تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

روند افزایشی کرونا در ۲۵ استان متوقف شد/ شرایط برگزاری مراسم شب‌های احیا

سخنگوی وزارت بهداشت آخرین آمار کرونا در کشور را اعلام کرد.

روند افزایشی کرونا در 25 استان متوقف شد/ شرایط برگزاری مراسم شب‌های احیا

الهه صالحی: به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در روزی که گذشت و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، 17 هزار و 80 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که دو هزار و 390 نفر از آنها بستری شدند و متاسفانه 332 نفر از هموطنانمان در اثر ابتلا به این ویروس جان باختند.

با احتساب آمار امروز  مجموع تعداد مبتلایان و قربانیان در ایران به ترتیب به دو میلیون و 516هزار و 157 نفر و 72هزار و 90 نفر رسید.

اکنون 889 هزار و 95 نفر دُز اول واکسن کرونا و 211 هزار و 822 نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و 100 هزار و 917 دُز رسید.

همچنین به گفته لاری در حال حاضر 198 شهر کشور در وضعیت قرمز، 157 شهر در وضعیت نارنجی، 84 شهر در وضعیت زرد و 9 شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

روند افزایشی کرونا در 25 استان متوقف شد/ شرایط برگزاری مراسم شب‌های احیا

توقف روند افزایشی در 25 استان

علاوه بر این در روزی که گذشت، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از توقف روند افزایشی کرونا در 25 استان کشور خبر داد.

او گفت: خوشبختآنه ثار خوبی در 25 استان کشور را شاهدیم و به وضعیت با ثباتی رسیده؛ گرچه هنوز میزان بیماری کم نیست اما روند افزایش یابنده بیماری متوقف شده که نشانه خوبی است.

وی ادامه داد: همچنین در 15 استان کشور روند نزولی شروع شده و در حدود 10 استان هم تقریبا به اوج بیماری رسیده ایم و انتظار داریم طی همین هفته و هفته آینده از میزان ورودی بیمارستانها کاسته شود و روند نزولی را طی کنند.

رییسی گفت: اما شش استان نیاز است که مراقبتهای بیشتری را انجام دهند و هنوز روند نزولی بیماری را طی نکردند اما به اوج بیماری نزدیک شده اند؛ زمانی که به اوج و قله بیماری می رسیم تقریبا یک هفته بعد در صورت رعایت خوب پروتکلها، سیر افزایش یابنده متوقف می شود. این شش استان شامل تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که به نظر می رسد طی روزهای آینده احتمالا به اوج بیماری می رسند و بعد از آن باید شاهد روند نزولی در این استانها باشیم.

از سوی دیگر حسن روحانی، رئیس جمهور  در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که برگزاری مراسم شب‌های احیا برای مناطق زرد و نارنجی صرفا در اماکن باز فراهم است و مردم در موقع خروج و ورود باید رعایت کنند.

او افزود: «در آمار و ارقام، مراعات مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی 61 درصد است که خطرناک است. وقتی 39 درصد مردم رعایت نمی‌کنند،  معنایش این است که می‌خواهیم بیشتر در این موج باقی بمانیم و دیرتر از آن خارج شویم. ناظرین باید نظارت‌های خود را تشدید کنند تا در پایان هفته شاهد باشیم بسیاری از مناطق قرمز به نارنجی تبدیل شده باشند. »

روند افزایشی کرونا در 25 استان متوقف شد/ شرایط برگزاری مراسم شب‌های احیا

واکسن به کجا رسید؟

علاوه بر اخبار خوبی که از تولیدات واکسن‌های ایرانی به گوش می‌رسد در روزهای گذشته واکسیناسیون افراد بالای 80 سال آغاز شد. در همین رابطه مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت نحوه ثبتنام برای واکسن را برای این گروه از افراد تشریح کرد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با بیان اینکه برای همه افراد بالای 80 سال کشور اطلاع رسانی به موقع صورت خواهد گرفت به این صورت که وزارت بهداشت از طریق پیامک یا تماس تلفنی به اطلاع این افراد خواهند رساند که می‌توانند برای دریافت واکسن کرونا حضور پیدا کنند، گفت: «هیچ نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام واکسن وجود ندارد و برای مواردی که پیامک برای آنها به هر دلیلی ارسال نشد سامانه‌ای راه‌اندازی خواهد شد.»

جهانپور با بیان اینکه موعد تزریق واکسن افراد در اولویت را به صورت دقیق از طریق ارسال پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود اظهار داشت: در مواردی هم اگر پیامکی برای فردی که در اولویت است ارسال نشده، این افراد می‌توانند در زمانی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند وارد سامانه Salamat.gov.ir  شده و نام و کد ملی خود را ثبت کند و بعد از این اقدام ما وضعیت واکسیناسیون فرد را پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم از 20 اردیبهشت ثبت‌نام و فراخوان افراد 70 تا 75 سال را نیز برای واکسیناسیون به آنها اطلاع می دهیم، تاکید کرد که پیامک‌های ما بسیار دقیق هستند. به طوری که در پیامک به فرد اعلام می‌شود که شما در فاز دوم واکسیناسیون قرار گرفتید و به زودی موارد به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.

علاوه بر این محمدرضا شانه ساز،رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «در زمینه تولید واکسن نیز توانسته ایم به موفقیت‌های خوبی برسیم. البته همه آن چیزی که لازم بود برای تأمین واکسن کرونا انجام دادیم و امروز امیدواریم بتوانیم در خرداد 1400 اولین مجموعه میلیونی تولید واکسن را داشته باشیم و می‌توانیم تا پایان سال کار واکسیناسیون عمومی را به سرانجام برسانیم.»

رئیس سازمان غذا و دارو، پیرامون وضعیت تأمین واکسن کرونا در کشور، گفت: در بحث استفاده از واکسن کرونا در دنیا شاهد آپارتاید و تبعیض هستیم و اکثر کشورها نگرانند. ما برای واردات هر آنچه لازم بود انجام دادیم و برنامه ریزی کردیم و مبالغ لازم را واریز کردیم، اما آنچه قرار بود از طریق کوواکس تا 10 فروردین دریافت می‌کردیم می‌بایست 4.5 میلیون دوز باشد که فقط 708 هزار دوز دریافت کرده ایم.

وی با تاکید براینکه تاکنون 2.2 میلیون دوز واکسن وارد کرده ایم که می‌بایست 7 تا 8 میلیون دوز وارد می‌شد که محقق نشده است، افزود: «حدود 49 شرکت بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا اعلام آمادگی کردند که برای 35 شرکت معرفی نامه صادر شد اما تا امروز نتوانسته اند مستندات واردات را اعلام کنند. قرار نیست بابت واکسن کرونا پولی از مردم دریافت شود و واکسن‌های وارداتی در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد.»

دکتر جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم درباره نتایج کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس انستیتو رازی که با همکاری این دانشگاه انجام می‌شود، گفت: این کار 10 اسفند 1399 آغاز شده بود و 133 نفری که در دو دُز باید تزریق عضلانی دریافت می کردند به پایان رسید و بخش استنشاقی واکسن هنوز در حال انجام است. تحلیل فاز اول تا پایان هفته گذشته انجام شد و نتایج تحلیل امروز یا فردا به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد و بر اساس نتایج به دست آمده از فاز اول، کمیته اخلاق سازمان اجازه فاز دوم را خواهد داد و امیدواریم این کار تا پایان هفته انجام شود.

وی افزود: امیدواریم در صورتی که نتایج مورد قبول کمیته اخلاق باشد از هفته بعد فاز دوم را آغاز کنیم. البته فاز دوم از پیش مجوز انجام داشته اما لازم بود نتایج فاز یک برسد تا بتوانند فاز دوم را آغاز کنند. امیدواریم مشکل خاصی نباشد.

کوهپایه زاده ادامه داد: دو گروه 250 نفری که از افراد مورد نظر بر اساس داوطلبان انتخاب می‌شوند و این فاز هم یک ماه و شاید کمی بیشتر زمان ببرد. بر اساس برنامه از پیش تعیبی شده هم فاز اول و دوم حدود 3 تا 4 ماه زمان لازم دارد و فاز سوم هم از ابتدای تیر ماه آغاز خواهد شد که اگر فاز اول و دوم نتایج مناسبی داشته باشد شاید بتوان فاز سوم را بر گستره بیشتری از افراد انجام داد.

روند افزایشی کرونا در 25 استان متوقف شد/ شرایط برگزاری مراسم شب‌های احیا

واکسیناسیون، شرط بازگشایی مدارس

نامشخص بودن تکلیف وضعیت سال تحصیلی جدید برای دانش آموزان و معلمان به دغدغه تبدیل شده است. از طرفی شرایط برای آموزش حضوری محیا نیست و از طرف دیگر آموزش آنلاین هم مشکلات خاص خودش را در پی دارد. در روزی که گذشت محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش  با بیان اینکه یک سال کار در شرایط کرونا به ما آموخت که معلم و مدرسه جایگزینی ندارد، گفت: «خواهشمندم برای دایر شدن مدارس در سال تحصیلی جدید و حضور بی دغدغه دانش آموزان و رفع نگرانی خانواده ها، واکسیناسیون معلمان و کادر مدارس را در اولویت قرار دهید. به اعتبار شاخص های معتبر و قابل سنجش می توانیم داوری کنیم که آموزش و پرورش در دولت تدبیرو امید از پوشش گسترده تر، کیفیت بیشتر، عدالت بیشتر، محرومیت کمتر و دسترسی به فضای ایمن تر جلوتر بوده است و البته هنوز تاموقعیت آرمانی فاصله داریم اما گام بلندی برداشته شد.»

از سوی دیگر نظر به شرایط فعلی، مجلس در نامه‌ای از وزیر آموزش و پرورش درخواست کرد تا امتحانات نهایی امسال به صورت غیرحضوری برگزار شود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این نامه با اشاره به اینکه اعلام آن وزارتخانه مبنی بر برگزاری حضوری امتحانات پایان ترم پایه های نهم و دوازدهم، باعث ایجاد نگرانی برای دانش آموزان و خانواده های مکرم آنان شده است. این درحالی است که موج چهارم شیوع کرونا فراگیر شده، که این مساله قطعا باعث افزایش احتمال ابتلا به کرونا و طبیعتا ایجاد خطر برای دانش آموزان، خانواده ها و کادر اداری آموزشی می گردد.

در ادامه این نامه آمده است که: با توجه به برگزاری کلاس های ترم جاری به صورت مجازی و تجربه موفق امتحانات غیرحضوری در ترم های گذشته، برگزاری امتحانات به صورت غیرحضوری می تواند مدنظر قرار گیرد. قطعا یکی از دغدغه های وزارت آموزش و پرورش در برگزاری حضوری امتحانات، رعایت مبحث مهم عدالت آموزشی است. دانش آموزان و کارشناسان متعددی اظهار می دارند که راه حل های گوناگونی در راستای رعایت عدالت آموزشی و غیرحضوری برگزار شدن امتحانات وجود دارد؛ که به نظر می رسد این نظرات قابل بررسی است. 

 47232

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر