تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

تأکید ظریف بر پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در دیدار مشاور امنیت ملی عراق ضمن تأکید بر پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس از سوی عراق، گفت: نیرو‌های بیگانه باید منطقه را ترک کنند.

به گزارش تابناک به نقل از فارس، «قاسم محمد جلال الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق که در رأس هیأتی به تهران سفر کرده، بعدازظهر امروز (دوشنبه) با وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق با تاکید بر اولویت ایران برای گسترش مناسبات با همسایگان، از عراق به عنوان کشوری که پیوند‌های متعددو فزاینده‌ای با ایران دارد یاد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه افزود: ایران همواره برای استقلال، امنیت، تمامیت ارضی و حاکمیت یکپارچه عراق احترام قائل بوده و از نقش سازنده آن در مناسبات منطقه‌ای استقبال می‌کند.

* نیرو‌های بیگانه باید منطقه را ترک کنند

ظریف تاکید کرد: امنیت منطقه به دست کشور‌های منطقه تامین می‌شود و نیرو‌های بیگانه باید منطقه را ترک کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: اهمیت پیگیری پرونده شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس نزد برادران عراقی مشهود است و ما هم بر این اقدام عراق تاکید داشته و همکاری‌های فیمابین در این خصوص می‌تواند گسترش یابد.

گفتنی است شهید قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس سپاه به همراه ابومهدی المهندس 13 دی ماه 1398 در بدو ورود به فرودگاه بغداد مورد حمله تروریستی از سوی آمریکا قرار گرفت و به شهادت رسید.

* عزم عراق برای گسترش مناسبات همه جانبه با ایران

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق نیز در این دیدار بر عزم عراق برای گسترش مناسبات همه جانبه با ایران تاکید کرد و از حمایت‌های ایران در زمینه‌های مختلف قدردانی کرد.
مشاور امنیت ملی عراق که به دعوت علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی به تهران سفر کرده، ظهر امروز نیز با شمخانی دیدار و گفتگو کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار همتای عراقی با بیان اینکه از دولت عراق در خصوص پیگیری ترور شهید سلیمانی انتظار بیشتری داریم، گفت: اطلاعات موثقی وجود دارد که آمریکا با حمایت از داعش و جابه‌جایی آن‌ها در مناطق مختلف عراق، در تلاش برای زمینه سازی تداوم حضور خود در این کشوراست. 

این نخستین سفر الاعرجی به ایران پس از تصدی این سمت است. الاعرجی از تیرماه 1399 به جای فالح الفیاض (مشاور سابق امنیت ملی) عهده‌دار این سمت شد. فالح الفیاض که تا پیش از این حکم سرپرستی سرویس امنیت ملی را نیز بر عهده داشت، عهده‌دار ریاست سازمان الحشد الشعبی شد.

الاعرجی بعد از این سمت، تقویت روابط بغداد با همسایگان مطابق با منافع ملت و کشور عراق را از جمله برنامه‌های اصلی خود در این مسئولیت خواند.

«قاسم الاعرجی» وزیر کشور در دولت «حیدر العبادی» و از فرماندهان سازمان بدر بوده است.
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر