کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت
کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت

وضعیت کرونا در ایران در هفته ۱۵۱ پاندمی قرن / ۳ استان رکورددار بیشترین مرگ

ایسنا نوشت: وزارت بهداشت در گزارشی بررسی دو هفتگی وضعیت موارد مثبت، بستری و مرگ ناشی از پاندمی کووید ۱۹ در ایران و جهان را منتشر کرده است که بر اساس آن در کشورمان در هفته ۱۵۱ بیماری منتهی به ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، ۳۶۸ نفر بستری و ۱۷ تن نیز جان خود را از دست داده‌اند.

کرونا که از اواخر بهمن ماه 1398 شیوع پیدا کرد و مهمان ناخوانده کشورهای جهان شد، همچنان نیز در گوشه گوشه جهان به حیاتش ادامه می‌دهد و هر روز در هر گوشه‌ای از دنیا سویه‌ای جدید از وجودش را نمایان کرده و فراز و فرودهایی را ایجاد می‌کند. هرچند که با گذر از سویه‌های کشنده کرونا مانند دلتا، بتا و...، سویه‌ای به نام اُمیکرون متولد شد که شدت بیماری‌زایی و کشندگی‌اش مانند سویه‌های قبلی نبود، اما به گفته متخصصان سلامت، سرایت‌پذیری‌اش بسیار بیش از چیزی بود که در واریانت‌های ووهان، دلتا و... دیده بودیم. اُمیکرون به تدریج در سراسر دنیا گسترده و غالب شد و به تدریج زیرسویه‌های متعددی را ایجاد کرد که هرچه پیش می‌رفت، سرایت‌پذیری‌شان را افزایش می‌دادند؛ زیرسویه‌های BA2، BA5، BQ1، XBB و ... همه و همه از خانواده اُمیکرون بودند که حالا در کشورهای مختلف جهان، نام کرونا را زنده نگه داشته و هرچند که علائمی خفیف‌تر از سویه‌های قبلی دارند، اما به دلیل سرایت‌پذیری و قدرت انتقال‌ بالایشان همچنان مبتلایان بسیاری را به سیستم‌های بهداشتی و درمانی کشورها تحمیل می‌کنند.

وضعیت کرونا در ایران در هفته 151 پاندمی قرن / 3 استان رکورددار بیشترین مرگ

در ایران نیز بعد از گذر از دوره سخت دلتا کرونا با مرگ‌های 700 تایی، در موج پنجم کووید 19 در کشور و بعد از عبور از کرونای اُمیکرون که عمدتا کودکان را درگیر می‌کرد، ‌ اپیدمی به تدریج در کشور تا حدودی رام و اوضاع بیمارستان‌ها آرام شد؛ به طوری که تعداد مبتلایان روزانه به رقم‌های دو رقمی نزول کرد و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا نیز تک‌رقمی شد و حتی در برخی روزها مرگ‌ومیر صفر را تجربه کردیم، اما بعد از چند ماه آرامش کرونایی در کشور، مجددا کرونا روند افزایشی خود را با زیرسویه‌های جدید اُمیکرون آغاز کرده است؛ روندی که هرچند کُند به نظر می‌رسد، اما باید نسبت به آن حساس بود و همچنان پروتکل‌های ضدکرونایی را رعایت کرد تا ویروس تاج‌دار غافل‌گیرمان نکند. اکنون خیز جدیدی از کرونا با زیرسویه‌های جدید اُمیکرون آغاز شده است؛ زیرسویه‌هایی مانند BQ1، XBB و ... که به گفته کارشناسان حوزه سلامت، قدرت سرایتی بیش از سویه‌های پیشین دارند و به سرعت قابل انتقالند. همین موضوع نیز وزارت بهداشتی‌ها را بر آن داشت که اکیدا به مردم توصیه کنند تا رعایت پروتکل‌های ضدکرونایی به‌ویژه استفاده از ماسک را در محیط‌های شلوغ و سربسته جدی بگیرند تا از شر زیرسویه‌های جدید کرونا در امان باشند.

در حال حاضر نیز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، بررسی دو هفتگی وضعیت پاندمی کووید 19 در ایران و جهان را منتشر کرده است.

بر این اساس بررسی دو هفتگی وضعیت پاندمی کرونا در ایران در هفته 151 بیماری در کشور، منتهی به 19 دی ماه 1401، تعداد موارد مثبت بستری و مرگ در استان‌های کشور را نشان داده شده است. جمع تجمیعی تعداد بستری‌های کرونایی در هفته 151 بیماری در کشور 368 نفر بوده است و مجموعا در این هفته 17 نفر فوتی ناشی از کرونا گزراش شده است. این در حالی است که در هفته پیشین از آن، یعنی هفته 150 بیماری، 235 مورد بستری و 18 مورد فوت گزارش شده است.

همچنین مجموع تعداد موارد سرپایی در استان‌های کشور در هفته 151 پاندمی منتهی به 19 دی 1401، 383 نفر بوده است. این تعداد در هفته 150 پاندمی منتهی به 12 دی ماه 1401، مجموع تعداد موارد سرپایی 138 نفر بوده است.

در عین حال طبق اعلام وزارت بهداشت، میزان بستری در 100 هزار نفر و میزان مرگ در یک میلیون نفر در استان‌های کشور، در هفته 151 پاندمی که به 19 دی ماه 1401، منتهی بوده است، در نمودارهای زیر قابل مشاهده است.

بر اساس این نمودارها به ترتیب سه استان سمنان، کرمان و خراسان جنوبی در هفته 151 پاندمی بیشترین میزان بستری در 100 هزار نفر را داشته‌اند. همچنین در این هفته سه استان زنجان، مازندران و یزد بیشترین میزان مرگ در یک میلیون نفر را گزارش کرده‌اند.

نمودار زیر به صورت مقایسه‌ای تعداد موارد بستری و مرگ قطعی کووید 19 را از هفته اول بهمن ماه 1400 تا پایان هفته سوم دی ماه 1401 در کشور را نشان می‌دهد و در عین حال بخش پایین نمودار تعداد موارد بستری و مرگ قطعی کووید 19 را از ابتدای پاندمی کرونا تا پایان هفته سوم دی ماه 1401 در کشور نشان می‌دهد.

در نمودار زیر نیز به صورت مقایسه‌ای تعداد موارد بستری و مرگ قطعی کووید 19 را از هفته اول بهمن ماه 1400 تا پایان هفته سوم دی ماه 1401 در تهران قابل مشاهده بوده و در عین حال بخش پایین نمودار تعداد موارد بستری و مرگ قطعی کووید 19 را از ابتدای پاندمی کرونا تا پایان هفته سوم دی ماه 1401 در تهران نشان می‌دهد.

در عین حال در نمودار زیر نیز می‌توانید مقایسه درصد پوشش واکسیناسیون کووید19 در دز اولیه و یادآور را در ایران و برخی کشورها تا 16 ژانویه 2023 مشاهده کنید. بر اساس این نمودار در ایران تا 16 ژانویه 2023، 123.63 میلیون واکسن دز اول و 31.15 میلیون دزهای یادآور واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند که مجموعا تا این تاریخ در ایران 154.77 میلیون دز واکسن کرونا تزریق شده است.

بیشتر بخوانید:

271 35

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان
تبلیغات متنی