تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

سه سناریو از وضعیت انرژی در سال ۲۰۲۳/ معادلات جهان انرژی تغییر می‌کند

سهم انرژی‌های تجدید پذیر از بازار انرژی جهان تا سه دهه آینده دستخوش افزایش خواهد شد.

سه سناریو از وضعیت انرژی در سال 2023/ معادلات جهان انرژی تغییر می‌کند

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین به نقل از نشریه جهان انرژی ، نسخه 2023 چشم‌انداز انرژی بی‌پی با تغییراتی نسبت به نسخه‌های سال‌های گذشته،در قالب سه سناریو وضعیت آینده انرژی دنیا را در بخش‌های نفت، گاز و تجدیدپذیرها ارزیابی

کند. بی‌پی در نسخه جدید، تأثیرات تهاجم روسیه علیه اوکراین و تورم جهانی را بر وضعیت آینده انرژی دنیا در نظر گرفته است. سه سناریوی موردمطالعه بی‌پی، سناریوهای پرشتاب، خالص صفر و تکانه جدید هستند که سومی عنوان جدیدی است که مسیری را که سیستم انرژی جهانی در حال حاضر در قالب آن حرکت می‌کند، بازنمایی می‌نماید. در نسخه 2023 سهم تجدیدپذیرها در سه سناریو تا سال 2050 بررسی شده است. سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در انرژی اولیه جهانی از حدود 10 درصد در سال 2019 به بین 35 تا 65 درصد تا سال 2050 افزایش می‌یابد که ناشی از بهبود رقابت‌پذیری هزینه انرژی‌های تجدیدپذیر، همراه با رواج فزاینده سیاست‌هایی است که انرژی کم کربن را تشویق می‌کنند.

بر این اساس در نسخه خالص صفر، سهم تجدیدپذیرها از حدود 10 درصد در سال 2019 به حدود 65 درصد در سال 2050 می‌رسد که مقایسه آن با دو سناریوی دیگر نشان می‌دهد که برای حصول به آن باید سیاست‌های گستردهتری نسبت به برنامه‌ریزی‌های موجود مدنظر دولت‌ها قرار گیرد.طی سال‌های گذشته، استفاده از انرژی بادی و خورشیدی به سرعت در حال گسترش بوده‌اند، اما دستیابی به چشم‌اندازهای ارائه شده به شتاب بالایی در تأمین مالی و ایجاد ظرفیت‌های جدید نیاز دارد. مطابق ارزیابی بی‌پی، ظرفیت نصب‌شده بادی و خورشیدی در سناریوهای پر شتاب و صفر خالص حدود 15 برابر وضعیت فعلی و در سناریوی تکانه جدید 9 برابر وضعیت فعلی افزایش می‌یابد.

بیشتر این ظرفیت برای تأمین برق مصرف‌کننده نهایی نصب خواهد شد و حدود یک چهارم تا یک‌سوم ظرفیت تا سال 2050 در دو سناریوی پرشتاب و خالص صفر برای تولید هیدروژن سبز استفاده می‌شود. متوسط نرخ افزایش ظرفیت نصب شده در دو سناریوی پر شتاب و خالص صفر تا سال 2035 بین 450 تا 600 گیگاوات در سال ارزیابی شده که حدود 1.9تا 2.5برابر سریع‌تر از بالاترین نرخ افزایش ثبت شده در همه سال‌های گذشته است.

در این گزارش اعلام شده است رشد ظرفیت نصب‌شده بادی و خورشیدی تا سال 2035 عمدتا توسعه یافته محقق می‌شود که هریک 30 تا 40 درصد از افزایش کلی ظرفیت را در هر سه سناریو تشکیل می‌دهند. این الگوی رشد در نیمه دوم چشم‌انداز به شکل قابل توجهی تغییر می‌کند و اقتصادهای نوظهور به استثنای چین حدود 75 تا 90 درصد از رشد دهه 2040 را در سناریوهای پر شتاب و صفر خالص به خود اختصاص می‌دهند.

همچنین مطابق ارزیابی بیپی تا سال 2050 ،انرژی بادی و خورشیدی حدود دو سوم تولید برق جهانی و نزدیک به 75 درصد تولید برق در مناطق دارای مزیت را در دو سناریوی پرشتاب و خالص صفر تشکیل می‌دهند. این سهم در سناریوی تکانه جدید تا سال 2050 به نصف خواهد رسید.

22322

قیمت بک لینک و رپورتاژ

کمتر کسی میدونه که سریعترین راه خرید دلار، خرید تتر هستش. چون قیمت هر تتر برابر با ۱ دلاره. تتر در هر لحظه از شبانه روز خرید و فروش میشه و نگرانی نگهداری از دلار کاغذی رو هم نداره. در حال حاضر بزرگترین صرافی که این امکان رو به ایرانی‌ها میده، صرافی نوبیتکس هست. شما در کمتر از سه دقیقه می‌تونین تو این صرافی حساب باز کرده و سریع و آسان به‌ صورت آنلاین دلار بخرین.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان
تبلیغات متنی