تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

ترک اعتیاد : تصمیم یا شانس

نخستین بار که او با هروئین اُوردوز (مصرف دوز بسیار زیاد دارو یا مواد) کرده بود، در خانه دوستش بود. در فاصله‌ای که دوستش برای خرید صبحگاهی بیرون رفته بود، همه هروئین را زد و دچار ایست تنفسی شد.

ترک اعتیاد : تصمیم یا شانس

نخستین بار که او با هروئین اُوردوز (مصرف دوز بسیار زیاد دارو یا مواد) کرده بود، در خانه دوستش بود. در فاصله‌ای که دوستش برای خرید صبحگاهی بیرون رفته بود، همه هروئین را زد و دچار ایست تنفسی شد.

دوستش به‌موقع برگشته بود. او در بیمارستان گفت که قصد خودکشی داشته است زیرا از نگاه کردن به چشمان پدرش شرم داشت. اما این بار آخر نبود. پنج بار پس از آن هم اقدام او ناموفق بود.

او چندین بار هروئین را ترک کرده بود و یک بار چند ماه هم پاک بود اما بار آخر به دنبال به دنیا آمدن پسرش دوباره اعتیاد روی زندگیش سایه انداخت. او علت اعتیاد مجدد را مرگ یکی از دوستانش بر اثر اُوردوز هروئین ذکر می‌کند. 

ترک اعتیاد: تصمیم یا شانس؟

بار آخر که او را به دلیل اُوردوز هروئین به بیمارستان آوردند، خوش شانس بود. یکی از پزشکان بخش اورژانس روی اعتیاد هم کار می‌کرد و پس از شنیدن شرح حال او، به پدرش گفت: باید در کنار بقیه راه‌های درمانی، تزریق ماهیانه ترک اعتیاد را هم انجام دهد. این دارو برای چهار هفته در بدن باقی می‌ماند و میل به مصرف هروئین و سایر مواد مخدر را به کمترین میزان می‌رساند.

پدرش از بیمارستان او را به یک مرکز اقامتی ترک اعتیاد برد و هر روز با نوه‌اش برای دیدن پسر به آن مرکز می‌رفت؛ نوه‌ای که به پسر انگیزه ترک می‌داد. روزهای سختی بود که گذشت.

اکنون چهار ماه از آن روزها می‌گذرد و ما برای دیدن او درست در روز دریافت چهارمین آمپول ترک اعتیاد به کلینیک آمده‌ایم. او خیلی بهتر از تصور ماست: مردی قدبلند، با شانه‌های پهن و صدایی نازک که اصلا با هیکلش همخوانی ندارد. اصلا انتظار نداشتیم این قدر سرحال باشد.

دکتر به ما توضیح می‌دهد که این دارو برای مدت یک ماه مسیر هروئین و سایر مواد مخدر را در مغز مسدود می‌کند. هروئین در مغز به مناطق خاصی متصل می‌شود. این دارو آنها را مسدود کرده و امکان تاثیر هروئین را از بین می‌برد. این دارو با همین مکانیسم برای ترک اعتیاد به مواد مخدر دیگر و اعتیاد به الکل هم موثر است.

نوع خوراکی این دارو از چندین سال پیش در دسترس است. مشکل اینجاست که داروی خوراکی را باید هر روز خورد و فرد مبتلا به اعتیاد هر روز باید با این چالش دست و پنجه نرم کند که دارو را بخورد یا نه. خوبی آمپول این است که این چالش ماهی یک بار به سراغ فرد می‌آید و با حمایت خانواده دریافت بموقع آمپولِ ترک اعتیاد، کار دشواری نیست.

دکتر می‌گوید که پس از هر نوبت تزریقِ آمپول ترک اعتیاد، برای چهار هفته فرد نمی‌تواند هروئین یا مواد مخدر دیگر را مصرف کند؛ به عبارت دیگر، در صورت مصرف هروئین، امکان دست یافتن به حس قبلی را ندارد چون مناطق مربوطه در مغزش مسدود شده‌اند، مگر این که فرد دوزهای بسیار بسیار بالا مصرف کند که در این صورت سلامتش به خطر می‌افتد.

احساس وسوسه برای مصرف مواد در چند ماه نخست پس از ترک، منشا جسمی دارد و با این آمپول می‌توان آن را رفع کرد. میل به مصرف مواد پس از این چند ماه، منشا روانی دارد و برای تقویت اثر دارو بهتر است از زمان شروع درمان فرد با روانشناس در ارتباط باشد.

نکات لازم برای استفاده از آمپول ماهیانه ترک اعتیاد

پزشک مسایل زیر را به عنوان نکاتی که باید هنگام مصرف این دارو در نظر داشت، بیان می‌کند:

  • دارو باید در یخچال نگهداری شود؛ پس حتما آن را از داروخانه معتبر تهیه کنیم
  • تزریق دارو باید توسط کادر درمانیِ آموزش دیده انجام شود
  • پیش از تزریق آمپول ماهیانه ترک اعتیاد باید مطمئن بود فرد برای هفت تا ده روز هیچ گونه مواد مخدر مصرف نکرده است و برای افراد مبتلا به اعتیاد این دشوارترین بخش محسوب می‌شود
  • اگر فرد به سایر مشکلات ذهنی یا روانی مبتلا باشد، درمان همزمان آنها برای افزایش احتمال موفقیت ترک اعتیاد ضروری است

پس از اعتیاد به هروئین

از کلینیک به پارک می‌رویم. همسر سابق او پسر سه ساله‌شان را می‌آورد. پسر تحت مراقبت مادر، در زمین بازی مشغول می‌شود و او با دستگاه‌های ورزشی موجود در پارک به ورزش می‌پردازد. او شش روز در هفته ورزش می‌کند. در حالی که به پسرش نگاه می‌کند، می‌گوید، برنامه‌ریزی کرده که به زودی سیگار را هم ترک کند.

از او می‌پرسیم پس از ترک اعتیاد، بزرگ‌ترین مشکلش چیست؟ می‌گوید دوستی ندارد. همه دوستانش معتاد هستند و دیگر نمی‌خواهد به آنها فکر کند. می‌خواهد به پسرش فکر کند.

از او می‌خواهیم به پدرش تلفن بزند و اجازه بدهد با اوصحبت کنیم. از پدرش می‌پرسیم چه احساسی دارد؟ پاسخش این است: «الآن او قابل اطمینان است. تصمیمش را گرفته و می‌داند این راه را دوست دارد و ادامه می‌دهد. می‌دانم که این بلا مثل سایه دنبالش است اما او از ته قلبش تصمیم گرفته.»

ظاهرا صحبتی باقی نمانده است. می‌خواهیم از او خداحافظی کنیم؛ به ما می‌گوید: «بنویسید من فکر می‌کردم با هروئین همه مشکلات زندگی را فراموش می‌کنم ولی هروئین به مشکل زندگی من تبدیل شد. حتی آزمایشش هم نکنید. خوشحالم دوباره خودم شدم.»

برای اطلاعات بیشتر

این دارو فقط با نسخه پزشک قابل تهیه است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دارو با پزشک خود مشورت کنید و از ایشان بخواهید به وب‌سایت داروسازی نانودارو www.nanodaru.com  مراجعه کنند.

اگر خودتان اطلاعات بیشتر لازم دارید، به صفحه رسمی داروسازی نانودارو در اینستاگرام سر بزنید.

 

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر