پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24

رونمایی از نام سه شهر جدید اطراف تهران

معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است که در طرح نهضت ملی مسکن باید تقاضای موثر، توسعه زیرساخت‌ها و احداث مسکن توامان انجام شود که برخی افراد می‌خواهند از مرحله آخر شروع کنند ولی ما در شهرهای جدید نگاهمان صرفا خانه‌سازی نیست، بلکه شهرسازی است؛ او خبر داد که سه شهر جدید فردوس، خوارزمی و اعتمادیه در اطراف تهران در مرحله مطالعات قرار دارد.

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، سهمیه شرکت عمران شهرهای جدید از طرح 4 میلیون واحدی نهضت ملی مسکن 700 هزار واحد است که بنا به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تا کنون 100 هزار واحد آغاز شده و تا تیرماه امسال 100 هزار واحد دیگر به مرحله اجرا می‌رسد. از سوی دیگر تعدادی از واحدهای مسکن مهر نیمه‌تمام است که با تامین اعتبارات تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسند.

علیرضا جعفری در این باره گفت: پروژه نهضت ملی مسکن ابعاد مختلفی دارد و نباید فقط نگاهمان این باشد که در زمین‌های در اختیار، کلنگ بزنیم و شروع کنیم بلکه سه نکته را مدنظر قرار دهیم. اولین مساله اینکه بر اساس موقعیت متقاضیان موثر، ظرفیت‌سازی کنیم. مساله دوم این است که بر اساس طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها ظرفیت توسعه شهری را به وجود بیاوریم. در کنار آن طرح‌های زیربنایی و روبنایی را احداث کنیم. این نکته حائز اهمیتی برای من است که فقط دنبال مسکن‌سازی نیستم بلکه دنبال شهرسازی هستم. در واقع باید سکونت مطلوب برای زیست ایجاد کنیم.

وی افزود: پروژه‌های مسکن، مقدماتی دارد که مقدمه اول، مکان‌یابی است. دوم آماده‌سازی زمین، سوم آماده‌سازی زیرساختها و تاسیسات شهری است که باید در آن نقطه این ظرفیت وجود داشته باشد. بعد تازه وارد بحث انتخاب پیمانکار، تهیه طرح، اخذ مجوزها و آغاز عملیات اجرایی می‌شویم. بعضا دوستانی که با مساله مسکن مواجه هستند نگاهشان گام آخر است و صرفا به عملیات اجرایی فکر می‌کنند. ولی همانطور که گفتم رویکرد ما توسعه همه‌جانبه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: کار اساسی که در دولت شروع شده ایجاد بانک اطلاعاتی زمین است. ظرفیتهای واحدپذیری اراضی بر اساس یک الگوی توسعه متوازن باید شکل بگیرد. در کنار آن اخذ مصوبات طرح‌های جامع و تفصیلی برای کاربری زمینها است که یک بحث جدی است. این اقدامات در مجموعه شرکت عمران انجام شده است.

جعفری متذکر شد: شهرهای جدید مسئولیت اجرای 700 هزار واحد از طرح چهار میلیون واحدی نهضت ملی مسکن را بر عهده دارد. تعداد 100 هزار واحد را در ابتدای سال آغاز کردیم و عملیات اجرایی آن پیش می‌رود. 100 هزار واحد دیگر هم تا پایان خردادماه 1401 برنامه‌ریزی می‌کنیم که انشاءالله در تیرماه آغاز کنیم.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه نگاه ما برنامه‌ریزی و ساخت مسکن در کنار نگاه شهرسازانه است علاوه بر ظرفیت سازی در 21 شهر فعال موجود، به دنبال ایجاد 40 شهر و شهرک جدید هستیم. کارهای مکان‌یابی مطالعات، اخذ استعلامات هفت گانه، طرح موضوع در کمیته زیربنایی استان‌ها و شورای برنامه‌ریزی استان در حال پیگری است که امیدوارم در شش ماهه دوم سال شاهد تحقق اهداف باشیم.

جعفری خاطرنشان کرد: در اطراف تهران شهر جدید فردوس، خوارزمی و اعتمادیه در مرحله مطالعات است. جمعیت‌پذیری که در این شهرها در نظر می‌گیریم بر اساس استعدادهای تامین زیرساخت‌ها بخصوص موضوعات مرتبط با وزارت نیرو در حوزه آب است. مساله دیگر به معارضات مربوط می شود که باید تعیین تکلیف شود.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان