تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

دیپلماتیک: مذاکرات وین به خانه اول بازگشت

دیپلمات های آمریکایی و اروپایی می گویند که روشن نیست شکاف هایی که با مواضع تیم تازه گفتگوگر ایران بوجود آمده را بتوان در یک چارچوب معقول زمانی پر کرد

دیپلماتیک: مذاکرات وین به خانه اول بازگشت

به گزارش خبرآنلاین، لارا روزن خبرنگار سرشناس آمریکایی در یادداشتی در دیپلماتیک نیوز نوشت:دیپلمات های اروپایی می گویند که ایران در پیشنهادهای تازه اش "تقریبا از تمامی توافق هایی که پیش از این به دست آمده بود، پا پس کشیده است." آنها می گویند "روشن نیست چطور می توان این شکاف های تازه را به روشی واقع بینانه پُر کرد."

 دیپلمات های آمریکایی و اروپایی می گویند که روشن نیست شکاف هایی که با مواضع تیم تازه مذاکره کننده ایران بوجود آمده را بتوان در یک چارچوب معقول زمانی پر کرد. دیپلمات های اروپایی می گویند که تغییرات پیشنهادی ایران "تقریبا از تمامی توافق های دشواری که ظرف ماهها کار سخت به دست آمده بود، پا پس می کشد." یک دیپلمات ارشد اروپایی گفت "تقریبا به خانه اول برگشته ایم."

 دیپلمات های ارشد از سه کشور فرانسه، آلمان و انگلستان در بیانیه ای که پس از خاتمه گفتگوها در روز جمعه منتشر شد گفتند که "آنها پس از تحلیل کامل و دقیق تغییرات پیشنهادی ایران در متن توافقاتی که در دورهای پیشین مذاکرات وین به دست آمده بود، سرخورده شده و نگرانند... ایران به مدت پنج ماه، گفتگوها را مختل کرد و برنامه هسته ای اش را به سرعت جلو برد. اکنون هم پیشرفت های دیپلماتیکی را که بدست آمده بود، به عقب برگرداند."

 این دیپلمات ها گفتند که از انریکه مورا، هماهنگ کننده اتحادیه اروپایی خواسته اند که طرف های گفتگو، به زودی دوباره گردهم آیند. نیاز هست که هیئت ها به پایتخت هایشان بازگردند تا اوضاع را بسنجند و راهنمایی بگیرند تا هفته آینده دوباره بازگردند و ببینند آیا این شکاف ها را می توان پر کرد یا نه."

نکته طعنه آمیز اینکه، بدبینی فزاینده درباره امکان زنده کردن برجام همزمان شده با بازاندیشی فوق معمول اخیر در اسراییل درباره معقول بودن مخالفت پیشین علیه توافق هسته ای 2015 که برنامه هسته ای ایران را در سطح پایین تری از غنی سازی نگه می داشت و به آژانس هسته ای هم امکان اجرای رژیم بازرسی محکمی می داد.

 مسئله ای که در گفتگوهای هسته ای به نقطه اختلاف تبدیل شده این است که آمریکا، پس از ترامپ، نمی تواند پیشنهادی معتبر برای گفتگو بر سر توافقی داشته باشد که یک رییس جمهوری دیگر در آمریکا، آن را نقض خواهد کرد. در این میان ایران هم دو دل است که آیا خود را به رفع تحریم هایی راضی کند که ممکن است چندسال دیگر، دوباره برگردد.

تریتا پارسی، تحلیلگر مسائل ایران، امروز جمعه نوشت: "شکاف های سیاسی و ناپایداری در واشنگتن، کار را برای دولت آمریکا بسیار دشوار کرده که بتواند سر حرف خود بماند و توافق های بین المللی را محترم بشمارد و همین مسئله به نوبه خود، قدرت چانه زنی تحریم ها را هم از میان برده است."

یک منبع دیپلماتیک اسراییلی چند روز پیش به بن کاسپیت، ستون نویس المانیتور گفت: "بیشترین شرمندگی آن است که هرگاه تهدید ایران را به آمریکایی ها گوشزد می کنیم، به ما می گویند "شما از جان ما چه می خواهید؟ همین شما بودید که ترامپ را متقاعد کردید که از توافق خارج شود- نتانیاهو این کار را کرد. بعد، ایرانی ها هم شروع به نقض توافق کردند. اگر امروز به اینجا رسیده ایم، تنها علتش همین است."

 داننی سیترنوویچ، تحلیل گر پیشین ایران در اطلاعات ارتش اسراییل استدلال می کند که اسراییل باید رویکرد واقع بینانه تری در برابر ایران در پیش گیرد. وی این هفته به تایمز اسراییل گفت: "می دانم که مهم است قاطع به نظر برسیم و مرتبا بگوییم "ایران بد است، ایران بد است"، اما وقتی مدام درخواست های غیرواقع بینانه را فریاد بزنید، بعنوان طرفی که می تواند عملا بخشی از گفتگوی بین المللی باشد، پذیرفته نخواهید شد."

311311

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان