تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تهران بار
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تهران بار

چرا لاغر نمی‌شویم؟

افراد وقتی به‌طور مرتب ورزش می‌کنند، به خوردن غذای بیشتری هم متمایل می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود که لاغر نشوند؛ بنابراین برای لاغر شدن، ترکیبی از ورزش و رژیم کم‌کالری لازم است.

نادیا زکالوند؛ بدن برای فعالیت‌های خود به کالری نیاز دارد که با مصرف غذا و نوشیدنی آن را دریافت می‌کند. اگر بیش از نیاز بدن به آن کالری برسانیم، دچار اضافه وزن می‌شویم. افراد معمولا با کم کردن مقدار کالری و فعالیت فیزیکی منظم، لاغر می‌شود، اما به دلیل چند اشتباه زیر جلوی کاهش وزن گرفته می‌شود:

1. ورزش بدون رژیم غذایی:

برای کاهش وزن باید از مقدار دریافت کالری کم کرد. هر زمان خوراکی یا غذایی می‌خوریم، فورا به کالری‌های بدن اضافه می‌شود. از طرفی ورزش روش موثری برای سوزاندن کالری‌های بدن است. اما اگر می‌خواهید لاغر شوید، در کنار ورزش باید کالری کمتری به بدن‌تان برسانید.

افراد وقتی به‌طور مرتب ورزش می‌کنند، به خوردن غذای بیشتری هم متمایل می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود که لاغر نشوند؛ بنابراین برای لاغر شدن، ترکیبی از ورزش و رژیم کم‌کالری لازم است.

2. پیروی از رژیم مد روز: رژیم‌های مد روز، رژیم‌های غذایی غیراستاندارد، مانند رژیم اتکینز، اما به شدت محبوب هستند و اغلب نوید کاهش چشمگیر وزن را می‌دهند، اما اکثر آن‌ها فاقد شواهد علمی‌اند و فرد بیشتر از اینکه چربی از دست بدهد، آب و ماهیچه از دست می‌دهد و پس از قطع رژیم غذایی، او دوباره وزن از دست رفته را به‌دست می‌آورد.

3. نداشتن ورزش کافی: ورزش منظم برای کاهش وزن ضروری است. دو نوع ورزش هوازی و بی‌هوازی (قدرتی) وجود دارد. ورزش‌های هوازی برای تامین انرژی به اکسیژن نیاز دارند. اما ورزش‌های بی‌هوازی تمام انرژی خود را از سوزاندن گلوکز ذخیره شده در ماهیچه‌ها دریافت می‌کنند.

ورزش‌های هوازی اثر مستقیم روی کاهش وزن دارند و ورزش‌های بی‌هوازی چربی می‌سوزانند و ماهیچه‌ها می‌سازند؛ بنابراین برای کاهش وزن مناسب باید ترکیبی از این دو نوع ورزش را مرتب انجام دهید.

4. مصرف نوشیدنی‌های شیرین و الکلی: مصرف زیاد نوشیدنی‌های شیرین جلوی کاهش وزن را می‌گیرد. این نوشیدنی‌ها گرسنگی را برطرف نمی‌کنند و نمی‌توانند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند و نقش زیادی در ابتلا به چاقی، دیابت نوع2 و بیماری‌های قلبی دارند. برای کاهش وزن باید مصرف نوشیدنی‌های شیرین را محدود یا حذف کرد. نوشیدنی‌های الکلی هم موجب افزایش وزن می‌شوند.

5. خواب ناکافی: خواب کم و بی‌کیفیت روی کاهش وزن اثر منفی می‌گذارد. بررسی‌ها نشان داده است که کم‌خوابی خطر چاقی و ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد و در توانایی بدن برای تنظیم مقدار گرسنگی اختلال ایجاد می‌کند.

در بررسی 472 فرد چاق، آن دسته از افراد که خواب کافی شبانه داشتند، با پیروی از رژیم غذایی کم‌کالری و ورزش توانستند لاغر شوند، اما آن‌هایی که خواب کافی نداشتند، با وجود ورزش و رژیم غذایی در کاهش وزن موفق نبودند.

بنابر بررسی‌های محققان بنیاد خواب ملی آمریکا، افراد 18 تا 65 سال باید 7 تا 8 ساعت در شب بخوابند.

منبع: خبرآنلاین به نقل از medicalnewstoday
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان