روغن ارده کنجد فدک
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فدک
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

الکاظمی موعد انتخابات پارلمانی جدید را اعلام کرد

نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

به گزارش تابناک به نقل از فارس، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق خبر داد که انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور 6 ژوئن سال 2021 (16 خرداد 1400) برگزار خواهد شد.

کاظمی که شامگاه جمعه از تلویزیون عراق صحبت می‌کرد، اعمال قدرت توسط دولت متبوع خود در سرتاسر عراق را لازمه حل بحران‌های این کشور دانست و گفت که کابینه او به دنبال برگزاری انتخابات شفاف است.

مصطفی الکاظمی گفت که هدف دولت او «نجات عراق از هرج و مرج است»، ولی از روزی که او مکلف و مأمور به تشکیل کابینه شده است، علیه او و اطرافیانش تهمت‌هایی زده شده است.

او با بیان اینکه دولتش مخالف سوق دادن عراق به سمت «سیاست ایجاد ائتلاف‌های خارجی است»، اظهار داشت که بدون اینکه دچار خستگی شود بر روی اصلاحات فراگیر با هدف بازسازی اقتصاد عراق و حل بحران‌های این کشور تلاش کرده است.

نخست‌وزیر عراق گفت که طی دو ماه که از عمر دولت او می‌گذرد، به رغم موانعی که بود بر روی اهداف اصلی تمرکز کرده و برای تحقق وعده انتخابات زودهنگام، از روز اول کمیته‌ای تشکیل داده که هدف آن کاهش موانع در برابر کمیساریای عالی انتخابات بود.

یکی از مطالب معترضان عراقی طی نزدیک به یک سال گذشته، برگزاری انتخابات شفاف پارلمانی بود که برای تحقق این امر، قانون انتخابات در این کشور طی ماه‌های گذشته تغییر یافته است.

نخست‌وزیر عراق همچنین گفت: «ما مخالف تبدیل عراق به میدان تنش منطقه‌ای و همچنین بین المللی و مداخله همسایگان‌مان در امور داخلی عراق بودیم».

او به مذاکرات بین عراق و آمریکا بر سر خروج نیرو‌های نظامی نیز اشاره کرد و گفت که ملاک در این گفتگو‌ها «حاکمیت عراق است».

نخست‌وزیر عراق همچنین گفت که دولت او برای مقابله با تنش امنیتی و ممانعت از تبدیل این کشور به «کشور گروه‌های خارج از قانون» تلاش کرده است. او در پایان گفت که متعهد می‌شود انتخاباتی برگزار کند که در آن «سلاح بی‌صاحب و کنترل‌نشده» در آن تأثیری نداشته باشد.
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان