روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

لشکر شسکت‌خورده

گروه سیاست فردا: پروژه نخ‌نما و سوخته حمله علیه مدیریت موفق جریان انقلابی در شهرداری تهران دوباره کلید خورده است. در چند روز اخیر حامیان رسانه‌ای و سیاسی شهردار محبوس اصلاح‌طلبان بار دیگر با مطرح کردن اتهامات دروغین درمورد ماجرای املاک موج جدیدی را برای تخریب آغاز کرده‌اند. این طیف سیاسی و رسانه‌ای با هدف منحرف کردن افکار عمومی از عملکرد نامناسب و ضعیف مدیریت شهری دوران اصلاح‌طلبان با مطرح کردن اتهاماتی کذب که بارها دروغ بودن آن اثبات شده است و حتی مراجع قضایی نیز با بررسی پرونده آن‌را مختومه کرده‌اند سعی بر فرافکنی دارند. در این‌خصوص با سه فعال سیاسی به گفتگو نشسته‌ایم.

محمدامین ایمانجانی: سایه حقوق‌های نجومی هنوز بر سر اصلاح‌طلبان سنگینی می‌کند/ تخریب قالیباف با هدف دوقطبی‌کردن جامعه است/ پرونده‌‌های فساد گویای عملکرد اصلاح‌طلبان است

برای بررسی اهداف پشت پرده چنین تخریب‌هایی و البته جایگاه سیاسی اصلاح‌طلبان در مقطع کنونی با محمدامین ایمانجانی، مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان و تحلیلگر سیاسی به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

اخیرا آقای میرلوحی از فعالان اصلاح‌طلب اتهاماتی تکراری مانند واگذاری املاک نجومی و... را علیه دوران شهرداری آقای قالیباف مطرح کرده‌اند. فارغ از بررسی جزئیات این اتهام‌زنی‌ها، روشن‌شدن دوباره موتور تخریب اصلاح‌طلبان علیه نیروهای اصولگرا و خاصه رئیس مجلس یازدهم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ چه اهدافی پشت آن است؟

هر چند که جریان اصلاحات شیرازه و محور واحد برای هماهنگی، برنامه‌ریزی و برنامه کلان برای فعالیت در فضای سیاسی و اجتماعی کشور ندارد، اما به‌ نظر می‌رسدتلاش آنها برای خروج از وضعیت کنونی و جان گرفتن دوباره برای حضور در رقابت‌های سیاسی آتی است در این مسیر آنها می‌دانند عبور از ناکارآمدی‌های هفت‌سال گذشته و خروج از دایره نقد افکار عمومی به سادگی و در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست لذا تلاش می‌کنند به جای نشان دادن کارآمدی و کارنامه موثر به مردم به عنوان یک عمل ایجابی به نقد رقیب یا بهتر بگویم تخریب رقیب بپردازند. در این مسیر ساده‌ترین راه برای یک تخریب بزرگ حمله به رئوس و چهره‌های اصلی جریان انقلابی است که یکی از این چهره‌ها محمدباقر قالیباف رئیس کنونی مجلس است. آقای قالیباف البته صرف نظر از این که امروز به عنوان رئیس مجلس در حال تلاش گسترده برای نشان دادن کارآمدی انقلاب و رفع گره‌های ایجاد شده برای زندگی مردم ناشی از تحریم‌های بین‌المللی و ناکارآمدی دولت حسن روحانی است، اصالتا به عنوان یک رقیب برای جریان اصلاحات شناخته می‌شود و لذا هدف گرفتن وی هم برای ایجاد و حفظ دوقطبی قبلی است و هم برای جلوگیری از عملکرد موثر مجلس که قاطبه آن امروز در دوره یازدهم، نمایندگان نزدیک به جریان انقلاب هستند. اصلاح‌طلبان به خوبی می‌دانند اگر اجازه دهند تا کارآمدی مجلس یازدهم در افکار عمومی رسوب کند؛ احتمال پیروزی این جریان در انتخابات 1400 هم بسیار بالا خواهد رفت و همین امر می‌تواند بزرگترین انگیزه برای طرح موضوعاتی مثل املاک نجومی باشد.

هجمه به نیروهای انقلابی آیا به‌نوعی فرار از مسئولیت‌پذیری اصلاح‌طلبان از آنچه در دوران‌شان گذشته است، نیست؟ آیا می‌توان چنین اظهاراتی را بیشتر یک استراتژی سیاسی دانست؟

اصلاح‌طلب‌ها با همان استراتژی‌ای که پیش‌تر توضیح داده شد، تلاش می‌کنند به جای رفع اتهام از ایرادهای اصلی عملکرد خود، دیگران را متهم کنند و از این مسیر خود را پاک نشان دهند؛ ماجرای حقوق‌های نجومی اتفاقی است که آنها هنوز نتوانسته‌اند سایه سنگین آن را از روی سر خود بردارند لذا در مقابل آن برخی موارد را مطرح می‌کنند.

میزان فساد اداری و اقتصادی را در سال‌های اخیر که اصلاح‌طلبان نهادهای انتخابی را در اختیار داشتند، چگونه می‌بینید؟

رجوع به دادگاه‌هایی که این روزها در قوه قضاییه در حال برگزاری است گویای واقعیت عملکرد جریان اصلاحات در سال‌های اخیر است .آنهایی که از سال92 مسئولیت‌هایی در دولت و برخی نهادهای دیگر گرفتند؛ نتیجه آن، این روزها در صحن دادگاه به عینه قابل مشاهده است. داماد فلان مدیر، پسر فلان مسئول و... که نمی‌خواهم اسامی آنها را ذکر کنم چراکه به سادگی در میان پرونده‌های مفسدان اقتصادی که در قوه قضاییه به آنها رسیدگی شده، قابل مشاهده هستند.

در پایان بفرمایید که آیا در سال منتهی به انتخابات شاهد هجمه‌های بیشتری از سوی اصلاح‌طلبان خواهیم بود؟ و اگر چنین است چه باید کرد که چنین تخریب‌هایی خنثی و بی‌اثر شود؟

حتما فرافکنی و جریان‌سازی رسانه‌ای طی یک سال آینده که سال منتهی به انتخابات است بیشتر خواهد شد و باید منتظر حجم بیشتری از اتهام‌زنی‌ها باشیم اما خود جریان انقلابی ‌بهترین کاری که می‌تواند انجام دهد اولا شفافیت و تداوم فعالیت‌های صادقانه در منظر افکار عمومی است و ثانیا تلاش شبانه‌روزی برای گره‌گشایی از زندگی مردم به‌ویژه در مساله اقتصاد و معیشت آنهاست؛ ثالثا جریان انقلابی می‌بایست نه امروز که برای همیشه از حاشیه و اقدامات غلط سیاسی دوری کند و با وحدت و انسجام، خود را وقف خدمت به مردم کند.

ناصر ایمانی: طرح چندباره «املاک نجومی» نشانه بی‌اعتقادی اصلاح‌طلبان به دستگاه قضا است/ حرف خلاف قانون می‌زنند و دلایل سیاسی دارند/ تخریب مجلس را از چندماه قبل از انتخابات شروع کرده بودند

ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا در گفتگو با خبرنگار «فردا» طرح چندباره این موضوعات را ناشی از دو دلیل دانست. وی گفت: «این حرکت اولاً ناشی از عدم اعتماد آقایان به مراجع قانونی است. بدون شک هر ادعایی که درباره یک فرد یا مدیر سازمانی مطرح می‌شود، باید در مراجع ذی‌ربط رسیدگی شود. این مراجع هم مشخص است و عموما قوه قضاییه است.»

وی با تأکید بر اینکه «بر اساس اطلاع من، قوه قضاییه به همه جزئیات پراخت و رسیدگی کرد» گفت: طرح دوباره و چندباره موضوع نشان می‌دهد که این آقایان به مراجع قانونی اعتماد ندارند. این درحالی است که قوه قضاییه حداقل در سه، چهار سال گذشته اثبات کرده که به موضوعات جناحی رسیدگی نمی‌کند. این قوه به جریان‌ها کار ندارد و هر جا که فساد بوده مورد رسیدگی قرار داده است. هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که قوه قضاییه به پرونده‌های یک جریان رسیدگی کرده و به پرونده‌های یک جریان رسیدگی نکرده است. طرح مجدد مسئله املاک نجومی و تخلفات شهرداری تعرض به بی‌طرفی قوه قضاییه در رسیدگی‌ها است و از این بعد قابل پیگیری است.»

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: «منظور پیگیری قضایی نیست، اما از نظر سیاسی می‌توان پیگیری کرد و از این‌ها پرسید که چرا قوه قضاییه را زیر سوال می‌برید. اگر مدارک و اسناد جدیدی دارید که ثابت می‌کند، رسیدگی درست و دقیق نبوده است ارائه کنید.»

وی با تأکید بر اینکه «حرف فراقانونی» می‌زنند، گفت: «گروهی که بار دیگر بحث تخلفات شهرداری را پیش کشیده‌اند به مرجع قانونی اعتماد ندارد و باید تبعات این را بپذیرند. یعنی باید بپذیرند که حرف خلاف قانون می‌زنند.»

ایمانی همچنین گفت: «دومین دلیلی که سبب طرح مجدد این حرف‌ها شده همان دلایل سیاسی و جناحی همیشگی است. روشن است که می‌خواهد مجلس را تضعیف کنند و این کار را هم از چند ما قبل و حتی پیش از تشکیل مجلس شروع کرده‌اند. از همان وقتی که شروع کردند و گفتند که مجلس در راس امور نیست یا بی‌خاصیت شده و کاره‌ای نیست. بعد از آنکه معلوم شد در این دوره از انتخابات مجلس امکان رای‌آوری ندارند که به نحو دیگری تخریب را ادامه داده و گفتند که این افراد اصلا نماینده مردم نیستند، چون رای آنان کم است. این هم یک حرف خلاف قانون دیگر بود. حالا هم در ادامه همین رویه می‌خواست آقای قالیباف را به عنوان رئیس مجلس و بعد هم خود مجلس را تضعیف و تخریب کنند».

بیژن مقدم: حمله اصلاح‌طلبان به قالیباف از ترس انتخابات 1400 است/ دست جناح اصلاحات خالی است می‌خواهند باخت سنگین‌تری را تجربه نکنند

بیژن مقدم در گفتگو با خبرنگار «فردا» درباره تکرار اتهامات بی‌اساس در مورد دوره گذشته مدیریت شهرداری تهران گفت: قوه قضائیه این ادعا را رسیدگی و در چندین مورد نیز نظر رسمی خود را اعلام کرد اما به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان در سال پایانی دولت آقای روحانی دنبال تغییر موقعیت سیاسی خود هستند و با سوژه تراشی برای رسانه‌های خود می‌خواهند افکارعمومی را طبق میل خود جهت‌دهی کنند.

وی با بیان این‌که اصلاح‌طلبان امروز به جای آن‌که پاسخ‌گو باشند می‌خواهند در مقام پرسش‌گر ظاهر شوند، افزود: عملکرد آنها در مجلس دهم، دولت و حتی شورای شهر نمره قبولی از مردم نگرفت و حالا برای آن‌که به یک حداقلی از حیات سیاسی برسند، می‌کوشند تا با طراحی سوژه‌های به ظاهر جنجالی به اهداف خود برسند حال آن‌که این رویکرد نشان می‌دهد آنها چیز دندان‌گیری در اختیار ندارند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: بازکردن پرونده‌هایی که در مراجع رسمی تعیین تکلیف شدند، بیش از آن‌که برای اصلاح‌طلبان عایدی داشته باشد، به ضررشان تمام خواهد شد. از طرفی مجلس جدید چند ماهی است که کار خود را پرانرژی و به ریاست آقای قالیباف شروع کرده، این اتفاق قطعا خوشایند جریان اصلاحات نیست.

وی با اشاره به نگرانی اصلاح طلبان از انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ادامه داد: آنها نگران هستند که مجلس آورده ای برای جریان اصولگرایی ایجاد کند و این مسئله شکست سنگین اسفند سال 98 جریان اصلاحات از جریان اصولگرایی را تعمیق ببخشد چون به مردم امید می دهد اگر به نیروهای انقلابی اقبال کنند نتیجه‌اش وقوع تحول در کشور خواهد بود، بر این اساس اصلاح‌طلبان با هر وسیله ای به رئیس مجلس -که نماد مجلس محسوب می‌شود- را تخریب می کنند تا مانع از تقویب بیشتر پایگاه رأی اصولگرایان شوند.

بیژن مقدم با بیان اینکه هیچ ابهامی مربوط به دوره مدیریت شهری قبل وجود ندارد، تأکید کرد: اصلاح‌طلبان جزئیات پرونده‌های مربوط به شهرداری تهران را خوب می دانند و اطلاع دارند که آقای قالیباف هیچ سهم و نفعی از زمان مدیریتش در شهرداری نبرده است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: ادعاهای اصلاح‌طلبان درباره آقای قالیباف تازگی ندارد و به این مسائل رسیدگی قضایی شده است. در نهایت مشخص شد موضوع واگذاری املاک به هیچ وجه به ابعادی که اصلاح‌طلبان در روزهای اول مدعی بودند، اتفاق نیفتاده و پرونده بسته شده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان