مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
جراحی زیبایی

آیا کهیر می تواند نشانه بیماری تیروئید باشد؟

کهیر معمولا نوعی واکنش آلرژیک به حساب می آید اما عوامل دیگری نیز می تواند باعث بروز آن شود

آیا کهیر می تواند نشانه بیماری تیروئید باشد؟
انجمن آکادمی پوست آمریکا، کهیر را به‌عنوان یک بیماری پوستی توصیف می‌کند که به صورت برآمدگی‌های قرمز با خارش، جوش یا بثورات ظاهر می‌شود. کهیر می‌تواند در هر جایی از صورت و بدن ظاهر شود و اغلب دردناک و تحریک کننده است.


 بیشتر موارد کهیر در عرض چند هفته کاهش می‌یابد و نتایج مطالعه سال 2018 آکادمی آلرژی و ایمونولوژی بالینی اروپا (EAACI) بیان می‌کند که شیوع کهیر در طول زندگی افراد به میزان 20 درصد در سراسر جهان گزارش شده است.

طبق گفته کلینیک مایو ایالات‌متحده، کهیرها اگر بیش از 6 هفته در بدن باقی بمانند، کهیر مزمن تلقی می‌شوند. خوشبختانه، طبق نتایج مطالعه‌ سال 2017 در تحقیقات آلرژی، آسم و ایمنی‌شناسی، این موارد بسیار کمتر و حدود 0.5 تا 5 درصد است.


اگرچه کهیر اغلب ممکن است به‌عنوان یک واکنش آلرژیک ظاهر شود اما علل ایجاد کهیر مزمن اغلب ناشناخته باقی مانده است. بیماری‌های خودایمنی مانند بیماری تیروئید می‌توانند به‌طور تصادفی باعث حملات کهیر مزمن شوند که برای ماه‌ها یا سال‌ها بدون هیچ گونه الگوی قابل انتسابی باقی می‌مانند.

بیشتربخوانید:

کم کاری تیروئید و رابطه آن با افسردگی و اضطراب

علائم کم کاری تیروئیدبا توجه به اظهارات کالج پوستی آمریکایی استئوپاتی، حدود 95 درصد از موارد کهیر مزمن هیچ علت قابل تشخیصی ندارند اما یک بررسی در سال 2017 که توسط آکادمی آلرژی و ایمونولوژی بالینی اروپا منتشر شد، ارتباط قوی بین کهیر مزمن و بیماری تیروئید، به ویژه نوع کم کاری تیروئید، هاشیموتو را نشان داد. همین بررسی ارتباط بین کهیر مزمن و بیماری گریوز، بیماری پرکاری تیروئید را نیز مشخص کرد. با این حال، کهیرهای مزمن بیشتر در هاشیموتو ظاهر می‌شوند.

نتایج بررسی در سال 2020 که در مجله سازمان جهانی آلرژی منتشر شد، اشاره می‌کند که کهیر مزمن و بیماری تیروئید، به ویژه با هاشیموتو در چندین عامل مشترک هستند. در هر دو مورد، سطوح بالای پروتئین تقویت‌کننده سیستم ایمنی اینترلوکین-6 (IL-6) و سلول‌های Th17 همراه با سطوح پایین سلول‌های تی سرکوب‌کننده سیستم ایمنی، مسئول فعال‌سازی علائم هر دو بیماری به نظر می‌رسند و هر دو این موارد وجود آنتی‌بادی‌های ضد تیروئید را نشان می‌دهند که به تیروئید حمله می‌کنند.

چه کهیر مزمن با بیماری تیروئید مرتبط باشد و چه تشخیص داده نشده باشد، کلینیک مایو مصرف آنتی‌هیستامین‌ها و مسدودکننده‌های هیستامین بدون نسخه را برای کمک به تسکین ناراحتی توصیه می‌کند. کورتیکواستروئیدهای ضد التهابی تجویز شده توسط پزشک یا آنتی‌بادی‌های مونوکلونال می‌توانند به کاهش شدت علائم کمک کنند همچنین خواب کافی، اجتناب از غذاهای محرک، خونسردی و مدیریت استرس ممکن است در کاهش شدت یا تکرار علائم کمک‌کننده باشند.

 بیشتر بخوانید:

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
جراحی بینی
پیشخوان
تبلیغات متنی