جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید
جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید

با صد و سی و چهارمین روز حمله روسیه به اوکراین/ در حال به روز رسانی

ارسال تجهیزات قدرتمند غربی به اوکراین

صد و سی و چهارمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های زیادی را به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

ارسال تجهیزات قدرتمند غربی به اوکراین/انهدام تسلیحات ارسالی آمریکا توسط ارتش روسیه/مقام روس: 20 درصد از خارکیف تحت کنترل روسیه است

بین الملل تابناک: صد و سی و چهارمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های زیادی را به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

هشدار مدودف درباره محاکمه روسیه در لاهه و آغاز جنگ اتمی
1401/04/16 - 15:09

دیمیتری مدودف رئیس‌جمهور سابق، نخست‌وزیر اسبق و معاون فعلی شورای امنیت ملی روسیه به غرب درباره محاکمه این کشور در دادگاه لاهه به اتهام جنایات جنگی هشدار داد.

طبق گزارشی که صفحه ویژه و لحظه به لحظه تحولات اوکراین در روزنامه تلگراف منتشر کرد، دیمیتری مدودف معاون شورای امنیت ملی روسیه هشدار داده که هر گونه محکوم کردن مسکو در دادگاه لاهه ممکن است به جنگ اتمی منجر شود.

رئیس‌جمهور سابق و نخست‌وزیر پیشین روسیه روز چهارشنبه (دیروز) در صفحه تلگرام شخصی خود نوشت: «ایده مجازات کردن کشوری که بزرگ‌ترین زرادخانه اتمی را دارد، به نوبه خودش عجیب و غریب است و به طور بالقوه تهدیدی برای موجودیت بشریت ایجاد می‌کند».

وی که از 2008 تا 2012 رئیس‌جمهور روسیه بود، همچنین اعلام کرد آمریکا خواهان کشاندن روسیه به دادگاه‌های بین‌المللی است در حالی که این کشور هرگز به دلیل جنگ‌هایش تنبیه و مجازات نشده است.

به گفته این مقام ارشد روسیه، جنگ‌های مختلف ایالات متحده آمریکا در اقصی نقاط جهان به مرگ 20 میلیون نفر انجامیده است.

هشدار تند معاون شورای امنیت ملی روسیه درباره محاکمه و تنبیه کردن این کشور در قبال جنگ اوکراین در شرایطی مطرح شده که تنش‌های مسکو با غرب و متحدانش همچنان ادامه دارد.

درخواست وزیر خارجه اوکراین برای تسریع کمک نظامی به کی‌یف
1401/04/16 - 15:08

«دمیترو کولِبا» وزیر خارجه اوکراین از تماس تلفنی با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی و «آنالنا بائربوک» همتای آلمانی خود و گفتگو درباره جنگ با روسیه خبر داد.

کولبا که شامگاه چهارشنبه در صفحه توئیتر خود از برقراری تماس تلفنی با بلینکن و بائربوک نوشت، خواستار تسریع در کمک‌های نظامی غرب به کی‌یف با هدف مقابله با روسیه شد.

وی درباره گفتگو با بلینکن توضیح داد: «من با بلینکن قبل از نشست وزرای گروه 20 صحبت کردم، جایی که در آن ما تجاوز روسیه را در کانون توجه قرار خواهیم داد و از نشر اکاذیب روسیه جلوگیری خواهیم کرد».

وزیر خارجه اوکراین با قدردانی از ارسال تسلیحات آمریکایی به این کشور، ادامه داد: «از کمک‌های نظامی ایالات متحده سپاسگزاریم. ما اقداماتی را برای تسریع در تامین تسلیحات سنگین از سوی ایالات متحده و سایر شرکا هماهنگ کردیم».

کولبا درباره تماس تلفنی خود با بائربوک نیز نوشت: «قبل از نشست وزرای گروه 20 با بائربوک تماس گرفتم. هر دو توافق کردیم که روسیه را تحت فشار قرار دهیم».

وی همچنین افزود: «من بر نیاز فوری به افزایش عرضه توپخانه‌های خودکششی هویتزر آلمانی و موشک‌اندازهای چندگانه به اوکراین تاکید کردم. ما اقدامات بعدی برای رفع انسداد صادرات مواد غذایی اوکراین را نیز هماهنگ کردیم».

مقام روس: 20 درصد از خارکیف تحت کنترل روسیه است
1401/04/16 - 15:02

بعد از مسلط شدن نیروهای روسی بر شهر لیسیچانسک و کامل شدن کنترل این کشور بر استان لوهانسک در شرق اوکراین، اکنون از پیشروی روس‌ها در منطقه «خارکیف» خبر می‌رسد.

«ویتالی گانچف» رئیس اداره نظامی-مدنی منطقه خارکیف - که نوعی حکومت موقت روسی برای این منطقه محسوب می‌شود - گفت حدود 20 درصد از منطقه خارکیف توسط نیروهای روسیه در جریان عملیات ویژه در اوکراین آزاد شده است.

گانچف در مصاحبه با شبکه «ریانووستی»، توضیح داد که در حال حاضر منطقه خارکیف که تحت کنترل اداره موقت نظامی-مدنی است شامل چهار منطقه است: وُلچانسکی (مرکز اداری در شهر ولچانسک)، ایزیومسکی (مرکز اداری در شهر ایزیوم)، کوپیانسکی (مرکز اداری در شهر کوپیانسک) و خارکیف.

وی در ادامه اظهار داشت: «در حال حاضر ارائه رقم دقیق دشوار است، زیرا خط مقدم دائما در حال حرکت است. اما اگر در مورد درصد صحبت کنیم، می‌توانم بگویم که در حال حاضر حدود 20 درصد آزاد شده‌اند».

این مقام روس با بیان اینکه در تمام شهرک‌های آزاد شده منطقه برق و آب وجود دارد، گفت مشکلات تنها در خط تماس وجود دارد، برخی از روستاها همچنان توسط نیروهای مسلح اوکراین گلوله‌باران می‌شوند.

به گفته گانچف، ارتش اوکراین به طور هدفمند به تأسیسات زیرساختی ضربه می‌زند، پست‌های برق که شهرها و شهرک ها را تغذیه می‌کنند دائماً به دلیل گلوله‌باران آسیب می‌بینند، وضعیت تأمین آب نیز همینطور است.

وی اما تاکید کرد که روسیه نیز در حال حل این مشکل است و کمک‌هایی مانند ارسال 167 تن محموله‌های بشردوستانه با هدف آماده‌سازی شبکه‌های برق برای دوره زمستانی به منطقه خارکیف تحویل داد.

ارسال تجهیزات قدرتمند غربی به اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به رغم هشدارهای مسکو، از دریافت تسلیحات قدرتمند ارسالی از غرب خبر داد و گفت: این تسلیحات بطور قابل ملاحظه ای از قدرت تهاجم قوای روسیه می کاهد.

 شبکه خبری سی ان ان با انتشار این خبر افزود: زلنسکی در پی دریافت این تسلیحات گفت که آنها توپخانه هایی دقیق و قدرتمندی هستند.

تارنمای خبری این رسانه تصویری آمریکایی در ادامه نوشت: رئیس‌جمهور اوکراین در سخنان اواخر شب گذشته (چهارشنبه به وقت محلی) خود گفت توپخانه‌های غربی دریافت شده روز چهارشنبه «با قدرت شروع به کار کردند».

بنابراین گزارش زلنسکی درسخنان ویدیویی خود گفت: این تسلیحات دقت لازم را داشته و بطور قابل ملاحظه ای از قدرت تهاجم قوای روسیه می کاهد.

سی ان ان دراین گزارش این تسلیحات را آمریکایی معرفی کرد اما به جزئیات بیشتر این سلاح های دریافتی از سوی کی یف اشاره ای نکرد.

درحالی رئیس جمهوری اوکراین از دریافت تسلیحات و توپخانه ای غربی خبر می دهد که پیشتر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هشدار داده بود که ارسال تسلیحات غرب بخصوص از سوی ناتو به اوکراین بعنوان اهدافی مشروع برای قوای روسیه محسوب شده و روسیه آنها را در داخل خاک اوکراین هدف قرار خواهد داد.

هم اکنون منطقه لوهانسک واقع در شرق اوکراین با عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی در مورخ 12 تیرماه 1401 از شهر «لیسیچانسک»، به کنترل نیروهای روسیه درآمده است، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در مورخ 14 تیرماه و بدنبال سقوط لوهانسک بدست قوای روسیه، به فرماندهان ارتش خود فرمان داد به سمت دونتسک واقع در شرق اوکراین پیش روی کنند.

روسیه: غرب دست از تشدید درگیری در اوکراین بر نمی دارد

یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه اظهار کرد، نشست سران ائتلاف ناتو که در اواخر ژوئن در مادرید برگزار شد نشان داد، غرب قصد ندارد تشدید تنش در اوضاع اوکراین را متوقف کند و به وارد ساختن تسلیحات به این کشور ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آلکسی زایتسف، معاون مدیر واحد اطلاع‌رسانی و مطبوعات وزارت خارجه روسیه گفت: "غرب قصد ندارد سیاست خود را برای تشدید هر چه بیشتر تنش در اوضاع اوکراین کنار بگذارد. این را نشست سران ناتو در 28 تا 29 ژوئن که منجر به اتخاذ تصمیم برای تقویت بسته حمایتی برای کی‌یف شد نشان داد."

این مقام روس افزود: تسلیحات در مقیاس بزرگ همچنان به اوکراین ارسال می‌شوند و متحدان اروپایی مطالبات میلیتاریستی مقامات اوکراینی را تشویق می‌کنند.

زایتسف بیان داشت، سوئد و فنلاند با اجازه به خودشان به این که به یک بازی ژئوپلتیکی علیه روسیه کشیده شوند، با پاسخ مسکو مواجه خواهند شد.

او تاکید کرد که امضای پروتکل پیوستن به این ائتلاف از سوی هلسینکی و استکهلم "گام دیگری در راستای تشدید تنشهای نظامی و ژئوپلتیکی در اروپا" است. وی افزود، آنها باید درک کنند که پیوستنشان به ناتو باعث بدتر ساختن وضعیت در حوزه شمالگان و بالتیک خواهد شد.

زایتسف ادامه داد، در این زمینه "امکانهای مربوط به همکاری صلح‌آمیز که هم اکنون در این بخش جهان با تقاضای فراوان روبرو است، به میزان چشمگیری تحلیل خواهند رفت".

او تاکید کرد: مایه تاسف است که دو کشور مستقل که صدای آنها همیشه قابل توجه بوده و سهم قابل توجهی در شکل گیری مهمترین عناصر امنیت نظامی پس از جنگ سرد داشته‌اند، توافق کردند که در محدوده خط مقدم ناتو سهیم باشند و در حقیقت به خودشان اجازه دهند وارد بازی ژئوپلتیکی کس دیگری علیه روسیه شوند

او ادامه داد: ناتو، هلسینکی و استکهلم باید از عواقب آن آگاه باشند: هر اقدامی که در این کشورها برای تهدید امنیت کشور ما اتخاذ شود، ناگزیر با پاسخ مواجه خواهد شد.

معاون مدیر اطلاع‌رسانی و مطبوعات وزارت امور خارجه روسیه در عین حال امروز تصریح کرد، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در مراسم افتتاحیه سفارت جمهوری خلق دونتسک در مسکو در تاریخ 12 ژوئیه شرکت خواهد کرد.

این مقام افزود که نمایندگان رهبری روسیه، کلیسای ارتدکس روسیه، مجموعه دیپلماتیک آن و محافل اجتماعی و سیاسی این کشور نیز برای شرکت در این مراسم دعوت شده‌اند.

انهدام تسلیحات ارسالی آمریکا توسط ارتش روسیه

ارتش روسیه دو واحد سامانه راکت انداز آمریکایی موسوم به (MLRS) واقع در خاک اوکراین را منهدم کرد، این درحالی است که ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین ساعاتی پیش از دریافت تسلیحات دقیق و قدرتمند غربی خبر داده بود.

 شبکه خبری راشاتودی با انتشار این خبر افزود: وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو واحد سامانه راکت انداز موشکی چندگانه آمریکایی موسوم به «سامانه موشکی راکت انداز با تحرک بالا» (HIMARS) در منطقه دونباس واقع در شرق اوکراین را هدف و منهدم کرد.

 

 
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان