تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

بواسیر یا هموروئید چیست و راه درمان بواسیر چیست ؟

افراد چاق ، خانم های باردار و ورزشکاران که فعالیت سنگین انجام می دهند و افرادی که نسبت به بلند کردن اجسام سنگین اقدام میکنند بیشتر از سایر مردم در خطر ابتلا به بواسیر یا هموروئید هستند.

در نظر داشته باشید که دیواره های مقعد خاصیت ارتجاعی دارند یعنی باز و بسته میشوند . یعنی اینکه در هنگام دفع شدید مانند داشتن یبوست ، دیواره ها اسیب می بینند، لذا امکان دارد سیاهرگ ها آسیب ببینند و توان خود را از دست بدهند و نتوانند به طور دقیق و منظم خون را پمپاژ کنند  که همین امر باعث گشاد شدن عروق میشود که به این روند ایجاد بیماری بواسیر میگویند .

بواسیر

علت بیماری بواسیر چیست ؟

علت دقیق بواسیر مشخص نیست. با این حال ، آنها با افزایش فشار در راست روده پایین همراه هستند که می تواند باعث تورم و التهاب عروق خونی در راست روده تحتانی شود. عوامل زیر می توانند فشار را در رکتوم تحتانی افزایش دهند و از این رو ممکن است خطر ابتلا به بواسیر را افزایش دهند که در این حالت نیاز به درمان بواسیر است.

بواسیر

 • فشار آوردن برای دفع مدفوع
 • نشستن برای مدت زمان طولانی ، به خصوص در توالت
 • یبوست مزمن (طولانی مدت) یا اسهال
 • اضافه وزن یا چاقی
 • بارداری
 • مقاربت مقعدی (روابط جنسی از ناحیه مقعد)
 • رژیم کم فیبر
 • آسیب نخاعی
 • وضعیت بد بدن
 • سابقه خانوادگی بواسیر. (مسائل ارثی)

بیماری هایی که باعث ایجاد بواسیر (هموروئید) می شوند :

علت بواسیر

 • اسهال شدید : درهنگام خروج سریع مدفوع زمانیکه اسهال دارید دریچه مقعد آسیب می بیند در نتیجه باعث ایجاد بیماری بواسیر میشود.
 • یبوست‌ : هنگامی که مدفوع به سختی و با فشار از دریچه مقعد عبور میکند یا اصطحکاکی ایجاد میکند موجب خراش و بریدگی میشود و باعث ایجاد بیماری هموروئید میشود.
 • بیماری اختلالات کبدی : بیماری کبدی شامل مشکلات کبدی یا اختلال در روند فعالیت کبدی است که موجب بیماری بواسیر میشود.
 • سرطان روده بزرگ : زمانیکه قسمتی از روده سرطانی شود مانع حرکات روده‌ای میشود وباعث ایجاد مشکلاتی در هضم و دفع می‌شود که این عامل هم موجب بیماری هموروئید میشود.
 • پارگی مقعد : در زمان زایمان طبیعی ممکن است که عضلات کف لگن را برش بزنند که این هم موجب بیماری بواسیر میشود.
 • بارداری : بارداری بدلیل حجم زیاد شکم به مقعد فشار میاورد و همچنین در دستگاه گوارش تغییراتی ایجاد میکند که موجب یبوست میشود.
 • اعتیاد به مواد مخدر : تریاک با برهم زدن عملکرد صحیح دستگاه گوارش باعث ایجاد یبوست میشود.

ابتلا به بواسیر در بین چه افرادی و در چه سنی شایع تر است ؟

اصولا این بیماری در بین افراد بالای 50 سال شایع تر هست البته به این معنی نیست که جوان تر ها دچار این بیماری نمی شوند بلکه در بین مردم ، افراد چاق ، خانم های باردار و ورزشکاران که فعالیت سنگین انجام می دهند و افرادی که نسبت به بلند کردن اجسام سنگین اقدام میکنند بیشتر از سایر مردم در خطر ابتلا به بواسیر یا هموروئید هستند.

ایجاد  هموروئید در افراد شاغل و کارمند :

ابتلا به بواسیر

فعالیت شدید فیزیکی و سنگین : افرادی که فعالیت سنگین انجام می دهند مثلا افرادی که در فعالیت های ساختمانی شرکت می کنند از جمله تعمیرات و حمل اجسام سنگین و یا افرادی که در انبارها فعالیت میکنند و یا حتی ورزشکارانی که در باشگاه از وزنه های سنگین استفاده می کنند باعث ایجاد این بیماری میشود ، لذا توصیه ما به شما این است که در هنگام انجام فعالیت سنگین ، به صورت ناگهانی این کار را انجام ندهید به عنوان مثال به طور ناگهانی اجسام را بلند نکنید و حتما با ورزش کردن ، لگن و عضلات اطراف لگن را تقویت کنید .

استرس شدید در بین افراد و یا حتی در محیط کار : افرادی که در محیط کار با استرس بالا فعالیت میکنند در معرض این بیماری هستند چرا که استرس میتواند به فعالیت دستگاه گوارش بدن تاثیر منفی بزارد ، به عنوان مثال فرد دچار یبوست و یا اسهال شدید شود و یا حتی عدم استفاده به موقع از سرویس بهداشتی نیز می تواند به افزایش و ایجاد این بیماری کمک کند.

نشستن طولانی مدت و مداوم : افرادی که زیاد در پشت میز و یا پشت فرمان هستند ، مانند افرادی که با کامپیوتر سر و کار دارند ، منشی ها ، راننده های تاکسی و یا راننده های کامیون و ماشین سنگین در معرض این بیماری هستند ، چرا که نشستن زیاد گردش خون را در ناحیه مقعدی و تحتانی دشوار تر میکند . لذا حتما ورزش و پیاده روی را فراموش نکنید . راننده ها بعد از مدتی نشستن نیاز دارند که از خودرو پیاده شوند و کمی پیاده روی کنند و حتما از سرویس بهداشتی نیز به موقع استفاده شود.

حال بهتر است به جای استفاده از آسانسور از پله استفاده کنید تا شاید بهانه ای باشید برای راه رفتن و پیاده روی .

ایستادن طولانی مدت و مداوم :  جالب است نه ؟ آیا ایستادن مداوم نیز باعث ایجاد بیماری هموروئید میشود ؟ بله اینطور است . ایستادن زیاد نیز باعث ایجاد فشار زیاد به اسکلت بدن و همچنین عروق تحتانی و مقعدی میشود . پیشنهاد ما به شما این است که در حین ایستادن چند قدمی نیز بردارید و یا وزن خود را از یک پا به پای دیگر ببرید و سپس برگردانید به پای قبلی . گاهی روی پنجه پا بایستید و گاهی روی کف پا و گاهی روی پاشنه پا ( البته این دستور برای افرادی است که اصلا شرایط نشستن را ندارند مانند نگهبان ها ، گارسون ها ، آرایشگران و غیر.

پس تا اینجا متوجه شدیم در هر وضعیتی که به صورت معمول و عادی هستید خطری برای ابتلا به این بیماری خاموش وجود ندارد ،  اما زمانی که از حالت معمول خارج شوید مثلا زیاد بشینید و یا حتی زیاد بایستید و فعالیت سنگین انجام دهید ، و این امر تکرار شود در معرض این بیماری قرار میگیرید .

هموروئید کودکان

علائم بیماری بواسیر (هموروئید) در کودکان چیست ؟

بعضی از کودکان دارای تورم عروق خونی هستند که اغلب باعث ایجاد خونریزی پس از دفع و همچنین درد ، خارش و سوزش میشود.

علت بیماری بواسیر (هموروئید) در کودکان چیست ؟

اصولا نشستن روی سطح سخت باعث تحریک ناحیه مقعدی می شود اما مهمتر از آن داشتن یبوست و همچنین اسهال مداوم به علت عدم داشتن رژیم غذایی صحیح می شود.

لازم به توضیح است که عدم رژیم غذایی صحیح ، باعث ایجاد یبوست و خشک شدن مدفوع می شود ، که در این حالت با دفع مدفوع باعث دشوار شدن اجابت مزاج و در پی آن باعث ایجاد هموروئید می شود.

روش های درمانی مناسب برای کنترل بیماری هموروئید در بیماران بدین شرح است :

 • حمام روزانه‌ی کودک با آب گرم و سپس خشک نمودن محل ،  شستشو  محل مقعد با صابون می‌تواند هموروئید را تحریک کند
 • حمام آب گرم نشسته در لگن به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دو تا سه بار و سپس خشک نمودن محل
 • آموزش روش صحیح خشک نمودن یا تمیز کردن مقعد بعد از اجابت مزاج به کودک و استفاده از دستمال مرطوب و نرم
 • کمپرس یخ برای تسکین درد مقعد کودک
 • مصرف دوز مناسب استامینوفن برای کنترل درد مقعد کودک (به تجویز پزشک)
 • مصرف داروهای ضد هموروئید بدون نسخه مخصوص کودک با نظر پزشک

در صورتی که پس از تقریبا دو هفته بهبودی حاصل نشد و همچنان خونریزی و درد ادامه داشت ، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید . لازم به ذکر است علائم شدید ، مانند درد و خونریزی شدید با روش های درمانی که در بالا گفته شد قابل رفع نخواهد بود و لازم است حتما تحت نظر پزشک متخصص فرآیند درمانی انجام شود.

انواع  بیماری هموروئید کدام است :

بواسیر یا هموروئید دارای انواع مختلفی است و با توجه به نوع این عارضه و طول درمان آن متفاوت است که در زیر به انواع آن اشاره کردیم:

انواع بواسیر

بواسیر یا همان هموروئید داخلی :

همانطور که از اسم آن مشخص است هموروئید داخلی است و دیده نمیشود  و اینکه گاهی سطح حساس آن بخاطر فشار و عبور مدفوع آسیب دیده و منجر به خون ریزی می‌شود. در مواقعی فشار وارده هنگام دفع مدفوع باعث خارج شدن  رگهای بواسیری از مقعد می شود که درد و خارش را به دنبال دارد. با توجه به وضعیت عروق درگیر بواسیر داخلی، این عارضه به چهار درجه تقسیم می شود:

درجه یک التهاب رگهای داخلی کانال مقعد است که هنوز بیرون نزده اند.

در درجه دو بیرون زدگی و پرولاپس اتفاق افتاده، و اصولا به داخل بازمیگردند

در هموروئید درجه سه  برای بهبود پرولاپس ایجاد شده ، نیاز به انجام درمان های اولیه است.

در درجه چهار، این عروق برای بازگشت به داخل نیاز به روش های درمان قطعی مثل جراحی و لیزر بواسیر دارند.

بواسیر یا همان هموروئید خارجی :

بواسیر خارجی قابل رویت است ، در واقع بواسیر خارجی لایه‌های نرمی بیرون از مقعد جایی که روده بزرگ باز می‌شود و درد ندارد.

درد، خارش و سوزش در این نوع عارضه بیشتر احساس می شود و ممکن است روال عادی زندگی فرد را با مشکلاتی مواجه کند.

بواسیر و یا هموروئید ترومبوزه چیست ؟

تشکیل لخته خون در زائده بواسیری را ترومبوزه می گویند که بطور ناگهانی و در عرض چند ساعت می تواند ایجاد شود. این نوع عارضه، دردناک ترین فرم هموروئید است.

عمل بواسیر

نحوه تشخیص بواسیر و آزمایشات :

بواسیر خارجی با مشاهده و معاینه قابل تشخیص است ولی برای تشخیص نوع داخلی، گاهی نیاز به آزمایشات زیر است :

 • بررسی کانال رکتوم و مقعد برای هرگونه مورد غیر عادی.
 • بررسی بصری رکتوم و مقعد. اغلب اوقات هموروئید بعلت نرمی قابل لمس نیست و آزمایش بالا جواب نمیدهد. به همین خاطر رکتوم توسط آنوسکوپ یا پروکتوسکوپ بررسی میشود.

طبق موارد زیر و صلاح دید دکتر، کولونوسکوپی نیز توصیه می‌گردد:

 • علائم نشان دهنده بیماری دیگری است.
 • شما در خطر سرطان روده بزرگ هستید.
 • بالای 50 سال سن دارید و کولونوسکوپی انجام نداده اید.

چه زمانی برای تشخیص و یا درمان بواسیر به پزشک مراجعه کنیم ؟

هرچند خون ریزی هنگام اجابت می تواند به بیماری های دیگری از قبیل سرطان روده بزرگ یا مقعد مربوط باشد ولی معمول ترین نشانه ی هموروئید است . هر زمان که دچار خونریزی، درد یا خستگی عضلانی شدید شدید زمان آن فرا رسیده که به پزشک مراجعه کنید.

در صورت دارا بودن هر یک از علائم زیر باید هرچه سریع تر با پزشک متخصص مشورت نمایید:

 • اگر دچار هر نوع از خونریزی های مقعد هستید.
 • اگر هموروئید باعث درد و ناراحتی در شما می شود.
 • اگر رنگ مدفوع تغییر کرده است. ( نشان دهنده خونریزی است )

شما عزیزان میتوانید جهت درمان انواع بیماری هموروئید ( بواسیر ) به لینک زیر وارد شوید و جهت دریافت مشاوره و نوبت اقدام نمایید.

کلیک جهت درمان بواسیر (درمان هموروئید)

تهیه و تنظیم : مرکز فوق تخصصی بیماریهای نشیمنگاهی دکتر تهرانی

حق کپی رایت محفوظ است

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان