آمار رسمی شیلات مازندران  در مجموع سال گذشته   106 هزارتن انواع آبزیان دراستان تولید شده است. 

مازندران با داشتن سه هزار و 450و احد پرورش آبزیان، قطب آبزی پروری کشور محسوب می شود. هم اکنون از مجموع واحدهای پرورش آبزیان مازندران، 276 واحد مربوط به پرورش ماهیان سردآبی و 14 واحد هم ماهیان خاویاری است و بیش از سه هزار واحد دیگر در زمینه تولید ماهیان گرم آبی فعالیت دارند.
سفید، کپور، آزاد (فیتیباک) انواع قزل آلا از گونه های ماهیان گرم آبی و سرد آبی استان مازندران است.
حدود 800 قطعه آببندان با مساحت 17 هزار هکتار و ظرفیت حدود 350 میلیون متر مکعب آب در استان مازندران وجود دارد که هرساله علاوه بر تامین آب کشاورزی، انواع ماهی کپور، آزاد، سفید و فیتوفاک در آنها تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر