تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
وردپرس 24
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
وردپرس 24
بست ویکی

روز گذشته توسط سازمان امور مالیاتی کشور

مالیات خودرو‏‏‌های تحت تملک اشخاص مشخص شد

دنیای‌اقتصاد: روز گذشته سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات خودروهای تحت تملک اشخاص را اعلام کرد.

مالکان خودروهایی که ارزش آنها بالای یک‌میلیارد تومان است می‌توانند با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی، از میزان مالیات خودروی سواری خود مطلع شوند. در همین زمینه روز گذشته سازمان امور مالیاتی ضمن اشاره به محاسبه مالیات بر جمع ارزش خودرو‌‌‌های تحت تملک اشخاص و در دسترس قرار گرفتن آن، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این سازمان ‌بر اساس اطلاعات دریافتی از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نسبت به محاسبه مالیات موضوع بند ش تبصره 6 قانون بودجه سال 1400 برای جمع ارزش خودرو‌‌‌های تحت تملک اشخاص اقدام و نتایج حاصل از آن را در درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان منتشر کرده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است که همه مالکان خودرو‌‌‌های با ارزش مجموع بیش از 10‌میلیارد ریال می‌توانند برای مشاهده وضعیت شمول یا عدم‌شمول مالیات و اطلاع از میزان مالیات متعلقه و پرداخت آن، به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی MY. TAX. GOV. IR مراجعه کنند. اطلاعیه سازمان امور مالیاتی همچنین تاکید کرده که مهلت پرداخت این مالیات تا پایان بهمن ماه سال‌جاری (30/ 11/ 1400) تعیین شده و در صورت عدم‌پرداخت مالیات در مهلت مقرر، نسبت به صدور برگه اجرایی اقدام خواهد شد. این اطلاعیه همچنین در مورد اعتراض مالکان خودروها نسبت به مالیات در نظر گرفته شده از سوی سازمان امور مالیاتی تصریح کرده چنانچه اشخاص مشمول با توجه به حوادثی از قبیل سیل، زلزله، آتش‌سوزی و تصادف نسبت به ارزش خودرو یا مالیات متعلقه یا اقدامات اجرایی اعتراض داشته باشند به اعتراض آنها مطابق قانون رسیدگی می‌شود.

همان‌طور که در قانون بودجه 1400 آمده، مالیات‌ستانی از خودروها تنها شامل محصولات لوکس بالای یک‌میلیارد نمی‌شود بلکه مجموع خودروهای یک خانواده نیز اگر بالای یک‌میلیارد تومان قیمت داشته باشد، مالیات آنها توسط سازمان امور مالیاتی محاسبه می‌شود.

شناسایی خودرو در درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی که میزان مالیات آن محاسبه شده، مربوط به قانون بودجه سال 1400 است. در این قانون تاکید شده که کلیه مالکان (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل که در پایان سال 1400 مجموع ارزش آنها بیش از 10‌میلیاردریال باشد مشمول مالیات خودرو خواهند بود. اما طبق لایحه بودجه 1400، این مالیات به‌‌‌گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است که ارزش خودرو تا مبلغ 15‌‌‌میلیارد ریال نسبت به مازاد 10‌‌‌میلیارد ریال به میزان یک‌‌‌درصد، تا مبلغ 30‌‌‌میلیارد ریال نسبت به مازاد 15‌‌‌میلیارد ریال به میزان 2‌‌‌درصد، تا مبلغ 45‌‌‌میلیارد ریال نسبت به مازاد 30‌‌‌میلیارد ریال به میزان سه‌‌‌درصد و نسبت به مازاد 45‌‌‌میلیارد ریال به میزان چهار‌‌‌درصد در نظر گرفته شده است.

پیش از این رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از شناسایی 550‌‌‌هزار خودروی لوکس برای اخذ 5‌‌‌هزار و 600‌‌‌میلیارد تومان مالیات خبر داده بود. داود منظور با حضور در یک برنامه تلویزیونی تاکید کرد که طبق محاسبات انجام شده 550‌‌‌هزار خودروی لوکس مشمول مالیات شدند که جمع مالیات محاسبه شده نیز 5‌‌‌هزار و 600‌‌‌میلیارد تومان است.

اما اخذ مالیات از «خودروهای لوکس»، با احتساب آن در بودجه سال 1401 برای بار سوم است که در لوایح دولت تکرار می‌شود. مالیات‌‌‌‌‌‌‌‌‌ستانی از خودروهای بالای یک‌‌‌میلیارد تومان در لوایح بودجه سال‌های 99 و 1400 پیش‌بینی شده بود، این در شرایطی است که با وجود قید این تبصره در لایحه، دولت دوازدهم اقدامی در این زمینه انجام نداد. به گفته برخی از مسوولان مالیاتی دولت قبل، رصد قیمتی خودروهای لوکس به دلیل نوسانات ارزی و شرایط ناپایدار اقتصادی کشور، بسیار سخت بوده و به همین دلیل اجرای آن به تعویق افتاده است. با این حال اما روز گذشته در شرایطی مالیات‌ستانی از خودروهای لوکس کلید خورد که به اعتقاد برخی از دست‌اندرکاران بازار، این امر می‌تواند بر قیمت محصولات خارجی تاثیرگذار باشد. از آنجا که به نظر می‌رسد با توجه به ثبات قیمت ارز، بازار وارداتی‌ها نیز تا حدودی ثابت مانده، اخذ مالیات می‌تواند بار دیگر قیمت‌ها را در بازار صعودی کند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان