تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

اقتصاد در گذر زمان

از تصویب بودجه سال ۱۳۲۰ توسط مجلس شورای ملی تا تعیین فرمانده جنگ اقتصادی از سوی رهبر

موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی پانزدهمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی پانزدهمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

15 اسفند 1319، مجلس شورای ملی بودجه سال 1320 کشور را به تصویب رساند.

15 اسفند 1321، مجلس شورای ملی اختصاص 5 میلیون ریال برای مبارزه با بیماری تیفوس را که در تهران شیوع پیدا کرده است تصویب کرد.

15 اسفند 1332، از طرف دولت آمریکا مبلغ شش میلیون دلار اعتبار برای کمک به واردکنندگان کالا در اختیار دولت ایران گذارده شد.

15 اسفند 1338، کارخانه تصفیه شکر اهواز آغاز به کار کرد.

15 اسفند 1342، افزایش سرمایه بانک رهنی ایران به تصویب مجلس رسید.

15 اسفند 1349، بودجه سال 1350 در مجلس تصویب شد.

15 اسفند 1353، شاه و صدام در دومین ملاقات خود در حاشیه اجلاس سران اوپک پیمان مهمی به امضا رساندند که به «قرارداد 1975 الجزیره» معروف شد. آنان در این پیمان بر سر مرزهای آبی و خاکی به توافق دست یافتند.

15 اسفند 1357، امام خمینی (ره) طی حکمی به آقای علی حاج طرخانی، وی را مأمور کرد تا به اتفاق اقایان عسگراولادی و شفیق، کلیه اموال، دارایی و همه مستغلات و تأسیسات دامداری متعلق به هژبر یزدانی مصادره شود.

15 اسفند 1359، علیرضا نوبری، رئیس کل بانک مرکزی ایران، اظهار داشت: دولت ریگان کوچکترین اقدامی برای بازپس دادن دارایی و مایملک ایران انجام نداده است.

15 اسفند 1373، سد عظیم 15 خرداد در مراسمی با حضور آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور افتتاح شد. با احداث این سد که دارای 200 میلیون متر مکعب ظرفیت می باشد، آب کشاورزی اراضی اطراف رودخانه قم و بخشی از آب آشامیدنی قم تأمین می شود.

15 اسفند 1389، برای اولین بار در طول عمر مجلس هشتم، محمود احمدی نژاد در جلسه استیضاح یکی از وزیرانش حاضر شد و توانست با وعده اجرای تعهدات بر زمین مانده، وزیر نیروی خود را در کابینه حفظ کند. وزیری که این بخت را داشت تا از سوی رییس جمهور و جمع زیادی از همکارانش درجلسه استیضاح همراهی شود، مجید نامجو بود که توانست بار دیگر از مجلس رای اعتماد بگیرد و در ساختمان معظم وزارت نیرو در بزرگراه نیایش تهران باقی بماند.

15 اسفند 1391، آیت الله مهدوی کنی دوباره به ریاست مجلس خبرگان انتخاب شد.

15 اسفند 1392، آمارهای منتشر شده از متوسط هزینه و درآمد ناخالص خانوارهای شهری در سال گذشته نشان داد که دخل و خرج خانوارها در سال 91 نسبت به سال 81 از رشد 400 درصدی برخوردار شده است. میزان هزینه ناخالص سالانه خانوارهای شهری در سال 81 حدود چهار میلیون و 200 هزار تومان بود که در سال 91پنج برابر شد و به حدود 21 میلیون و 600 هزار تومان رسید.

15 اسفند 1394، خبر فروش پارس‌ خودرو به رنو در شرایطی از چند ماه پیش در «جاده مخصوص» پیچید که مدیرعامل رنوپارس گفت رنویی ‌ها فعلا از خرید سومین خودروساز بزرگ ایران منصرف شده ‌اند. رنو که قصد داشت با توجه به لغو تحریم ‌های بین ‌المللی، فعالیت خود در ایران را از سر گیرد و حتی گسترش بدهد، از چند ماه قبل برای خرید پارس‌خودرو ابراز تمایل کرد و پیش ‌تر درخواست خود را رسما با سایپا (سهامدار پارس‌خودرو) نیز در میان گذاشت. ایده خرید پارس‌خودرو از آنجا به ذهن رنویی ‌ها آمد که آنها تصمیم گرفتند در دور جدید فعالیت ‌شان در ایران، تا حدی مستقل کار کنند.

15 اسفند 1395، وزیر دارایی فرانسه در دیدار با وزیر راه وشهرسازی با اعلام اینکه قرارداد با (ای‌تی‌آر) نهایی و هواپیماهای ساخته شده برای ایران آماده تحویل هستند، گفت: تولیدکنندگان خوبی درخصوص موتور در فرانسه وجود دارند که مایل به همکاری با ایران هستند، ضمن اینکه دراین باره حتما مذاکراتی با ایرباس خواهیم داشت و پاسخ آن را به شما خواهیم داد.

15 اسفند 1396، مدل جدیدی از صکوک به نام اوراق منفعت در بازار بدهی عرضه شد. این اوراق دارای سود اسمی 20 درصدی و با سررسید 3.5 ساله بودند. در شرایطی که بسته ویژه کنترل التهاب ارزی با گواهی سپرده 20 درصدی به پایان رسید، انتشار اوراق منفعت با همان نرخ نشان داد فعلا تصمیمی برای بازگشت نرخ سود به سطوح قبلی وجود ندارد.

15 اسفند 1397، حسن روحانی رئیس‌جمهوری با اشاره به مشکل‌آفرینی‌های دشمن و شرایط حساس و مهم کشور گفت: با اذن و تایید رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهوری فرمانده میدان جنگ اقتصادی با دشمنان ایران است.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر