دولت حضرت مهدی(عج) و رجعت امام حسین(ع)

((رجعت)) مسأله ای است که در زمان ظهور نمود پیدا می کند و حضرت ولی عصر(ع) صاحب رجعت است. اولین امامی که در دولت کریمه رجعت می کند، امام حسین(ع) است و بعداز امام زمان، حضرت سید الشهدا، حاکم و امام حکومت می باشد.

بر اساس روایاتی که درباره رجعت وارد شده، امام حسین (ع) در اواخر حکومت ولی عصر، با اصحاب باوفایش رجعت می‏کند و برای همه مردمان معرفی می‏شود، تا کسی در مورد آن حضرت دچار تردید نگردد. هنگامی که همه مردم او را شناختند، اجل حضرت بقیة الله فرا رسیده، چشم از جهان فرو می‏بندد. آن‏گاه امام حسین(ع) متصدی و متولی امر غسل، کفن، حنوط و دفن ایشان می‏گردد.
دولت حضرت مهدی(عج) و رجعت امام حسین(ع)

((رجعت)) مسأله ای است که در زمان ظهور نمود پیدا می کند و حضرت ولی عصر(ع) صاحب رجعت است. اولین امامی که در دولت کریمه رجعت می کند، امام حسین(ع) است و بعداز امام زمان، حضرت سید الشهدا، حاکم و امام حکومت می باشد.
 

 1. رجعت امام حسین(ع)


 بعد از حضرت حجت (ع) اولین شخصی که رجعت می کند و بر سراسر گیتی حکومت می کند، امام حسین(ع) است و در این قسمت به پاره ای از روایات در این باره، اشاره می شود:
 1. امام صادق(ع) فرمود: ((اولین کسی که زمین بر رویش شکافته می شود و به دنیا بر می گردد، حسین بن علی است)).(1)
 آن حضرت هم چنین فرمود: ((اولین کسانی که به دنیا بر می گردند، حسین بن علی(ع) و یارانش و یزید بن معاویه و یارانش هستند که همه آنها را از اول تا آخر می کُشد)). سپس امام صادق(ع) این آیه شریفه را تلاوت فرمود: ((پس شما را بار دیگر بر آنها مسلّط کنیم و با مال و فرزندان یاری رسانیم و تعدادتان را افزون تر کنیم)).(3)
 و امام محمد باقر(ع) می فرمایند: امام حسین(ع) شب عاشورا به اصحابش فرمود: بشارت باد شما را به بهشت، به خدا قسم که بعد از آنچه بر ما جاری شود، مکث خواهیم کرد آن قدر که خدای تعالی خواسته باشد، پس بیرون می آورد ما و شما را در آن هنگامی که قائم ما ظاهر شود، پس انتقام خواهد کشید از ظالمان، و ما و شما مشاهده خواهیم کرد ایشان را در سلاسل و اغلال و گرفتار به انواع عذاب و نکال...))(4)
 و امام حسین (ع) در روز عاشورا، دوباره از ((رجعت)) خود سخن گفته، می فرماید: ((من اولین کسی خواهم بود که زمین شکافته می شود و رجعت می کنم)).(5)
 و در زیارت حضرت ابوالفضل(ع) می خوانیم: (( ای پسر امیرمؤمنان! من به محضر شما شرفیاب شدم؛ در حالی که دلم تسلیم شما و یاریم آماده برای شما است... من با شمایم، با شمایم، نه با دشمنان شما. من نسبت به شما و بازگشت شما از ایمان آورندگان و نسبت به آنان که شما را کشتند، از کافرانم)).(6)

 

 2. امام حسین (ع) در سوگ حضرت مهدی(عج)


 بر اساس روایاتی که درباره رجعت وارد شده، امام حسین (ع) در اواخر حکومت ولی عصر، با اصحاب باوفایش رجعت می کند و برای همه مردمان معرفی می شود، تا کسی در مورد آن حضرت دچار تردید نگردد. هنگامی که همه مردم او را شناختند، اجل حضرت بقیة الله فرا رسیده، چشم از جهان فرو می بندد. آن گاه امام حسین(ع) متصدی و متولی امر غسل، کفن، حنوط و دفن ایشان می گردد.
 امام صادق(ع) درباره آیه 6 سوره اسراء می فرماید: ((مقصود زنده شدن دوباره امام حسین (ع) و هفتاد تن از اصحابش در عصر امام زمان است؛ در حالی که کلاه خودهایی طلایی بر سر دارند و به مردم، رجعت و زنده شدن دوباره حضرت حسین(ع) را اطلاع می دهند تا مؤمنان به شک و شبهه نیفتند)). این در حالی است که حضرت حجت در میان مردم است؛ چون معرفت و ایمان به حضرتش در دل های مردم استقرار یافت، مرگ او فرا می رسد. پس امام حسین(ع) متولی غسل، کفن، حنوط و دفن ایشان می شود و هرگز غیر از وصی، وصی را تجهیز و خاک سپاری نمی کند)).(8)
 امام صادق(ع) می فرماید: ((حسین(ع) با اصحابش می آیند و هفتاد پیامبر آنان را همراهی می کنند؛ چنان که همراه موسی (ع) هفتاد نفر فرستاده شدند. آن گاه حضرت قائم(ع) انگشتر را به وی می سپارد و امام حسین(ع) غسل و کفن، حنوط و دفن حضرت قائم را بر عهده می گیرد)).(9)

 


1) بحار الانوار، ج 53، ص 39؛ الزام الناصب، ج 2، ص 360؛ تفسیر برهان، ج 2، ص 408؛ ایقاظ ،ص 360.
2) سوره اسراء، آیه 6.
3) بحارالانوار، ج 53، ص 76؛ تفسیر صافی، ج 3، 179؛ تفسیر عیاشی، ج 2ص 282؛ نورالثقلین ج 3، ص 140؛ تفسیر برهان، ج 2، ص 408.
4) گزیده کفایة المهتدی، ص 105 و 106، ح 19.
5) بحار الانوار ج 53، ص 62 ؛ ایقاظ، ص 352 ؛ فوز اکبر، ص 36.
6) بحار الانوار، 22، ص 173؛ شیعه و رجعت، ص 217 و 218.
7) کافی ج 8، ص 206؛ تأویل الأیات الظاهرة، ج 1، ص 278 و ج 2، ص 762؛ مختصر البصائر ص 48؛ تفسیر برهان ج 2، ص 401، بحار الانوار، ج 53، ص 13 و ص 51 ص 56؛ تفسیر عیاشی، ج 2، ص 281؛ نور الثقلین ج 3، ص 138؛ المحجة ص 121؛ الایقاظ ص 309.
8) ایقاظ، ص 368


منبع : مجله انتظار
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان