تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

«دنیای‌اقتصاد» کارنامه تجارت در شهریور را بررسی کرد

رکوردشکنی واردات ماهانه

دنیای‌اقتصاد : تحولات تجاری آخر تابستان از رکوردشکنی واردات ماهانه حکایت دارد. آمار جدید گمرک نشان می‌دهد شهریورماه امسال حدود ۶میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار کالا وارد کشور شده که در مقایسه با آمارهای ماهانه واردات که به‌طور رسمی از فروردین‌ماه سال ۹۸ اعلام شده، بی‌سابقه است

Untitled-1

واردات در آخرین‌ماه تابستان رکورد زد. نگاهی به‌آمار واردات در دو سال و نیم اخیر نشان می‌دهد که ارزش واردات در شهریور 1400 به‌بالاترین رقم خود رسیده است. از زمانی‌که آمار واردات به‌صورت رسمی به ‌تفکیک ‌ماه (از فروردین 98 تاکنون) اعلام شده است، این حجم از ارزش واردات بی‌سابقه بوده است. حتی اگر میانگین ماهانه واردات در سال‌های 91 تا 97 را هم بررسی کنیم، چنین رقمی در آمار ماهانه واردات ثبت نشده است. مطابق جدیدترین گزارش گمرک، ارزش واردات در شهریورماه به ‌6میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده که عملا رکوردشکنی واردات ماهانه را نشان می‌دهد.

به‌نظر می‌رسد که سه موضوع در پرواز آمار واردات اثرگذار بوده است؛ «کاهش انتظارات تورمی و شتاب واردکنندگان برای ترخیص کالاها»، «رفع محدودیت‌های ترخیص کالاها از سوی گمرکات» و «اطمینان از منابع ارزی» به‌ثبت رکورد واردات منجر شده است. اخیرا گمرک ایران از سه‌گام برای کاهش ایستایی کالاهای اساسی و ضروری خبر داد. این گام‌ها عبارت بودند از «حمل یکسره و ترخیص فوری»، «ترخیص 90درصدی کالاهایی که کد رهگیری بانک را ندارند» و «قرار گرفتن اقلام اساسی در مسیر سبز ترخیص» که بر اساس آن پیش‌بینی می‌شد در آخرین ‌ماه تابستان شاهد کاهش رسوب کالاهای اساسی در گمرکات و بنادر باشیم. حال با اعلام آمار از سوی رئیس‌کل گمرک ایران، این پیش‌بینی محقق شده و واردات کالا در شهریور‌ماه به‌حدود 6 میلیارد و 600میلیون دلار رسیده است.

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرده بود: «چون دولت در حال تغییر و تحول بود برای واردکنندگان مشخص نبود نگرش دولت جدید در مورد تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی و ضروری چه خواهد بود اما بعد از استقرار دولت سیزدهم و اطمینان به ‌واردکنندگان درباره تامین ارز ترجیحی این اقلام، واردکنندگان از ظرفیت ترخیص‌درصدی کالا استقبال کردند.»  اما به‌نظر می‌رسد که علاوه‌بر اطمینان ارزی، مهم‌ترین عامل در ثبت رکورد واردات، کاهش انتظارات تورمی و رفع ریسک‌های غیراقتصادی است که منجر به ‌سرعت‌گیری واردات و تمایل واردکنندگان در ترخیص کالاها شده و رسوب کالاها در گمرکات را کاهش داده است.

 تجارت در نیمه نخست سال

مهدی میراشرفی، رئیس‌کل گمرک ایران اعلام کرده است که در 6 ماهه نخست امسال 79میلیون و 100هزار تن کالا به‌ارزش 45میلیارد دلار بین ایران و شرکای تجاری مبادله شده است. بر اساس اظهارات وی، بر اساس این آمار شاهد 47‌درصد رشد ارزشی حجم تجارت خارجی نسبت به‌مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم. از این حجم تجارت 60میلیون تن کالا به‌ارزش 21 میلیارد و 800 میلیون دلار از سوی ایران به‌ خارج از کشور صادر شده که نسبت به‌ مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن 30‌درصد و از نظر ارزش 61‌درصد افزایش داشته است.  همچنین 19 میلیون و 100 هزار تن کالا به ‌ارزش 23 میلیارد و 200 میلیون دلار وارد کشور شده که از حیث وزن حدود  15‌درصد و از لحاظ ارزش حدود 37‌درصد رشد داشته است. با توجه به ‌آمار صادرات و واردات تراز تجاری ایران در نیمه نخست امسال منفی یک‌میلیارد و 400 میلیون دلار ارزیابی می‌شود.

میراشرفی مجموع ترانزیت کالا از قلمرو ایران در نیمه نخست امسال را 5 میلیون و 856 هزار تن اعلام کرده که نسبت به ‌مدت مشابه سال قبل 88‌درصد رشد نشان می‌دهد. مهم‌ترین کشورهای مقصد صادرات ایران را به‌ترتیب چین با 14میلیون و 800 هزار تن کالا به‌ارزش 6میلیارد و 500 میلیون دلار، عراق با 13میلیون و 900 هزار تن به‌ارزش 3 میلیارد و 800 میلیون دلار، ترکیه با 7 میلیون و 200 هزار تن به ‌ارزش 2‌میلیارد و 300میلیون دلار، امارات‌متحده عربی با 5میلیون و 800 هزار تن به‌ ارزش 2 میلیارد و 200 میلیون دلار و افغانستان با 2 میلیون و 500 هزار تن به ‌ارزش یک میلیارد دلار عنوان شده است. به گفته میراشرفی، گاز طبیعی مایع شده، متانول، پلی‌اتیلن، محصولات نیمه‌تمام آهنی، شمش آهن، پروپان، اوره، بنزین، میله‌های آهنی و کاتد از مهم‌ترین اقلام صادراتی کشور در مدت مذکور بوده است.

معاون وزیر اقتصاد، عمده‌ترین کشورهای طرف معامله واردات با ایران را امارات‌متحده عربی با 5 میلیون و 900 هزار تن کالا به ‌ارزش 7‌میلیارد و 300 میلیون دلار، چین با یک میلیون و 500 هزار تن به‌ارزش 5میلیارد دلار، ترکیه با 2 میلیون و یکصد هزار تن به ‌ارزش 2 میلیارد و 400 میلیون دلار، سوئیس با یک میلیون تن به ‌ارزش 900 هزار دلار اعلام کرده و گفته است: 10‌قلم اول کالاهای وارداتی کشور در این مدت را تلفن‌همراه، ذرت، سویا، روغن دانه آفتابگردان، کنجاله سویا، گندم، جو، شکر، روغن پالم و روغن خام تشکیل می‌دادند.

او عنوان کرده است که از مجموع 19 میلیون و یکصد هزار تن کالای وارداتی به‌کشور در 6ماهه نخست امسال، 14 میلیون و 300هزار تن آن مربوط به‌25 قلم کالای اساسی به‌ارزش 8 میلیارد و 900 میلیون دلار بوده است که 75‌درصد کل کالاها را تشکیل می‌دهد، کالاهایی که ارز ترجیحی به‌آنها تعلق گرفته 4/ 12میلیون تن به ‌ارزش 7 میلیارد دلار بود که به‌لحاظ وزنی 65‌درصد کل کالاهای ترخیص شده را شامل می‌شود.  به‌گفته وی، بررسی آمار تجارت خارجی کشور در 6ماهه نخست سال‌جاری حاکی از تداوم رشد صادرات و همچنین مدیریت واردات کالا با محوریت تامین کالاهای اساسی مورد‌نیاز جامعه و نهاده‌های تولید است.

  ثبت رکورد در واردات

ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که واردات در ‌ماه آخر تابستان رکورد جدیدی را ثبت کرده و به‌6 میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده است. این موضوع از سوی میراشرفی به‌عنوان ثبت رکورد جدیدی در ترخیص کالا مورد تایید قرار گرفته است. به‌گفته این مقام مسوول، در این ماه، 5میلیون و 300 هزار تن کالاهای ضروری به‌ارزش 6 میلیارد و 600 میلیون دلار ترخیص شده است.

معاون وزیر اقتصاد گفته است: آهنگ رشد سریع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در شهریور امسال که منجر به ‌افزایش قابل‌توجه ترخیص کالاهای اساسی، ماشین‌آلات خط تولید و اقلام واسطه‌ای شده، تراز تجاری کشور را به‌ نفع واردات اقلام ضروری تغییر  داده است.وی اظهار کرده است: نکته قابل‌توجه آن است که سرعت بالایی در ترخیص کالاهای ضروری، ماشین‌آلات و اقلام واسطه‌ای تولید در شهریور‌ماه سال‌جاری از سوی گمرک صورت گرفته است، به‌نحوی‌که میانگین وزنی واردات که در پنج ماهه نخست امسال ماهانه 2میلیون و 700 هزار تن بود در شهریور‌ماه تقریبا 2 برابر شده و به ‌5 میلیون و 300 هزار تن افزایش پیدا کرده و به‌لحاظ ارزش نیز میانگین کالاهای ترخیص شده در پنج ماهه ابتدای سال‌جاری 3‌میلیارد و 300 میلیون دلار بود که در شهریور‌ماه به ‌بیش از 6 میلیارد دلار رسید و این یک رکورد تازه در ترخیص کالا از گمرک محسوب می‌شود و دلیل منفی‌شدن تراز تجاری در شهریور‌ماه نیز همین امر است.  بر اساس این گزارش، واردات در شهریور 99 رقمی معادل 3 میلیارد و 76 میلیون دلار و در شهریور 98 رقمی معادل 3 میلیارد و 546 میلیون دلار بوده است. همچنین ارزش واردات در‌ ماه گذشته 2‌میلیارد و 100میلیون دلار برآورد شده بود که از سکته واردات در میانه تابستان حکایت داشت.  در عین حال، صادرات نیز از 3 میلیارد و 300میلیون دلار در مرداد‌ماه به ‌4‌میلیارد و 200 میلیون دلار در شهریور‌ماه رسیده است. مقایسه آمار نقطه‌به‌نقطه صادرات در  شهریور‌ماه با مدت زمان مشابه سال‌های 99 و 98 نیز حاکی از آن است که در ششمین‌ماه امسال بیشترین ارزش صادراتی نسبت به‌شهریور 99 و 98 ثبت شده است.  در شهریور 99 ارزش صادرات 2‌میلیارد و 691 میلیون دلار و در شهریور 98 نیز 2میلیارد و 846 میلیون دلار بوده است. بر اساس آمارهای آخرین‌ ماه تابستان، تراز تجاری در شهریور‌ماه منفی 2 میلیارد و 400میلیون دلار بوده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان