پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
بست ویکی

ایران و فیروز در انتظار بچه‌دار شدن

مدیرکل محیط زیست استان سمنان از موفقیت دو یوزپلنگ نگهداری‌شده در پارک ملی توران در انجام عمل جفت‌گیری خبر داد و گفت: این نخستین بار در جهان است که دو یوز آسیایی در شرایط اسارت به تولید مثل می‌پردازند.

 

این ساعت و این تاریخ را باید به خاطر سپرد شاید این نقطه عطفی برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی باشد، صدها بلکه هزاران قلاده یوزپلنگ آسیایی در کشورهای مختلف از قبیل هند، پاکستان و ایران در طول تاریخ از طرف انسان اهلی شدند، ولی اگر این اتفاق می‌افتاد ،الان وضعیت این گونه‌ها در جهان به لبه پرتگاه انقراض نمی‌رسید.

امیر عبدوس، مدیرکل محیط زیست استان سمنان اعلام کرد: ساعت هفت روز شنبه دوم بهمن با مشاهده علائم فحلی در یوز ماده (ایران) در پای ارتباط دالان عشق یوز نر (فیروز) باز شد.

وی ادامه داد: بر اساس دانسته‌های حاصل از تجربیات تکثیر یوزپلنگ‌های آفریقایی، 72 ساعت زمان معرفی این آشنایی ادامه یافت؛ طی این مدت دوربین‌های تحقیقاتی این مرکز 17 بار در ساعات مختلف شبانه‌روز که اغلب در اول شب و ساعات اولیه صبح هستند، تلاش این دو یوزپلنگ را برای انجام عمل لقاح ثبت کردند.

وی نقش‌آفرینی یوز جوان طبیعت توران را در کمک به عمل جفت‌گیری یوزها موفق دانست و گفت:‌ خبرهای خوبی که منتظرش بودیم، هم در راه است.

گفتنی‌ست ایران، پوزپلنگ ماده سه ساله‌ای بود که اواسط فروردین سال 1399 از پارک پردیسان تهران به پایگاه پشتیبان 700 هکتاری در پارک ملی توران در شهرستان شاهرود استان سمنان منتقل شد.

یوزپلنگ نر با نام فیروز سال 1391 در منطقه توران شناسایی و نامگذاری شده بود و در آن زمان فیروز یوز بالغ بوده و در حدود 2.5 سال سن داشته و اکنون در سال 1400 در حدود 11.5 سال سن دارد که فروردین ماه امسال در پارک ملی توران شاهرود استان سمنان با هماهنگی سازمان حفاظت محیط‌ زیست و معاونت طبیعی سازمان با روش‌های استاندارد جهانی زنده‌گیری شد.

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان