کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت
کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت

قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱

زندانی شدن اغلب مردان به علت عدم توانایی پرداخت مهریه‌های سنگین، از جمله مشکلات مهمی بوده که قوه قضاییه طی سال‌های اخیر با آن مواجه شده و راه‌حل‌های متعددی نیز جهت حل آن ارائه کرده‌ است.

زندانی شدن اغلب مردان به علت عدم توانایی پرداخت مهریه‌های سنگین، از جمله مشکلات مهمی بوده که قوه قضاییه طی سال‌های اخیر با آن مواجه شده و راه‌حل‌های متعددی نیز جهت حل آن ارائه کرده‌ است. اجرا و برقراری مالیات بر مهریه، جدیدترین و آخرین راه‌حلی بود که توسط مسئولین مطرح‌ شده و مطابق این طرح در قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱ اگر میزان مهریه مشخص‌ شده از مقدار تعیین‌ شده در قانون بیشتر باشد، زوجین موظف هستند تا درصدی از آن را با عنوان مالیات به دولت پرداخت نمایند.

این درصد گاهی اوقات بسیار سنگین بوده و زوجین ممکن است از عهده پرداخت آن برنیایند. در چنین شرایطی می‌توانید از بهترین وکیل طلاق در تهران کمک و راهنمایی بگیرید تا مراحل قانونی را به شکل بهتری انجام دهید. همچنین اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه نیز همراه ما بمانید.

مهریه 1401

مالیات مهریه قبل از تصویب قانون

دقت داشته باشید در حال‌ حاضر تا زمانی‌ که قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱ در مجلس تصویب نشود و سپس دستور اجرای آن نیاید، هیچ‌ گونه مالیاتی به مهریه تعلق نخواهد گرفت.

البته این قانون تا زمانی جاری بوده که زن جهت دریافت مهریه، خرید یا فروش سکه‌های مهریه خود اقدام نکرده و یا این‌ که سند نقل‌ و انتقال مهریه غیر پولی را امضا نکرده باشد. زیرا معاملات سکه، خودرو و نقل‌ و انتقال ملک به‌ ترتیب مشمول مالیات سکه، خودرو و نقل‌ و انتقال ملک می‌گردند.

مالیات مهریه بعد از تصویب قانون

طرح جدید مالیات مهریه، در مجلس در حال بررسی بوده و تاکنون تحولات و تغییرات گسترده‌ای شامل آن شده‌ است. مطابق قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱، زوجینی که اقدام به توافق بر میزان مشخصی از مهریه نمایند، فقط در صورتی قادر به دریافت سند ازدواج هستند که درصد مشخصی از آن مهریه تعیین‌ شده را به‌ عنوان مالیات ثبت مهریه، به حساب دولت واریز کنند.

توجه داشته باشید در غیر این صورت امکان رونوشت یا دریافت سند ازدواج وجود ندارد و تبعات منفی این امر هم مانند عدم امکان طرح دعاوی در دادگاه خانواده و عدم امکان دریافت مهریه، متوجه زوجین می‌شود.

قانون مالیات مهریه سال ۱۴۰۱

با توجه به این‌ که دعاوی مهریه طی سال‌های اخیر موجب به وجود آمدن مشکلات زیادی بر سر راه زنان و مردان شده، در کنار قوانینی همچون قانون جدید اجرای مهریه، از سال 1399 نمایندگان مجلس سعی بر این دارند که قانون جدید مالیات مهریه را تصویب نمایند تا به مشکلات مزبور خاتمه دهند.

از این‌ رو در قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱ شاهد آن هستیم که از یک طرف روند دادرسی مهریه نسبت‌ به سال‌های گذشته بسیار کوتاه‌تر شده و زنان می‌توانند با مراجعه کردن به اجرای احکام دادگستری، به‌ راحتی مهریه خود را دریافت نمایند. در صورتی‌ که میزان مهریه از سقف تعیین‌ شده بیشتر باشد، زن و شوهر باید درصد مشخصی از آن را تحت عنوان مالیات ثبت مهریه به دولت بپردازند و اگر این کار را انجام ندهند، با مشکلات احتمالی مواجه خواهند شد.

قانون مالیات مهریه

میزان و طریقه محاسبه کردن مالیات مهریه

اگر چه قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱ هنوز به‌ طور قطعی تصویب نشده و همچنین به مرحله اجرا نرسیده اما در صورت اجرای آن، اصلاح قانون و نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و مهریه نیز به‌ صورت رسمی آغاز خواهد شد. زوجینی که مهریه را تا سقف 14 سکه تعیین می‌کنند، از پرداخت مالیات ثبت مهریه معاف خواهند بود.

از 15 تا 100 سکه باید حدود 1 یا 0/1 درصد مهریه توافق‌ شده، مالیات بپردازید‌. این میزان برای مهریه‌های 101 تا 200 سکه، حدود 2 درصد و برای مهریه‌های بیش‌ از 200 سکه 15 درصد مالیات در نظر گرفته شده‌ است. بعد از مشخص شدن اندازه مالیات ثبت مهریه، طبق قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱ می‌توانید با استفاده از فرمول ( مالیات مهریه = ۱۰۰ ÷ ارزش تمام سکه‌ها × نرخ مالیات ) میزان مالیاتی که به هر مقدار مهریه تعلق می‌گیرد را محاسبه نمایید.

آقای منتظری رییس کانون سردفتر طلاق و ازدواج، این قانون جدید مالیات را یک امر نادرست می‌داند زیرا وی معتقد است که با اجرا کردن این قانون، خیلی از افراد به فکر دور زدن یا فرار از مالیات می‌افتند و ممکن است با مشکلات جدی مواجه شوند. همچنین به گفته ایشان گرفتن حق ثبت مهریه‌های 14 به بالا، می‌تواند تبعات منفی برای پسران و دخترانی که در آستانه ازدواج هستند، به همراه داشته باشد و در صورتی که آگاه سازی نسبت به این موضوع انجام نشود، قطعا عواقب منفی به دنبال خواهد داشت.

فرصت مرد برای پرداخت مهریه

بعد از آشنا شدن با قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱ شاید این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که مرد برای پرداخت کردن مهریه همسر خود چقدر زمان دارد؟ از این‌ رو لازم است بدانید طبق قوانین موجود اگر زمانی زن مهریه خود را به اجرا بگذارد، دادگاه برای مرد اجراییه‌ای ارسال می‌کند و مرد تا یک ماه بعد از صدور آن فرصت دارد که مهریه زن را تا ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن را پرداخت نماید.

در صورتی‌ که مرد توان پرداخت مبلغ موردنظر را نداشته باشد، باید حتما در زمان مشخص‌ شده دادخواست اعسار خود را به دادگاه بفرستد در غیر این صورت زوجه می‌تواند درخواست حکم جلب کند. بعد از پذیرش اعسار مرد توسط دادگاه، مهریه باید به صورت قسطی پرداخت شود.

زمانی‌ که پرداخت مهریه به شکل قسطی باشد، مرد مؤظف به پرداخت اقساط به‌ صورت مرتب بوده و اگر اقساط خود را به‌ موقع پرداخت نکند، زوجه می‌تواند از طرف دادگاه درخواست حکم جلب نمایید. دقت داشته باشید اگر مرد از پرداخت کردن مهریه به همسر خود اجتناب نماید و دارایی‌های او نیز کفایت مهریه زوجه را ندهد‌ طبق دستور مقام قضایی، حکم جلب مرد صادر خواهد شد.

قانون جدید مالیات مهریه 1401

مراحل اجرا گذاشتن و دریافت مهریه

برخلاف تصور اکثر عموم، گرفتن مهریه بدون درخواست طلاق هم امکان‌ پذیر بوده و زوجه می‌تواند به‌ محض شروع اولین رابطه زناشویی، مهریه خود را بگیرد. در صورتی‌ که همسر از پرداخت مهریه خودداری کند، زوج می‌تواند به مراجع قانونی مراجعه کند و اقدامات لازم را از این طریق انجام دهد.

اگر قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱ اجرا و تصویب شده باشد، زوجین موظف هستند درصدی که در قبل ذکر شد را به‌ عنوان مالیات به حساب دولت واریز نمایند. برای این کار زن باید اول از همه به دفتر عقدی که ازدواج‌شان به‌ طور رسمی در آن‌ جا ثبت‌ شده مراجعه نماید و درخواست خود را جهت صدور اجراییه به مقدار مهریه ارائه نمایند.

بعد از آن لازم است به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کند و همسر خود را به‌ طور قانونی ممنوع‌ الخروج کند. اقدام بعدی جهت دریافت مهریه، درخواست توفیق اموال همسر است. البته اگر اموالی به نام همسر ثبت‌ نشده باشد، می‌تواند از مراجع ذیصلاح نظیر بانک میزان اموال او را استعلام بگیرد.

کلام آخر

همان‌ طور که تا این بخش از مقاله متوجه شدید، قانون جدید مالیات مهریه سال ۱۴۰۱ صرفاً یک راه‌ حل مناسب جهت کاهش مهریه‌های سنگین بوده و به مهریه‌هایی با تعداد سکه کم، هیچ‌ گونه مالیاتی تعلق نمی‌گیرد و یا این‌ که میزان مالیات تعلق‌ گرفته بسیار ناچیز خواهد بود. به همین دلیل اگر زمانی قصد طلاق یا دریافت مهریه را داشتید، بهتر است برای طی کردن مراحل اصولی در دادگاه، بهترین وکیل زن در تهران که تجربه کافی در کار خود دارد را انتخاب نمایید.

منبع: سایت وکیل از ما

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان
تبلیغات متنی