روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

اقتصاد در گذر زمان

از ورود آرمیتاژ اسمیت برای اداره مالیه تا نرخ بیکاری کشورهای اروپایی در پایین ترین سطح تاریخ

موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی هیجدهمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی هیجدهمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

18 مرداد 1298، از طرف دولت انگلیس آرمیتاژ اسمیت برای اداره مالیه و ژنرال دیکسن برای اداره قشون وارد تهران شدند.

18 مرداد 1322، لایحه استخدام یک مستشار آمریکایی برای اداره شهربانی به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

18 مرداد 1333، پذیرش تعهدات ایران به پرداخت غرامت به انگلیس و مبادلات نفتی جدید با کنسرسیوم، خشم بسیاری از علما، رجال و دانشگاهیان را برانگیخت‌. در این روز، نامه اعتراض ‌آمیزی با امضای بسیاری از شخصیتهای روحانی و سیاسی خطاب به رؤسای مجلسین نوشته شد.

18 مرداد  1337، بنا به اخبار منتشره در جراید در این روز قرار بوده مهندسان دریایی هلندی در بوشهر اقدام به ساختن اسکله ‌هایی کنند.

همچنین در این روز، دولت ژاپن با ارسال تلگرافی به سفارتخانه در تهران موافقت خود را با ایجاد فروشگاه ‌های زنجیره‌ ای «شیروکیا» ژاپن در تهران اعلام کرد. در این تلگراف آمده بود: «قرار است این فروشگاه‌ های بزرگ- طبق قراردادی که سال 1336 بین اداره املاک پهلوی و یکی از بزرگ‌ ترین فروشگاه ‌های ژاپن به نام «شیروکیا» مبادله و امضا شد- در تهران تاسیس شوند."

18 مرداد 1339، ابراهیم کاشانی به ریاست بانک مرکزی ایران و احمد مجیدیان به ریاست بانک ملی ایران انتخاب شدند.

18 مرداد 1341، علم، نخست ‌وزیر برای صرفه ‌جویی در بودجه کل کشور سازمان ‌های شورای عالی اقتصاد، بازرسی نخست ‌وزیری، ‌سازمان تهیه مسکن و بازرسی شاهنشاهی را منحل کرد.

18 مرداد 1354، به دنبال مبارزه با گرانفروشی منصور یاسینی، محمد فولادی، محمدرضا سعادت ‌فرد و عباس تیموری، اعضای هیات ‌رییسه اتاق تهران برکنار شدند.

18 مرداد 1356، دولت ایران مذاکره با آمریکایی ها برای خرید هشت رآکتور اتمی از آن کشور را آغاز کرد.

18 مرداد 1376، دولت آمریکا سقف سرمایه گذاری شرکت های خارجی در صنعت نفت و گاز ایران را که زمینه ساز جریمه آنها توسط آمریکا می شود، از 40 میلیون دلار به 20 میلیون دلار تقلیل داد.

18 مرداد 1388، شمس ‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رییس کمیسیون اقتصادی دولت انتخاب شد.

18 مرداد 1390، سردار رستم قاسمی وزیر نفت شد.

18 مرداد 1394، علی طیب ‌نیا، وزیری که رکورددار بیشترین تعداد رای اعتماد مجلس در تاریخ پس از انقلاب اسلامی ایران است، لقب اولین وزیر «سه کارته» دولت حسن روحانی را از آن خود کرد.

18 مرداد 1396، محسنی ‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه، درباره امضای قرارداد نفتی با توتال و اینکه آیا این قرارداد اشکالی دارد یا خیر، گفت: هیاتی در قانون پیش ‌بینی شده که قراردادها و مذاکرات وزارت نفت را قبل از امضای قرارداد بررسی می ‌کند و نظر می ‌دهد. هیات پرونده را مطالعه کرده و گفته اشکالی در این قرارداد وجود ندارد.

18 مرداد 1397،  دولت آلمان گزارش برخی رسانه‌ها را مبنی بر اینکه به ایران اجازه انتقال نقدی 300 میلیون یورو از پول خود را از حساب‌های بانکی‌اش در آلمان داده است، تکذیب کرد.

18 مرداد 1398، متوسط نرخ بیکاری در ژوئن 2019 در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا 6.3 درصد شدکه 0.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت. این نرخ بیکاری از زمان انتشار آمار مربوط به بیکاری در سطح اتحادیه اروپا در سال 2000 بی‌سابقه بوده است.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

 

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان