مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
جراحی زیبایی

دفتر بسیاری ناشران در خانه‌های مسکونی واقع شده و مجوز تجاری ندارند

۹۰ درصد ناشران باید تعطیل کنند؟!

خانه‌های مسکونی که به‌نظر سال‌هاست محل استقرار بسیاری از ناشران هستند، در سال‌های اخیر به دلیل برخی ناهماهنگی‌های قانونی موجب شده‌اند تا کار بعضی از ناشران پس از ۳۰سال به پلمب بکشد و تیرِ شروعِ کارِ برخی دیگر نیز در همان آغاز راه به سنگ بخورد تا جایی که به قولی بدین ترتیب: «۹۰ درصد ناشران باید تعطیل کنند!»

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، «با دریافت مجوز انتشارات از وزارت ارشاد آیا می‌توان در محل مسکونی فعالیت کرد؟»؛ پرسشی که به‌نظر می‌رسید به‌تازگی پاسخ خود را یافته بود اما برخی گلایه‌ها حاکی از این است که هنوز هم انگار پاسخ مشخصی نمی‌توان به آن داد؛ یا دست کم برخی چون و چراها موجب اقداماتی می‌شود که گلایه و بعضاً بی‌انگیزگی اهالی نشر را به همراه دارد.

چند روز پیش بود که مدیر انتشارات مارلیک خطاب به معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: «در شرایطی که خبر قانون تاسیس کتاب‌فروشی در مکان مسکونی در یک قدمی اجرا از سوی آن مقام محترم اعلام گردید، 12 مرداد 1401 از سوی شهرداری منطقه 8 تهران اقدام به پلمب انتشارات مارلیک با 30 سال سابقه نمودند، خواهشمند است رسیدگی فرمایید.»

اعلام آمادگی وزارت ارشاد برای همکاری در انتقال پیکر مرحوم ابتهاج به ایران
هوشنگ ابتهاج با کدام چهره‌های سرشناس نسبت داشت؟ ؛ از پروفسور سمیعی تا شاعر «باز باران با ترانه...»
حسین محسنی، مدیر این نشر گفت: ماجرا از این قرار است که نزدیک 30 سال است که فعالیت می‌کنیم و در طی این سال‌ها هرگز در مکانی اداری سکونت نداشتیم و از ملک مسکونی استفاده کرده‌ایم و مشکلی هم نداشتیم. با نقل مکان از انقلاب به نارمک، در یک ساختمان 16واحدی، چهار واحد را خریداری کردیم که یک واحد آن را به یک آموزشگاه نقاشی و واحد دیگر را به یک دفتر قضایی دادیم که مراجعان زیادی هم دارند و دو واحد را هم به انتشارات مارلیک اختصاص دادیم. هفته پیش این دو واحد را پلمب کردند.

او که پیش‌تر در نامه‌ای گلایه و درخواست خود در این زمینه را به شهردار منطقۀ 8 مطرح کرده، در توضیح بیشتر درخصوص پیگیری‌های خود افزود: روز سه‌شنبه (18مردادماه 1401) با شهردار ناحیه و مسئول اجرای احکام منطقۀ 8 صحبت کردم. آن‌ها میان همۀ قوانین روی این مسئله دست گذاشتند که محل تاسیس دفاتر باید واحدهای مسکونی مستقل باشد؛ یعنی همۀ 16 واحد باید مربوط به من باشد که بتوانم به عنوان ناشر در دو واحد از آن‌ها فعالیت کنم. یا خانۀ ویلایی بگیرم که مستقل باشد. در صورتی که در حال حاضر، از میان محل استقرار 20 هزار ناشر به‌ندرت و به صورت انگشت‌شمار به صورت مستقل و به این حالت است که می‌گویند.

محسنی با بیان اینکه انتشارات مارلیک تاکنون مزاحمتی برای کسی در ساختمان ایجاد نکرده است گفت به این شکل، پا روی گلوی ما گذاشته‌اند و دیگر انگیزه‌ای برای ما نمی‌ماند. این در حالی است که معاونت امور فرهنگی شهرداری هزینه‌ زیادی برای حوزۀ کتاب و کتابخوانی انجام می‌دهد تا از آن‌ حمایت کند اما درخصوص ناشری که 30سال است فعالیت می‌کند، اقدامی این چنینی انجام می‌دهند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
جراحی بینی
پیشخوان
تبلیغات متنی