تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن کنجد فدک

پس از ربیعی و آخوندی، استیضاح حجتی نیز ناکام ماند/۱۱۷ نماینده به ادامه کار وزیر جهاد کشاورزی رای دادند

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۰۵ رای موافق ، ۱۱۷ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۲۹ آرای مأخوذه به محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی اعتماد کردند.

پس از ربیعی و آخوندی، استیضاح حجتی نیز ناکام ماند/117 نماینده به ادامه کار وزیر جهاد کشاورزی رای دادند

گروه سیاسی - رجانیوز:جلسه استیضاح محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در حالی در مجلس برگزار شد که پیش از این صد نماینده مجلس و به ویژه تعدادی از اعضای کمیسیون کشاورزی بر استیضاح او تاکید کرده و نامه استیضاح وی را امضا کرده بودند.

 

به گزارش رجانیوز، عدم کنترل قیمت شکر و ورشکستگی کارخانجات قند و شکر، عدم توجه به صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در کشور، عدم دفاع از کشاورزان در مسئله استفاده بهینه از آب، بی‌تفاوتی نسبت به کمیسیون تخصصی و عدم استفاده از مدیران باسابقه در سازمانهای تخصصی چون سازمان دامپزشکی کشور از جمله دلایلی بود که نمایندگان موافق استیضاح حجتی بیان کرده اند.

 

در همین راستا و در جلسه صبح امروز، علی وقفچی، صدیف بدری، حسین مقصودی، محمود صادقی، نادر قاضی پور و مهرداد لاهوتی هرکدام به مدت 10 دقیقه در موافقت با استیضاح حجتی سخن گفته و بر مواردی چون استفاده از بازنشستگان در معاونت‌ها،  آشفتگی در تولید محصولات کشاورزی، ایجاد رانت برای افراد خاص نسبت به واردات محصولات کشاورزی و افزایش نامتناسب قیمت نهاده ها و محصولات دامی تاکید کرده اند.

 

انتقاد از اعطای وام با سود 28 درصد به کشاورزان

 

زهرا سعیدی، نماینده مردم مبارکه  در این خصوص گفت: در یکی از استان های کشور کشاورزان از وزارت جهاد کشاورزی حدود 5 میلیارد مطالبه دارند اما این وزارت پولشان را نمی دهد و این کشاورزان ناچار شده اند وام هایی با سود 21 و 28 درصد بگیرند؛ وام هایی که سودی حدود 600 میلیون تومان دارد.

 

 

این نماینده مجلس همچنین خاطرنشان کرد: اتخاذ سیاست نادرست و غیرکارشناسی برای حمایت مرزی از برنج، ساده لوحی در توقف طرح خرید تضمینی شیر خام, عدم توجه به نهادینه سازی در اجرای طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و الگوی کشت ایجاد نهادهای موازی درپیکره مدیریت جهاد کشاورزی، آسیب به بخش خصوصی با ارائه رانت به برخی از شرکت های اقماری این وزارتخانه، دستکاری های آماری در آمار تولید، صادرات آب مجازی و بحران آب، افزایش شدید قیمت محصولات غذایی، به کارگیری برخی سیاسیون به جای متخصصین در پست های مدیریتی از جمله مشکلات وزارت جهاد کشاورزی است.

 

حسن نوروزی، نماینده مردم رباط کریم نیز با بیان اینکه استفاده از بازنشستگان در بدنه مدیرتی وزرات کشاورزی کیفیت کار را گرفته است در حالی که این وزارتخانه باید چابک باشد، اضافه کرد: مدیران بازنشسته و پیر به درد نمی‌خورد تا کی باید از مدیران فرسوده استفاده کنیم؟

 

 

وی به موضوع جنجالی وارادات کود نیز اشاره و خطاب به وزیر کشاورزی گفت: مجوز استفاده از کودهای  غیراستاندارد وارداتی را چرا دادید؟ کود هم باید وارد کنیم؟ خاک بر سر مملکت ما که کود را هم باید از خارج وارد کنیم؟

 

انتقاد از واردات محصولات تراریخته مور دیگر اظهارات موافقان استیضاح حجتی بود. بدری، نماینده مردم اردبیل در این خصوص تصریح کرد: واردات محصولات خطرناک تراریخته بدون ضابطه در حال انجام بوده که سلامت و امنیت غذایی کشور را نشانه رفته است؛ مصرف بی رویه کود و سموم شیمیایی باعث به خطر افتادن سلامت مردم و عدم خرید توسط کشورهای هدف صادراتی به دلیل کیفیت پایین آنها است.

 

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس دهم، خطاب به حجتی افزود: اردبیل یکی از قطب های اصلی سرطان معده و روده بوده و علت اصلی آن مواد غذایی است؛ شما چه اقدام موثری در مورد نقش کودهای شیمیایی مصرفی در اراضی کشاورزی و سموم در مزارع و مراتع انجام دادید.

 

اظهارات مخالفان استیضاح

 

طبق این گزارش نیکزادی پناه، نماینده مردم بم و جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت، دو نماینده ای بودند که در مخالفت با استیضاح وزیر کشاورزی سخن گفته و مواردی چون رشد 500 درصدی سرمایه بانک کشاورزی در دوران مسئولیت حجتی و تلاش حجتی برای افزایش ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی را مدنظر قرار دادند.

 

واردات گندم به صفر رسید

 

پس از اظهارات موافقان و مخالفان استیضاح، نوبت به وزیر کشاورزی رسید تا از عملکرد خود در این وزارتخانه دفاع کند. حجتی در این خصوص گفت: با افزایش تولید، واردات کشور 4 الی 5 میلیون تن در سال کاهش پیدا کرد، جمعیت نیز در این سال‌ها نزدیک به 5 میلیون نفر افزایش داشته اما واردات رو به کاهش بوده است همچنین کاهش تراز تجاری غذای کشور از منهای 8 میلیارد دلار در سال 92 به منهای 3.1 میلیارد دلار رسیده است؛ در حقیقت نزدیک 5 میلیارد دلار صرفه‌جویی در مصرف غذا داشتیم.

 

حجتی همچنین به انتقاد ییکی از نمایندگان مبنی بر واردات گندم اشاره و تصریح کرد: در حوزه تولید گندم که در سال 92 بیش از 2.5 میلیارد دلار و در سال 91 نزدیک به 3 میلیارد دلار وارد کشور شده و امروز به هیچ عنوان واردات گندم نداریم به معنای مصرف آب بیشتر نیست. در واقع به معنای حمایت‌های مذکور است لذا توانستیم سطح زیر کشت را کاهش دهیم.

به گفته وی با تلاشی که در همه زمینه ها به عمل آمد، در تأمین نهاده ها و مسائل مربوط به بذر، کود و مبارزه با بیماری ها و علف های هرز و سیستم های آبیاری و همه عملیات، امروز شاهد هستیم که در مجموع نیاز کشور را توانستیم تأمین کنیم.

 

واردات محصولات تراریخته ممنوع نشده است

 

وزیر جهاد کشاورزی در پایان سخنانش به واردات محصولات تراریخته نیز اشاره کرد. وی در این راستا گفت: واردات محصولات تراریخته ممنوع نشده هرچند ممنوعیت واردات در بخش روغن و ذرت وزارت بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی را متضرر می کرد، در حقیقت نمایندگان وظایف و تکالیفی را در حوزه محصولات تراریخته بر دوش دولت و وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان و سازمان محیط زیست گذاشته است. کمیته ملی ایمنی زیستی نیز موارد مذکور را بررسی می کند هرچند در داخل نیز ما تولید تراریخته نداشته ایم.

 

طبق این گزارش در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از استماع نظر موافقان و مخالفان، به ابقای حجتی در وزارت جهاد کشاورزی رای دادند.

نمایندگان مجلس از 229 رای موخوذه، 105 رای به موافقت با استیضاح و 117 رای به مخالفت با استیضاح حجتی رای دادند که بدین ترتیب، حجتی نیز پس از ربیعی و آخوندی همچنان در وزارت ابقا شد.

نظرات خوانندگان ارسال نظر
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر